Kırık Kucaklaşmalar – Broken Embraces

Bir Pedro ALMODOVAR filmi
KIRIK KUCAKLAŞMALAR(Los Abrozos Rotos)
8 OCAK 2009’DA SİNEMALARDA

SİNOPSİS
Karanlıkta yazan, yaşayan ve seven bir adam. Bundan 14 yıl önce Lanzarote adasında geçirdiği korkunç trafik kazasında sadece görme yeteneğini değil, Lena’yı, yani hayatının kadınını da kaybetmiştir. İki isim kullanır: Harry Caine, senaryo, hikaye ve edebi yazılarını yazarken kullandığı takma adı, Mateo Blanco da yönetmenlikte kullandığı gerçek adıdır. Kazadan sonra gerçek kimliğini reddeder ve takma adı Harry
Caine ismini kullanır. Hayatta tutunabilmesi için Mateo Blanco’nun Lanzarote’de sevgilisi Lena ile öldüğü fikrini kabullenir.
Senaryoları sayesinde yaşayan Harry Caine’e eski sadık yapımcısı Judit Garcia ve Judit’in oğlu ve yazılarını kağıda döken Diego yardım eder.Yaşamaya ve yazmaya karar verdiğinden beri, Harry acıyla alay eden ve bilinçli olarak geçmişini unutan hayattan zevk almak için diğer duygularını geliştiren çekici bir adamdır. Gerçek kimliği olan Mateo Blanco’nun tüm izlerini hayatından siler. Bir gece Diego bir kaza geçirir ve Harry o gece onun başından ayrılmaz ve ona bakar. Diego ona, Mateo Blanco’ya bir kaç şey sormak istediğini söyler, Harry şaşkınlığının ardından kabul eder ve 14 yıl önce olanları bir babanın uykuya dalan oğluna masal anlatması gibi anlatmaya başlar.
Mateo, Lena, Judit ve Ernesto Martel’in hikayesi; kader, kıskançlık, güç, trajedi, suçluluk duygusu tarafından yönetilen çılgın,mantıksız bir aşk… Birbirine sarılmış iki sevgilinin bin parçaya bölünen resmi… Haraketli ve hüzünlü bir hikaye.

PEDRO ALMODOVAR BİYOGRAFİSİ

İspanya’nın La Mancha bölgesinin ortasındaki Ciudad Real eyaletine bağlı Calzada de Calatrava’da 50’li yıllarda dünyaya gelen Pedro Almodovar, sekiz yaşındayken ailesiyle beraber Estremadura’ya taşındı. İlkokul öğrenimi ve lise öğrenimini orada yaptı.
17 yaşındayken evinden ayrılıp Madrid’e taşındı. Parası ve işi yoktu ama aklında çok belirgin bir projesi vardı: Sinema eğitimi alıp film yönetmek… Diktatör Franco’nun okulu kapatması nedeniyle Devlet Film Okulunda öğrenim görmesi imkansızdı. Film dilini öğrenemediği için içeriğini öğrenmeye karar verdi. Hayatı ve yaşamayı öğrenecekti…
Diktatörlük yönetiminin tüm ülkeye soluk aldırmadığı ve ezdiği bir ortamda Pedro Almodovar gibi dış eyaletlerden gelen birisi için Madrid’de olmak, kültürü, bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil ediyordu. Çok sayıda düzensiz işte çalıştığı halde hayalindeki Süper 8mm kamerayı satın almayı başaramadı. Sonunda İspanya Ulusal Telefon Şirketinde “ciddi” bir iş bularak 12 yıl yönetici asistanı olarak çalıştı. Bu 12 yıllık süre içinde film yönetmenliği ve insan olarak gelişimine katkıda bulunan ok sayıda aktiviteye katılma fırsatını buldu.
Telefon şirketinde çalıştığı gündüz saatlerinde tüketim çağının eşiğindeki İspanyol orta sınıf toplumu hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldu. Yaşanan dramlar ve talihsizliklerin hepsi, geleceğin öykü anlatıcısı için çok değerli bir altın madeni gibiydi. Akşam ve gece saatlerinde ise Los Goliardos adlı bağımsız tiyatro grubuyla birlikte çalışarak çeşitli oyunlar yazdı ve sahneye çıktı. Ayrıca Super-8 kamera ile görüntüledi. Film yönetmenliği konusundaki tek eğitimi bu çalışmaları oldu. Çeşitli underground / yeraltı dergileriyle işbirliği yaparak öyküler yazdı. Bunların bir kısmı yayınlandı. Parodi ağırlıklı punk-rock grubu Almodovar and McNamara’nın üyesiydi.
Çektiği ilk filminin ticari sinema salonlarında gösterime girişi, bir tesadüf eseri İspanya’ya demokrasinin gelişiyle aynı güne rastladı. 18 aylık olaylı çekim süresinde 16 mm. formatında çektiği “Pepi, Luci, Bom…” adlı ilk filmi 1980 yılında gösterime girdi. Carmen Maura dışındaki tüm oyuncu ve teknik ekiplerin mesleğe ilk defa başladığı ve küçük paralar koyarak yaptığı düşük bütçeli bir filmdi.
1986 yılında kardeşi Agustin ile birlikte El Deseo S.A. adlı prodüksiyon şirketini kurdu. İlk projeleri “Law of Desire” adını taşıyordu. Sonraki yıllarda senaryosunu Pedro’nun yazıp yönettiği bütün filmlerin yapımcılığını beraber gerçekleştirirken aynı zamanda çeşitli genç yönetmenin çalışmalarının da yapımcılığını üstlendiler.
1988 yılında “Women on the Verge of a Nervous Breakdown” adlı çalışması sayesinde uluslararası şöhrete ulaştı. O günden sonra filmleri dünyanın her yerinde gösterilmeye başlandı. Yönetmenliğini üstlendiği “All About my Mother” adlı filmiyle en iyi yabancı film kategorisinde ilk Oscar ödülünü kazandı. Aynı filmle ayrıca Altın Küre, Cesar, üç tane Avrupa Film Ödülü, David de Donatelo ödülü, iki tane BAFTA, yedi tane Goya ödülü başta olmak üzere 45 ödülün sahibi oldu.

Üç yıl sonra çektiği “Talk to Her” daha iyi bir film olarak nitelendi ve en iyi orijinal senaryo dalında Oscar ödülü kazandı. Ayrıca beş tane Avrupa Film Ödülü, iki tane BAFTA, Nastro de Argento ödülü, Cesar ödülü ve dünyanın her yerinden çeşitli ödüller aldı. Ancak İspanya’da ödülü yoktu.
“My Life Without Me”, “The Holy Girl” ve “The Secret Life of Words” isimlerini taşıyan ve uluslararası beğeni toplayan üç tane çok özel filmin yapımcılığını gerçekleştirdi.
2004 yılında çektiği “Bad Education”, Cannes Film Festivali’nin açılışı için seçildi. Dünyanın her yerinden olağanüstü övgüler alarak çeşitli ödüllere (Bağımsız Ruh Ödülleri, BAFTA’lar, Cesar, Avrupa Film Ödülleri) aday gösterildi. New York Film Eleştirmenleri Derneğinin en iyi yabancı film dalında verdiği prestijli ödülü ve
İtalyan film eleştirmenlerinin Nastro de Argento ödülünü kazandı.

2006 yılında bugüne kadar ki en fazla gişe hasılatını elde ettiğini “Volver” filmine imzasını attı ve Penelope Cruz’un başrollünde yer aldığı film uluslararsı alanda büyük başarılar elde etti. Cannes Film Festivali’nden En İyi senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu (filmdeki 6 kadın oyunucuya), 5 Goya Ödüllü Ve Avrupa Film Festivali’nden de En İyi Kadın Oyuncu ve Halk Ödülü aldığı ödüller arasında ilk akla gelenler. Ayrıca yine Volver filmi ile Penelope Cruz Oscar ve Altın Küre  Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında yer aldı.
Pedro Almodovar günümüz yönetmenlerinin ulaştığı büyük özgürlük ve bağımsızlık ortamından sonuna kadar yararlandığını söylüyor.
FİLMOGRAFİ
1974-1979    Super-8 mm kamera ile çektiği çeşitli uzunluktaki filmler. Aralarında ‘Salome’ gibi 16. mm. çekilenler de yer alır.)
1980        Pepi, Luci, Bom
1982        Labyrinth of Passions
1983        Dark Habits
1984-5                 What Have I Done to Deserve This?!
1985    Trayler para amantes de lo prohibido (İspanyol Televizyonu TVE için çektiği orta uzunluktaki video filmi.)
1985-86    Matador
1986        Law of Desire
1987        Women on the Verge of a Nervous Breakdown
1989        Tie Me Up, Tie Me Down
1991        High Heels
1992        Acción mutante (Yapımcı)
1993        Kika
1995        The Flower of my Secret
1995        Tengo una casa (Yapımcı)
1996        Pasajes (Yapımcı)
1997        Live Flesh
1999        All About my Mother
2000        The Devil’s Backbone (Yapımcı)
2001        Talk to Her
2002        My Life Without Me (Yapımcı)
2003        Descongélate (Yapımcı)
2003        Bad Education
2004        The Holy Girl (Yapımcı)
2005        The Secret Life of Words (Yapımcı)
2006        Volver
2008        The Headless Woman (Yapımcı)
2009        Broken Embraces

PENELOPE CRUZ
“Live Flesh” ve “All About my Mother” ve “Volver” den sonra Penelope Cruz, Pedro Almodovar ile yeniden birlikte çalıştı.
Cristina Rota’nın okulunda oyunculuk eğitimi aldıktan sonra İspanya’nın en önemli yönetmenleriyle çalıştı. Bu çalışmaları arasında “Jamon, Jamon” ve “Volaverunt”ta Bigas Luna ile; “Belle Epoque” ve “The Girl of your Dreams”te Fernando Trueba ile (bu filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Goya ödülü aldı); “Open Your Eyes”ta Alejandro Amenabar ile; “Don’t Tempt Me”de Agustin Diaz Yanes ile çalışması sayılabilir.
Uluslararası kariyere ulaşmasını sağlayan filmleri ise şöyle sıralanıyor: “The Hi-Lo Country” (Stephen Frears), “All the Pretty Horses” (Billy Bob Thornton), “Blow” (Jonathan Demme), “Captain Corelli’s Mandolin” (John Madden) ve “Vanilla Sky” (Cameron Crowe).
Sergio Castellito’nun yönettiği “Don’t Move” adlı filmdeki performansıyla David di Donatello ödülünü ve Avrupa Sinema Akademisi’nin en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı (Halkın Seçimi Ödülü). Bu filmdeki performansıyla ayrıca The New York Times gazetesi tarafından yılın en iyi 10 kadın oyuncusundan birisi olarak seçildi.
“Volver” filmi ile Cannes Film Festivali’nden diğer kadın oyuncular ile birlikte En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. Yine aynı filmle Goya ve Avrupa Film Festivalinden ödül kazanırken, Oscar ve Altın Küre ve BAFTA Ödüllerine de aday oldu.
Woody Allen’in yönetmenliğini yaptığı “Vicky Cristina Barcelona” filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

EL DESEO sunar

PENELOPE CRUZ, LLUIS HOMAR, BLANCA PORTILLO, JOSE LUIS GOMEZ, RUBEN OCHANDIANO, TAMAR NOVAS, Görüntü Yönetmeni: RODRICO PRIETO A.S.C..A.M.C,
Müzik
: ALBERTO IGLESIAS,
Kurgu: JOSE SALCEDO,
Yapımcı
: ESTER GARCIA,
Yapımcı: AGUSTIN ALMODOVAR,
Yazan ve Yöneten
: PEDRO ALMODOVAR
www.sonyclassics.com/brokenembraces/

Resimler:

Bir yanıt yazın