Johnny English Tekrar İş Başında – Johnny English Strikes Again

UNIVERSAL PICTURES Sunar

JOHNNY ENGLISH TEKRAR İŞ BAŞINDA

Birleşik Krallık tehlikede. Başbakanın G12 zirvesin ev sahipliği yapmasına beş gün kala, MI7’nin güvenliği ihlal edilmiş ve sahadaki bütün ajanların kimliği açığa çıkmıştır. Faili bulmak için tek umut emekli bir ajanı göreve getirmektir. Ama çoğu ya ölmüş ya da ölmek üzeredir. MI7’nin müdürüne tek bir seçenek kalır ve seçeneğin adı da English’tir. Johnny English.
Öğretmenlik görevini bir kenara bırakan Johnny English görevi kabul eder. Ama işler, en son sahada çalıştığı zamandan bu yana değişmiştir. Silahların ve aygıtların yerini dijital telefonlar, spor arabaların yerini elektrikli hatchback’ler almıştır. English şaşırır ama kısa sürede bu yeni protokolün bir çaresini bulur. Dijital bir dehayı yakalamak için analog bir yaklaşım gerektiğini öne sürer. Böylece English, tam donanımlı bir Aston Martin’in üzerindeki tozları üfler, dış iskelet kıyafetini ve mıknatıslı botlarını ortaya çıkarır, şerbet soslu vericileri, patlayan kulak temizleme çubuklarını alır, Bough’ı MI7’nin unutulmuş bodrumundan çıkarır ve görevine başlar.
English ve Bough, İngiliz ajanlarını afişe eden sinyalin en son alındığı yer olan Fransız Riviyerası’na giderler. Ama gizli eylemleri, Cote D’Azur’un en göz alıcı restoranlarından birini yerle bir ettiğinde bir anda kargaşa çıkar. Yılmadan kokuyu tekrar alırlar. Bu kez koyda demirlemiş son teknoloji bir yatı gözlerine kestirirler. Yatın sahibi, Amerika’nın en geç milyarderi, çok bilgili, çok sofistike, teknoloji devi Jason Volta’dır. Kahramanımız kısa süre içinde komplonun arkasından Volta’nın olduğunu anlar ama Volta’nın güçlü cazibesinden etkilenmiş olan Başbakan’ı ikna etmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak Johnny’nin Volta’yı ortaya çıkarmak ve dünyayı onun dünya çapında ağın mutlak kontrolünü ele geçirmek amaçlı büyük planından korumak çabasıyla bir talihsizlikten diğerine doğru yalpalamasıyla ince zekaya sahip olanla olmayan arasında, dahi ile Bay Akılsız arasında ve ileri teknolojiyle analog arasında bir savaş başlar.

Yönetmen: DAVID KERR
Oyuncular: ROWAN ATKINSON, BEN MILLER, OLGA KURYLENKO, JAKE LACY ve EMMA THOMPSON
Yapımcılar: TIM BEVAN
ERIC FELLNER
CHRIS CLARK
Senaryo: WILLIAM DAVIES

ADI ENGLISH…JOHNNY ENGLISH
1992’de Barclaycard, unutulmaz bir televizyon reklamları dizisine başlamıştı. Rowan Atkinson, bir MI7 ajanı olan Richard Latham’ın bir felaketten diğerine koşuşunu canlandırıyordu. Çünkü onun yanında yardımcısı Bough gibi kendisine yardım edecek biri yoktu. Kampanya 17 farklı reklam yapımıyla beş yıl boyunca devam etmişti. Rowan Atkinson’a 1992’de en iyi oyuncu dalında BAFTA Reklam Ödülü’nü kazandırmış, Barclaycard’ı ise pazarın lideri olarak konumlandırmıştı. 10 yıl sonra karakter Johnny English olarak ilk kez vizyona girecektir.
Yapımcı Chris Clark şöyle anlatıyor; “Karakterin tutumu, sattığı üründen nefret etmesiydi. Son derece sezgiye karşı bir fikirdi ve ‘Rowan’ın olaylara yaklaşımına özgüydü. O da olaylara, sezgiye karşı bir tutumla yaklaşır ve Barclaycard reklamları İngiltere’nin en ünlü reklam kampanyalarından biri olmuştur. Karakterin üründen nefret ettiği düşünülünce bu dikkat çekicidir. Muhteşem bir hiciv eseridir.”

İngiliz şirketi olan Working Title Films’in başarılı yapımcı ikilisi Tim Bevan ve Eric Fellner, karakterin sinematik potansiyelini fark etmişler ve Atkinson’a Richard Latham’ı beyaz perdeye uyarlama teklifiyle gitmişler. Clark, o dönemde Working Title’da çalışmaktaymış ve projenin geliştirilmesine yardım etmiş. “Tim ve Eric’le ilk tanıştığımda Barclaycard’ı film yapma konuşmaları vardı.” Film, Clark’ın, bu konuda çok istekli olan Atkinson’la bir araya gelmesiyle hız kazanmış. İlk taslak 1999 yılında Rob Wade ve Neal Purvis tarafından geliştirilmiş. İkili o yıl aynı zamanda ilk James Bond senaryoları olan The World is Not Enough’ın senaryosunu yazmış ve film 2002’de vizyona girmiş. Film yapım aşamasına geçtiğinde Will Davies baş yazar konumuna gelmiş. Davies daha sonra 2011’deki devam filmi olan Johnny English Reborn’un da hikaye yazarlığını yapmış. Devam filminin senaryosunu ise 2007’de Atkinson’la birlikte Mr. Bean’s Holiday filmini tamamlayan Hamish McColl yazmış.
Atkinson için geleneksel olarak en ünlü karakterleri olan talihsiz Mr. Bean ve Johnny English’in devam filmlerini yapması yaklaşık 7 yıl sürüyor. Böylece taze kalmalarını ve gelişmelerini sağlıyor. Sıra 3. Johnny English filmine geldiğinde fikre yavaş yavaş ısınmaya başlamış. “Bir şeyi bir daha deneyebileceğinizi düşünüyorsanız ‘İşi zihinsel ve fiziksel olarak yapabilecek durumdaysam neden bir kez daha denemeyeyim?” diye düşünme eğiliminde olursunuz.
20 yıldan uzun bir süredir Atkinson’la 7 film yapmış olan Tim Bevan, oyuncunun karakterlerini bağlı olmasının en beğenilen özelliklerinden biri olduğunu düşünüyor. “Kendi markalarını hiçbir zaman suiistimal etmez. Her zaman izleyiciyi çok az bekletir. Şu anda içinde yaşadığımız bu çok hızlı dönen dünyada insanlar “Beş yıl çok uzun değil mi?” diye sorar. Ya da sekiz veya dokuz yıl, her neyse. Rowan’ın yanıtı ise “Hayır, değil” olur. Aslında izleyici onun için hazır olmak üzeredir.”
Davies kısa bir erken senaryo geliştirilmesinden sonra Clark’tan bir telefon almış ve Atkinson’ın role dönmeye hazır olduğunu öğrenmiş. Davies şunları söylüyor; “Rowan, yapım konusunda çok ciddi olduğu aşamaya gelmişti. Yapacağı mevcut senaryoda ne olacağı konusunda çok emin değildi.” Yoğun beyin fırtınaları yaparak senaryoyu geliştirmek üzere Davies’e Atkinson Clark ve Bevan da katılmış. Bevan şunları söylüyor, “Bir odaya girdik ve fikirler öne sürmeye başladık. Yani gerçekten de boş bir kağıtla başladı.”
Working Title’ın Eş Yönetim Kurulu Başkanı olarak gerek yapım gerek de yapım sonrası aşamada çok sayıda projeyi yöneten Bevan’ın yazarlar odasında yer almasını beklenmiyormuş. Ama Johnny English filmi farklıdır. Davies şöyle anlatıyor; “Tim, o oturumların en az %90’ında oradaydı. Bence orada bulunmaktan çok hoşlandı. Biz de orada olmasından çok hoşlandık. Komik buluyor ve güldüğü şeyler varsa o zaman muhtemelen başarılı olacaktır. Belki de bizim bile ne kadar komik olduğunu fark etmediğimiz şeyleri fark ediyordu.”
Bu ilk toplantılardan sonra Davies aralarından ayrılarak nelerin başarılı olabileceğini düşünmüş. Daha sonra gruba potansiyel hikaye fikirlerini vermek üzere geri gelmiş. “Daha sonra Tim, Chris, Rowan ve ben en çekici gelenleri aldık.” Böylece Johnny English 3 – yani asıl adıyla Johnny English Tekrar İş Başında filminin yapımına başlanmış.