Kanlı Postal

“KANLI POSTAL” 11 EYLÜL’DE VİZYONDA

12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan dramların gerçek hikâyelerini sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanan yönetmen Muhammet A.B Arslan “KANLI POSTAL”ı ustası Yılmaz Güney ve dostu Ahmet Kaya anısına beyaz perdeye taşıdı.

Sinemaya Yılmaz Güney’le çalışarak adım atan Yönetmen Muhammet A. B. Arslan 12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları beyazperdeye aktardığı  “Kanlı Postal” ile sinemaseverler ile buluşuyor. Özen Film’in dağıtımcılığı üstlendiği Kanlı Postal 1980 darbesinin 35 yıldönümünden bir gün önce 11 Eylül’de vizyona giriyor.
Darbe döneminin sembolü haline gelen Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları beyazperdeye taşıyan Kanlı Postal’ın, o dönemde işkenceye maruz kalan mahkûmlarla görüşülerek yazılan senaryosunda karakterlerin gerçek isimler kullanılmış. 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde çalışan Yüzbaşı Esat’ın işkence ettiği mahkûmları konu alan filme birçok ünlü oyuncu ve yazar destek veriyor.

2012 yılında çekimlerine başlanan filmin senaristi Muhammet A. B. Arslan, aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstleniyor. Yönetmen Arslan, o dönemde yaşanılanları anlatmak için işkence sahnelerinin yoğunlukla kullanıldığı filmin nefret duygusunu körüklemediğini, aksine izleyicinin sinema salonundan kucaklaşarak çıkmalarını beklediğini söylüyor.

FİLMİN KONUSU:
Esat cezaevinde yüzbaşıdır, darbeden sonra hücreye atılanları terbiye etmekle görevlidir.
Mazlum, Sakine, Sofi, Laz Kemal, isyan ateşini yakan dörtler ve daha birçok kişi cezaevinde kalan tutuklulardır. Mahkûmlar siyasi görüşleri, inançları yüzünden Esat ve emri altındaki gardiyanlarından ağır işkenceler görürler. İşkence için hücreye kapatılan Mazlum, burada kendini asar, dört arkadaşı da kendilerini canlı canlı yakar. Mahkemede işkencelerin durması talebinde bulunan tutukluların istekleri yerine gelmediğinden tutuklular ölüm orucuna girer ve olaylar büyüyerek devam eder.

KANLI POSTAL 11 EYLÜL’DE VİZYONDA
Gösterim Tarihi: 11 Eylül 2015
Yönetmen: Muhammet A. B. Arslan
Senaryo: Muhammet A. B. Arslan
Oyuncular: Mesut Akusta, Turgay Tanülkü, Barış Koçak, Levent Akkök

Bir yanıt yazın