“Kaledeki Yalnızlık” 03 Haziran 2011 de Sinemalarda

KALEDEKİ YALNIZLIK

Futbol üzerine kurgulanmış bir film gibi görünse de içinde barındırdığı aile ilişkileri, yoksulluk, çaresizlik ve geçmişle hesaplaşmalar nedeniyle naif bir “kaybetmiş adam” hikayesidir aynı zamanda.
Kadrosu ile her karede izleyiciye oyunculuk ziyafeti vadeden bu film,  eşini kendi kullandığı arabada yaptığı trafik kazasında kaybetmesi ile bir anlamda hayata küsen bir babanın da öyküsüdür.
Maddi sıkıntılardan kurtulmak için babanın başvurduğu ihanet ve gurur öğelerinin yumuşak bir örgü ile iç içe sunulduğu film, varoşlarda yaşanan alt kültürü mümkün olan en sade dille yansıtıyor.

Nurettin (Numan Çakır),  futbolda parlak dönemler yaşarken geçirdiği trafik kazası sonucu hem eşini hem de geleceğini kaybetmiştir. Onu hayata bağlayan tek neden oğlu Feyyaz’dır (Tolga Sarıtaş). Nurettin, 3. Lige çıkma hayalleri kuran ve başkanlığını gayri işler yapan bir adamın yaptığı (Erkan Can)  amatör takımında oynamaktadır
Futbolda kale, dramatik bir bölgedir ve çoğunlukla kaleciler saha içinde yalnızlardır.
Nurettin’in eniştesi (Menderes Samancılar) bir lunaparkta çalışmakta ve şans oyunları ile makus talihini değiştirmeyi düşlemektedir. Ablası (Nur Sürer) sıradan bir ev kadınıdır.
Uzun yıllar sonra Almanya dan gelen Zenoş teyze (Özlem Tekin) Görüntüde uçuk bir 3. kuşak Almancı gibi görünse de sıcaklığı ile evde eksik olan rengi tamamlayacaktır. Ünlü futbolcu Ümit Karan, Zenoş teyzenin Almanya’dan çocukluk arkadaşıdır.
Kale korunması gereken bir yapıdır. Kale düşerse kent de düşer.
Kaledeki yalnızlık filmi, izlendikten sonra izleyicide olumlu duygular yaratacak ve büyük şehir koşuşturmasında unuttuğumuz pek çok insani değerleri yeniden anımsatacaktır.
Filmi izlediğinizde  TERS KÖŞE olacaksınız!..
ÇİMEN YAPIM’ın yaptığı, Volga Sorgu’nun yazıp-yönettiği Kaledeki Yalnızlık adlı filmi,  3 Haziran 2011 de sinemaseverlerle buluşacak
SENARİST – YÖNETMEN: VOLGA SORGU: Sır Çocukları, Barda, Kader, Zincirbozan, Kara Köpekler Havlarken, Kelebek, başka Semtin Çocukları, Fırına, 72. Koğuş ve son olarak Unutma Beni İstanbul filmlerinde oynamış ve Başka Semtin Çocukları filmiyle En iyi yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Portakal ödülü almıştır.
NUMAN ÇAKIR: Eski bir profesyonel kalecidir.  Vefa Spor, Zeytinburnu Spor, Çorlu Spor gibi. 2001 yılında geçirdiği sakatlık ile futbol hayatını noktalamıştır
Üvey Baba, En Son Babalar Duyar, Aliye, Hacı, Arka Sokaklar gibi onlarca dizide oynamış ve bunların 11 in de boş rol almıştır.

Sinema filmleri ise MÜLTECİ, KUBİLAY
ÖZLEM TEKİN: O ŞİMDİ ASKER, NERDESİN FİRUZE,  HOKKABAZ filmlerinde oynadı. Bratz adlı filmde seslendirme yaptı. Sınav filmine şarkı verdi.
TOLGA SARITAŞ:  Oyunculuğa 12 yaşında Esenyurt Belediye Tiyatrosunda başlamıştır. Geçen sezon gösterime çıkan Bahtı Kara ilk filminden sonra bu 2. Filmidir.
YAPIM NOTLARI
Kaledeki Yalnızlık adlı uzun metraj sinema filminin çekimlerini, 13 Nisan – 18 Eylül 2010 tarihleri arasında tamamlamıştır.
Film dijital ve sesli çekilmiştir.
İstanbul ‘un tüm görselliğini gözler önüne seren filmimiz, Büyük Çamlıca, Balat, Paşabahçe, Kavacık, Kandilli, Taksim, Beyoğlu, Karaköy, Sultanahmet, Çengelköy, Çavuşbaşı, Harem, Ümraniye, Kilyos, Bahçelievler bölgelerinde çekilmiştir.
•Senaryoda geçen Beşiktaş-Manisaspor  maçı sahneleri zorlukla çekilebilmiştir. 19 00 da başlayan maça 18 15 de  daha önceden izin alınmadığı için rica minnet girilmiş ve Çarşı grubunun da desteği ile çekimler tamamlanabilmiştir. Eğer o gün İnönü stadına girilemeseydi sırf bu maç görüntüleri ve çarşı tribününde çekilecek sahneler için gelecek sezona kadar beklemek zorunda kalınacaktı. Çünkü ligin bitmesine 1 hafta kalmıştı. Bu arada başrolümüzü oynayan Numan çakır çarşı grubu tarafından Fenerbahçeli zannedilip büyük tehlike atlatmıştır.
•Final sahnesi Paşabahçe spor kulübünün sahasında yapıldı.
Çekimlere Ümit Karan’ın da geleceğini duyan taraftarlar izdihama sebep oldu.
•Kulüp başkanının sahaya gelip zenci kaleciyi tanıttığı sahnenin çekimin de davul çalacak olan figüranın gelememesi üzerine filmin yapımcısı olan Mazlum Çimen  “durun! Ben müzisyenim davulu en güzel ben çalarım” demesi üzerine davulu kendisi çalmıştır.
•Okul müdürü karakterini oynamak üzere anlaşılan Cem Yılmaz, Av Mevsimi adlı projenin başlaması ve çekim takviminin çakışması nedeniyle kadrodan ayrıldı.
KARAKTERLER    OYUNCULAR
Nurettin    Numan Çakır
Zenoş    Özlem Tekin
Feyyaz    Tolga Sarıtaş
Makbule    Nur Sürer
İrfan    Menderes Samancılar
Kulüp Başkanı    Erkan Can
Okul Müdürü    Ali Erkazan
Şikeci Başkan    Cengiz Sezici
Şikeci Başkanın Adamı    Atilla Saral
Ümit Karan    Ümit Karan
Hikmet    Yıldırım Bayazıt
Tahsin Usta    Erkan Bektaş
Mako    Osman Gidişoğlu

EKİP
SÜRE 105 DAKİKA
FORMAT 35 mm/RENKLİ
Gösterim Tarihi: 03 Haziran 2011
Dağıtım: MFP – CineGroup Film
Yapım: Çimen Yapım

Bir kalecinin öyküsüdür.
Fragman linki: http://www.youtube.com/watch?v=lu9om4mAbGk
Web site : www.kaledekiyalnzilikfilmi.com
TÜR: DRAM
YAPIMCI: ÇİMEN YAPIM
KURGU: ONUR KOÇAK
SENARYO – YÖNETMEN: VOLGA SORGU
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ERTUNÇ ŞENKAY – ERCAN ÖZKAN
MÜZİK: SAKİ ÇİMEN / MAZLUM ÇİMEN
UYGULAYICI YAPIMCI: SEDA PEKER / ERHAN GÜLER

Bir yanıt yazın