Kan Arzusu – Thirst

OLDBOY (İHTİYAR DELİKANLI)’NIN YÖNETMENİNDEN CANNES 2009 JÜRİ ÖDÜLLÜ TÜYLER ÜRPERTİCİ BİR FİLM!

‘KAN ARZUSU’ ‘THIRST’

Kan Arzusu
‘Senin zevkin için daha kaç kişi ölecek?’

Ölümcül bir hastalığın tedavisi için gizli bir laboratuvar kurulmuştur. Emmanuel virüsüne karşı geliştirilen aşı, gönüllü denekler üzerinde test edilmektedir. Sang-hyun hastaların hayatını kurtarmak amacıyla gönüllü olarak deneye katılır. Yapılan deney sonucu 500 denek arasında hayatta kalmayı başaran tek kişi vardır: Sang-hyun. Fakat kimsenin bilmediği bir gerçek vardır: Sang-hyun iylik yapmak için gittiği laboratuvardan, kan ile beslenen bir vampir olarak çıkmıştır!

Cinayet işlemeden hayatta kalmayı başarabilecek midir, yoksa kan arzusu hayata dair tüm inançlarından vazgeçmesine mi neden olacaktır?

Kan Arzusu’nda kan için duyulan susuzluk ve bitmek bilmez ölümcül arzular çarpıcı bir seyir zevki sunuyor.

SİNOPSİS

Bir rahip vampire dönüşür!

Hayatın değerli olduğuna inanan rahip Sang-hyun, insanların ölümcül bir virüsten kurtarılmasına yardım etmek amacıyla gizli bir aşı geliştirme araştırmasında gönüllü denek olur.  Fakat deney sırasında, virüsün kendisine de bulaşmasıyla ölür.  Rahibin bedenine kan nakli yapılır ve rahip bu kan sayesinde mucizevi bir şekilde yeniden hayata döner. 500 denek içinde hayatta kalmayı başaran tek kişi o olur. Fakat niteliği tanımlanamayan bu kan onu artık bir vampire dönüştürmüştür!
Sang-hyun kan için duyduğu bedensel arzusu ve ona öldürmeyi yasak kılan inançları arasında sıkışıp kalır. Cinayet işlemeden hayatta kalmayı başarabilecek midir, yoksa kan arzusu tüm inançlarından vazgeçmesine mi neden olacaktır?

Arkadaşının Karısına Göz Koyar

Mucizevi bir şekilde hayatta kalarak evine dönmeyi başarabilen Sang-hyun’un hayatı, çocukluk arkadaşı Kang-woo ve onun ilginç bir kadın olan eşi Tae-ju ile kesişir.  Tae-ju’nun gizemli çekiciliği Sang-hyun’un daha önce hiç hissetmediği arzularını tetikler ve Tae-ju da sünepe kocası ve histerik üvey annesi yüzünden bastırdığı şehvet arzusunu bu adamla yaşamaya başlar. Sang-hyun Tae-ju’ya her şeyden, kendinden vazgeçecek kadar aşık olur. Peder cübbesinden kurtulur ve onun dünyasına, bedensel tüm zevklere teslim olur.

Tehlikeli Yakınlaşma Ölüm Getirir!

Sang-hyun ve Tae-ju’nun aşkları giderek daha korkusuz ve daha küstah bir hale gelir.
Tae-ju Sang-hyun’un bir vampir olduğunu öğrendiğinde kendini çeker fakat bu çok da uzun sürmeyecektir. Aslında Tae-ju Sang-hyun’u baştan çıkararak onun gücünü kullanmak ve kocasını öldürtmek peşindedir. Sang-hyun günah işlemekten kaçmaya çalışırken, kendi kurallarıı kendi çiğner ve Tae-ju’nun kocasını  yani kendi çocukluk arkadaşını öldürür. Birbirlerine esir oldukları bu ilişkinin sonu nereye kadar varacaktır?

FİLM HAKKINDA GENEL BİLGİ


PARK Chan-wook’un En İddialı Filmi:
‘Yönetmenin 10 yıllık rüya projesi’

‘‘Thirst’’ filmi; özgün hikaye anlatımı ve görüntüleriyle Dünya’nın dikkatini üzerine çekmeyi başaran usta yönetmen Park Chan-Wook’un kusursuz hale getirmek amacıyla uzun süre çaba sarf ettiği bir film.

Yönetmenin daha önceki filmlerinde; -OLD BOY (İhtiyar Delikanlı), SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE, ve SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (İntikam Meleği)-  daha çok karakterler üzerinde durmuş ve onların etik ikilemlerini vurgulamıştır. Onun karakterleri, kurtuluş mücadelesi için suç işleyen ve insanın varoluş sorularını irdeleyen kişilerdir. Bu anlamda Thirst; yönetmenin film tarzının tepe noktası olarak düşünülebilir. Park’ın bu filmde kullandığı rahip karakterinin aynı zamanda vampir olması ve hayatta kalmak için başkalarının kanını içmek zorunda kalma ikilemi, hümanizmin nihai sembolü olan rahip karakteri üzerinden, ironik bir dille anlatılmıştır. Bu anlatım, yönetmenin uzun süredir keşfetmeye çalıştığı bir tarzdır.

Yönetmen Park  hayalindeki bu projeyi kusursuz hale getirmek için 10 yıllık bir planlama ve çalışma süreci geçirdi. JOINT SECURITY AREA filminin yönetmenliğini yaparken, filmde rol alan yıldız aktör SONG Kang-ho’ya Thirst’de oynaması için teklif götürdü. THREE… EXTREMES filmindeki çalışması, Thirst’ deki vampir karakterini yaratması için kendisini test etmek niteliğinde bir çalışma süreci oldu. Yönetmenin daha önceki filmlerinde kullandığı, yüksek kamera teknolojileri ve sinema unsurlarını bu filmde rafine ederek kullanması Thirst ile ilgili beklentileri arttırıyor.

Park Chan-Wook Thirst filmi ile kendi film dünyasının kombinasyonunu tek bir film ile birleştirmiş olarak karşımıza çıkıyor. Seyirciler nihayet Park’ın gerçek dünyasını Thirst ile keşfetme şansına erişecekler.
Universal Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği film, Focus Features aracılığı ile Amerika’da vizyona girdi. Filmin şu ana kadar dağıtıldığı ülkelerdeki toplam hasılatı ise 9 milyon 296 bin 441 USD.

‘Kan Arzusu’ hakkında dünyada yapılan yorumlar:

‘ÇILGIN BİR AŞK HİKAYESİ! YÖNETMEN PARK CHAN-WOOK’UN ŞİMDİYE KADAR Kİ EN ZENGİN, ÇILGIN VE DOYURUCU ÇALIŞMASI!’
TIME

‘Korkunç, ahlaksız ve muzip! Yönetmen Park Chan-Wook’un mükemmel tarzı tam da ilham veren bir türle bir araya gelmiş.’
The Village Voice

‘ÜRKÜTÜCÜ, DERIN VE OLDUKÇA EROTİK! Görsel stili enfes ve çarpıcı!’
The Los Angeles Times

‘Kesinlikle bu yıl gördüğüm en iyi filmlerden biri. Gerçekten harika bir vampir hikayesi!’
Aint It Cool News

‘DAHİCE VE HEYECAN VERİCİ! Daha önce görüğünüz hiçbir filme benzemeyecek kadar çılgın ve cesur!’
Salon.com

‘SIRADIŞI, KANLI VE EĞLENCELİ! Kan Arzusu’nun yapımı gerçekten harika!’
Entertainment Weekly

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Başarılı Kore’li aktör SONG Kang-ho’nun olağanüstü performansı:
Bir vampir, bir rahip ve arkadaşının karısına göz koyan bir adam.

“ Günah olan tüm zevklerin peşinde koşuyorum şimdi.
Peki kimseyi öldürmeden nasıl insan kanı bulabilirim? ”

Bugün Kore’de en iyi aktör kim diye soracak olursanız, istisnasız herkes SONG Kang-ho’nun en iyi aktör olduğunu kabul edecektir. Rol ne olursa olsun, SONG oynadığında, karakter yaşayan, nefes alan ve tümüyle inandırıcı bir hale gelir.

Şimdi de Thirst filminde SONG çok özel ve zorlu bir rolle karşımıza çıkıyor. Oynadığı karakter saygı duyulan bir rahipken tanımlanamayan bir kanın vücuduna nakledilmesiyle kana susamış bir vampire dönüşüyor. Daha sonra bir arkadaşının karısına aşık oluyor ve aşkı adına arkadaşını öldürme noktasına geliyor. SONG için bile, bir filmde bu kadar uç dönüşümler yaşayan bir karakteri oynamak ‘müthiş ve riskli bir iş’. Fakat SONG Thirst filminin bir parçası olmanın heyecan verici olduğunu dile getiriyor ve bu zorlu işi başarıyla tamamladığını da gözler önüne seriyor.

SONG da bu filmi 10 yıldır bekliyormuş. JOIN SECURITY AREA filminin setinde PARK ile bu proje üzerine konuşurken, filmin ortaya çıkışının 10 yıl gibi bir süre alacağını düşünmüyormuş. ‘THIRST’ün senaryosu bana ilk geldiğinde senaryo yapısının titizliğinden ve hikayenin özgünlüğünden çok etkilenmiştim. Ama bunun da ötesinde projenin hayata geçişine tanık olmak muhteşem bir duygu.’ diye ekliyor başarılı aktör.

SONG’un sadece görünümündeki değişiklikler için değil; karakterindeki farklılığı yansıtmak için gösterdiği çaba da öne çıkıyor. Masum, zayıf, kararsız ve güçlü insani tarafları olan bu vampir karakteri; alışageldiğimiz basmakalıp ‘Western’ vampir figürlerinden çok farklı. SONG bu filmde de oyunculuğuyla asla hayal kırıklığına uğratmayacağını gösterdi.

Oyuncunun Filmografisi:
THE GOOD, THE BAD, THE WEIRD (2008), SECRET SUNSHINE (2008), THE SHOW MUST GO ON (2007), THE HOST (2006), SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (2005), ANTARTIC JOURNAL (2005), THE PRESIDENT’S BARBER (2004), MEMORIES OF MURDER (2003), YMCA BASEBALL TEAM (2002), SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE (2002), THE FOUL KING (2000), JOINT SECURITY AREA (2000), SWIRI (1998), THE QUIET FAMILY (1998), NO. 3 (1997), GREEN FISH (1996)

Sang hyun’u tehlikeli arzulara sürükleyen kadın: Tae-ju

PARK Chan-wook tarafından seçildi ve SONG Kang-ho’dan övgüler aldı, 2009’un en parlak yıldızı: KIM Ok-vin

Thirst’ün çizgialtındaki üçlü ekibinden biri olan kadın oyuncu büyük ilgi topladı.
PARK’ın güzellik ve yetenek arayışıyla oyuncu seçme başarısı OLD BOY’ da  KANG Hae-jung LEE, SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE ‘da Young-ae in ve I’M A CYBORG BUT THAT’S OK ‘de LIM Soo-jung ile kanıtlandı. PARK’ın usta yönlendirmeleriyle, bu kadın oyuncular süregelen ekran imajlarından tümüyle sıyrılarak tamamen farklı ve beklenenin çok üstünde bir oyunculuk performansı sergilediler. Bu nedenle KIM Ok-vin THIRST’ün kadın başkarakteri seçildiğinde bu herkesi heyecanlandırdı.

KIM bazı televizyon dizilerinde ve VOICE (2005), DASEPO NAUGHTY GIRLS (2006), THE ACCIDENTAL GANGSTER (2008) gibi filmlerinde gözle görülür bir performans sergilemesine rağmen, bebeksi güzelliğionun hem en büyük avantajı hem de en büyük engeli oldu. PARK’ın yorumuyla ‘‘KIM Ok-vin’in yaşı olmayan karmaşık görünüşü ve klasik fakat modern görüntüsüyle oluşan işlenmemiş enerjisi onu sonsuz potansiyeli olan bir oyuncuya dönüştürüyor.’’ Bu beklentileri karşılamak amacıyla KIM tamamen Tae-ju karakterine yoğunlaşmış. Kocasının arkadaşına aşık olan ve sonrasında onun ölümünü hazırlayan Tae-ju karakteri; tecrübeli, doyurucu bir performans isteyen bir rol.

Oyuncu ‘Hayal gücümü bu derece harekete geçiren başka bir senaryo daha okumadım. Okurken karakterler giderek canlanıyorlardı.’ diyor. Rolüne büyük bağlılık duyan KIM gururla şunları ekliyor: ‘Karakter bir oyuncunun ifade etmek istediği her şeyi barındırıyordu ve bu rolün başkasına gitmesini hiç istemedim.’

PARK Chan-wook KIM Ok-vin’in oyunculuk performansını usta aktör SONG Kang-ho’yla partner olabileceği düzeyin de üstünde olduğunu söylüyor. ‘‘ Filmde olgun ve seksi olarak çıkıyor karşımıza. Beklediğimden çok daha yüksek bir performans sergiledi. Sanırım seyirci için bu bir sürpriz.’’ Seyirci iyi ile kötü arasındaki çizgiyi aşan, kışkırtıcı derecede çekici bir kadın karakteri canlandıran aktris Kim Ok-vin’in oyunculuğunu  bu filmde yeniden keşfedecek.
Diğer Karakterler
Karısının arzularına cevap veremeyen hasta bir koca: Kang-woo
Tae-ju’nun histerik üvey annesi: Mrs. Ra
Oasis Oyun Klübünün bir diğer oyuncusu: Seung-dae
Tae-ju’ya sonsuz arzu duyan: Young-du
FİLM HAKKINDA ÖZEL BİLGİLER

PARK Chan-wook tarzı melodramda bir çeşitleme
“Skandal-rezilane vampir melodramı” nedir ?

Vengeance Üçlemesinden sonra PARK direkt olarak, özgün bir romantik komediye yöneldi. Seçtiği tür beklentileri karşılamaya yeterliydi. Şimdi, PARK yeni bir tür sunuyor: ‘Scandalous vampire melodrama’- ‘Skandal-rezilane vampir melodramı’

Scandalous vampire melodrama-‘Skandal-rezilane vampir melodramı’ THIRST’ü en kolay ve doğru tanımlayan söylem. Vampire dönüşen bir rahip, çılgın bir aşkla yaşanan rezil bir ilişki, bunun melodramatik romantizmle daha da yükselmesi; tüm bunlar THIRST’te yeni bir türde bir araya gelmiş.

Tanrı’ya hizmet arayışındaki bir rahip vampir olup başkalarını öldürerek yaşamak zorundadır fakat bu onun için büyük bir günahtır. Bu günahı işlememek için uğraştıktan sonra kendi hayatından vazgeçerek başka bir günah işlemiş olur. Tanrı aşkını kaybederken, insani aşkla tanışır ve dönüm noktasında yaşadığı anlık bir zevk onun kişisel düşüşünü başlatır.

Sonsuz açlık giderek daha fazla çatışmaya neden oluyor ve tüm bu ironik koşullar sadece PARK’In yaratabileceği bu Skandal-Rezilane Vampir Melodramı’nda bir araya geliyor.

Kanın ruhu karıştıran ölümcül cazibesi THIRST’te yoğun ve doyurucu bir seyir zevki sunuyor.

Hollywood ile ortak yatırım ve ortak yapım olan ilk Kore filmi. Tüm dünya seyircisine ulaşmayı hedefleyen Kore filmlerinde yeni bir yol.

THIRST Kore filmlerinin dünya pazarında tanınaması adına  adeta bir yapıtaşı. Holywood Stüdyosu, Universal Pictures International Stüdyoları filmin yapımına yatırım yaparak Kuzey Amerika dağıtım haklarını da aynı zamanda satın almış. Ang Lee’nin LUST, CAUTION ve Brokeback Mountain; David Cronenberg’in EASTERN PROMISES, Joe Wright’ın ATONEMENT filmlerinin de dağıtımını yapan FOCUS FEATURES filmin Amerika dağıtımını üstlenmiş.

PRODÜKSİYON NOTLARI

THIRST’ün Mekan Seçimleri:
Karakterlere özgü mekanlarla bir dram yaratmak.

Modern zamanların vampirini yaratma sürecindeki özgünlük filmin mekanlarına da yansımış. Konsept basit bir bileşim, tıpkı filmin tarifi gibi.

Rahip Sang-hyun’un vampire dönüşümünden sonraki sahnelerin bir çoğu iç mekan setlerinde çekilmiş ve hedeflenen duygu, limitli bir mekanda çok yoğun bir drama yaratmak olmuş.

Sang-hyun’un mekanları bir rahibin ahlaklı ve münzevi hayatını  yansıtacak biçimde oluşturulmuş. Afrika’daki hastane bembeyaz duvarları, dar koridorları ve minimal dekoruyla bir akıl hastanesi metafotu kullanılarak oluşturulmuş.
Diğer yandan Tae-ju’nun terzi dükkanı kültürel birçok ögenin karışımıyla oluşturulmuş. Yapımcı dizayn ekibi Fransız sembolizmindeki Redon tablolarından esinlenerek duvar kağıtları ve kumaş döşemelerini kullanmışlar. İçinde geleneksel Japon tarzı ev ve geleneksel Kore kostümleri, vodka, bitkisel ilaçlar ve eski tarz Kore pop şarkılarını kullanarak filmin özellikle hiçbir milliyete ait görünmesini önlemişler.

Makyaj ve kostümler karakterlerin şiddetli duygu geçişlerini temel alıyor: OLDBOY’un yoğunluğunu ve SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE’ın duygusallığını içeren sahne düzenlemesi

Duygusal ve duyusal mizansenleri Park Chan-Wook’un en belirgin özelliklerinde biri. OLD BOY’da iki ana erkek karakter arasındaki rekabetten kaynaklı yüksek tansiyon, LADY VENGEANCE’da kadın liderin hassaslığı…Thirst bu ikisini de barındıran bir film. Kadın ana karakterin de erkek ana karakterin de güçlü ve eşit varoluşları hissediliyor.Thirst de mizanseni hem dişilik hem erkek ögeler belirliyor. Dönüşümler karakterlerin duygu değişimleriyle oluşuyor ve makyaj ve kostümlerle görselleşiyor.

Başlarda Sang-hyun yumuşak kumaşlardan yapılmış renksiz giysilerle Katolik, dürüst bir rahip portresi çiziyor. Vampire dönüşmesinden sonra düzenli görünüşün yerini dağınık saçlar ve  kaba kıyafetler alıyor. Stilindeki değişimi OLDBOY’daki birbirine düşman olan vahşi kaba karakter ile jilet gibi suit takım elbiseli karakter arasındaki farka benzetebiliriz.

Tae-ju için ise, değişim ten renginden mavi tonlarına kayma ile ifade edilmiş. Üvey annesi ile yaşayan kadın renksiz, ruhsuz bir havada, saçları taranmamış ve tiftiklenmiş, kıyafetleri ten renklerinde. Fakat Sang-hyun’la tanıştıktan sonra canlılık kazanıyor ve yüzü saçları parıldamaya başlıyor. Mavi kıyafetler giyerek güzel bir kadın çıkarıyor ortaya. LADY VENGEANCE’daki karakterin makyajındaki kırmızılık öfkeyi sembolize ederken, Tae-ju’nun yanaklarındaki kırmızı aşık bir kadının canlılığını temsil ediyor.

YÖNETMEN / SENARİST / MÜZİSYEN HAKKINDA

İşte yaratıcı bir yönetmen: Park Chan-wook

Cannes, Venedik, Berlin gibi dünyanın en önemli festivallerinde OLD BOY (İHTİYAR DELİKANLI), SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (İNTİKAM MELEĞİ), ve I’M A CYBORG, BUT THAT’S OK gibi filmleriyle yer alan  PARK Chan-wook; Kore filmlerindeki yaratıcılığı dünyaya tanıtan yönetmen oldu.

Şaşırtıcı senaryo akışları, etkileyici mizansenleri ile hem dünya seyircisi hem de eleştirmenler tarafından beğeni ile karşılandı. Sarsıcı konuları, insanınvarlığıı soruşturan hikayeleriyle, Kore filmleri dünyasına heyecan getirdi.

Bir soraki projesi her zaman merakla beklenen Park Thirst filmiyle dönüyor ve ortaya hem Kore hem tüm dünya seyircisini diken üstünde tutan bir film çıkarıyor. Park sayesinde seyirci hiç bilmediği, eşi benzeri olmayan bir dünyaya gidiyor.

Filmografi:

I’M A CYBORG, BUT THAT’S OK (2006), SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (2005), THREE…EXTREMES – segment “CUT” (2004), IF I WERE YOU – segment “NEVER ENDING PEACE AND LOVE” (2003), OLD BOY (2003), SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE (2002), JOINT SECURITY AREA (2000)

SENARYO: JUNG Seo-kyung

PARK Chan-wook ile KODAK kısa film yarışmasında tanışan senarist PARK ile birçok işe imza attı. Kısa film yarışmasında jüri olan Park, en iyi kısa film ödülünü alan JUNG’a birlikte çalışma teklifini götürdüğü günden sonra Park ile yakın çalışma süreciyle birlikte SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE ve I’M A CYBORG, BUT THAT’S OK senaryolarını yazdı.

Filmografi seçkisi:

I’M A CYBORG, BUT THAT’S OK (2006), FAMILY MATTERS (2006), SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (2005)

MÜZİK: CHO Young-uk

CHO Park ile bundan önceki 4 filminde de birlikte çalışmıştı. Oldboy’daki orkestra sound’u ve LADY VENGEANCE’daki yaylı temelde orkestrasından sonrasında, THIRST’te nefesli sazlara odaklanarak diğer bir güzel sound ortaya koymuş.

Filmografi seçkisi:

PUBLIC ENEMY RETURNS (2008), MISS GOLD DIGGER (2007), I’M A CYBORG, BUT THAT’S OK (2006), A DIRTY CARNIVAL (2006), SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (2005), BLOOD RAIN (2005), TOO BEAUTIFUL TO LIE (2004), OLD BOY (2003), SILMIDO (2003), PUBLIC ENEMY (2002), THE CLASSIC (2002), JOINT SECURITY AREA (2000), BUNGEE JUMPING OF THEIR OWN (2000).

Gösterim Tarihi: 19 Şubat 2010
Dağıtım: Avşar Film

Bir yanıt yazın