Katil Joe – Killer Joe

KILLER JOE-KATİL JOE

Yaşamın bir bedeli var mıdır? Katil Joe 2 Kasim’da vizyonda!

Başrollerinde Matthew McConaughey, Emile Hirsch, Juno Temple, Thomas Haden Church’un oynadığı, yönetmenliğini William Friedkin’in yaptığı Katil Joe (Killer Joe) 2 Kasım’da Türk izleyicileriyle buluşacak.

SİNOPSİS
Yaşamın bir bedeli var mıdır? 22 yaşındaki, ek iş olarak uyuşturucu satıcısı olan Chris Smith’in (Emile Hirsch: Into the Wild, Milk) karşı karşıya kaldığı bir soru bu. Elinde satmak için bulundurduğu uyuşturucu annesi tarafından çalınınca, en kısa zamanda 6.000 $ bulmak zorunda kalan aksi takdirde ölecek olan Chris Smith’in hikayesi…Hiç umudu kalmayan Chris, babası Ansel’in (Thomas Haden Church: Sideways, Spiderman 3) yardımını kabul eder ve birlikte plan yaparlar; Chris’in annesi hayat boyu sigortalıdır ve bu parayla borcu kapayabileceklerdir; ancak bunun için annenin ölmesi gerekmektedir.
Bu noktada hikayeye dedektif Joe Cooper (Matthew McConaughey: The Lincoln Lawyer, Failure To Lunch, How to Loose a Guy in 10 Days and A Time to Kill) dahil olur. Joe Cooper güneyli bir erkeğin tavrına sahip aynı zamanda da çok çekici olan bir kiralık katildir. Katil Joe, Chris’in annesini öldürecektir ama işiyle ilgili tek bir prensibi vardır; asla işini 25.000 $ nakit para almadan yapmamaktadır. Chris ve babası umutsuzluklarını anında avantaja dönüştürerek, Katil Joe ile bir anlaşma yaparlar. Katil Joe, parası gelinceye kadar Smith’in küçük kızkardeşi Dottie’yi (Juno Temple: Upcoming Dirty Girl, The Dark Knight Rises, The Three Musketeers) rehine olarak tutacaktır.Plan mükemmel ve basit bir şekilde hazırlanmıştır.
Joe, Dottie ile zaman geçirmeye başladıktan sonra, delicesine aşık olur ve Dottie’nin de herkesin düşündüğü kadar saf bir güzel olmadığı ortaya çıkar. Sonuç olarak Joe ne pahasına olursa olsun Dottie ile birlikte olmayı kafaya koymuştur ve ilişki önüne geçilemez bir boyuta geldikçe Chris yaptığı anlaşmadan dolayı pişmanlık duymaya başlamıştır. Chris, Joe ile konuşmaya karar verir ve herşeyden vazgeçtiğini söyleyecektir; ancak herşey için çok geçtir.
Joe, Chris’in annesini öldürmek üzere harekete geçecekken, Chris tüm bunları durdurmak ister; ancak Chris’in hesaba katmadığı birşey vardır. Kendisi kandırılmıştır. Annesinden sonra sigortadan yararlanabilecek tek kişi annesinin erkek kardeşidir.Joe parasını alıp Dottie ile hayatına devam etmek
üzere geldiğinde, ortada para olmadığını anlayacaktır. Bu noktadan sonra Chris’in karşısında sinirli ve sosyopat bir kiralık katil vardır ve Chris bu işin içinden nasıl çıkcağını düşünmeye başlar. Son ise bütün ailenin birlikte olduğu bir yemekte, tek bir kurşunla noktalanacaktır.

YAPIM NOTLARI
William Friedkin’e göre; “İyi ve kötü arasında ince bir çizgi vardır ve herkesin içinde kötülük olma ihtimali vardır.” Friedkin’in yeni projesi “Katil Joe” filminde insanların içinde bulundurduğu kötülükleri ve günahları araştırıp, onları ortaya çıkarmaya çalışmış. Pulitzer ödüllü tiyatro oyununda beyazperdeye uyarlanan Katil Joe filmi izleyiciye, insanların zor durumda kaldıklarında neler yapabileceğini ve sonunda da bunları nasıl yapabildikleriyle yüzleştiklerini göstermeye çalışıyor.Film insanoğlunun bu yüzünü gözler önüne sererken, çokta kalpsiz davranmıyor ve bu duyguların yanında da başka duygular da veriyor. Friedkin’e göre; filmde bir insanın hissedebileceği bütün duygular var. Yönetmene göre film saf bir insanın mağdur oluşunu gözler önüne seriyor.
Mayıs 2010’da Voltage Pictures Nicolas Chartier, Billy Friedkin’nin menajeri tarafından yollanan senaryoyu okumaya başladı. Başta projeyle çok ilgilenmemiş olsada, Castta Matthew McConaughey ismi geçmeye başlayınca, düşüncesi değişmeye başladı. Chartier, Amistad ve A Time To Kill filmleriyle Matthew McConaughey’yi başarılı bulmuştu. Friedkin ise To Live and Die in LA filmleriyle Chartier’in aklına kazınmıştı. Film hakkında bu durumu gözden geçirdikten sonra “Katil Joe” filminin büyük başarılara imza atacağını düşünerek, projeye onay verdi.
Matthew McConaughey rolu kabul etmeden önce, senaryou ilk okuduğunda, karakteri çok net göremediğini düşündü. Daha sonrasında Billy Friedkin ile yapılan görüşmeler Matthew McConaughey’ye çok yardımcı oldu.
Ekibin üstesinden gelmesi gereken başka bir konuda, yönetmenin keskin çizgisiyle, oyuncular arasında ortak noktayı bulmaya çalışması oldu; ancak yönetmenin keskin ve kararlı duruşu ortaya bu filmin çıkmasında da baya etkili olmuş.
Yapımcılar için bir sonraki aşama ise, film için en iyi mekanı bulmak oldu. Hikaye Teksas’ta geçmesine rağmen, New Orleans’ın mekan olarak uygun olabileceğini düşündüler.
Kurgu ise Los Angles’ta yapıldı. 6 hafta süren kurgu çalışması sırasında da Lucasfilm’den Steve Boeddeker ses efektleri için ekiple birlikte çalıştı.Boeddeker, bugüne kadar, X-Men, Alice In Wonderland gibi filmlerin ses efektlerini yaptıktan sonra, yapımcılar ve yönetmen kendisinin farklı bir iş yapmak isteyebileceğini düşünerek bu teklifle kendisine gittiler.
Film 2011 yazında tamamlandıktan sonra prömiyerini 68. Venedik Festival’in de gerçekleştirdi.Sonrasında ise 36. Toronto Film Festival’in de gösterildi.


D YAPIM sunar VOLTAGE PICTURES sunar WORLDVIEW ENTERTAINMENT ve PICTURE PERFECT CORPORATION işbirliğiyle bir VOLTAGE PICTURES/ANA MEDIA PRODUCTION yapımı bir WILLIAM FRIEDKIN filmi “KILLER JOE” MATTHEW MCCONAUGHEY EMILE HIRSCH JUNO TEMPLE GINA GERSHON ve THOMAS HADEN CHURCH kast DENISE CHAMIAN, C.S.A.
müzik TYLER BATES
kostüm tasarımı PEGGY SCHNITZER
kurgu DARRIN NAVARRO
yapım tasarımı FRANCO-GIACOMO CARBONE
görüntü yönetmeni CALEB DESCHANEL, ASC ortak yapımcı PATRICK NEWALL uygulayıcı yapımcılar CHRISTOPHER WOODROW MOLLY CONNERS VICKI CHERKAS
yürütücü yapımcılar ZEV FOREMAN ROMAN VIARIS
yapımcı NICOLAS CHARTIER SCOTT EINBINDER “KILLER JOE” adlı oyundan uyarlanmıştır yazar TRACY LETTS
senaryo TRACY LETT
yönetmen WILLIAM FRIEDKIN
DAĞITIMCI FİRMA:PİNEMA

Bir yanıt yazın