Kıyamet Günü – The Impossible

“KIYAMET GÜNÜ / THE IMPOSSIBLE”

26 Aralık 2004’te dünyanın en büyük tsunamisi Güneydoğu Asya kıyısını vurdu ve 300,000 insanın ölümüne sebep oldu. Her bir kayıp dünya üzerindeki sayısız ailenin yaşamını değiştir. Bu ailelerden birinin gerçek hikayesi
KIYAMET GÜNÜ / THE IMPOSSIBLE
Maria, Quique, Lucas, Tomas ve Simon’un gerçek hikayelerini anlatıyor.

“Tüm süreç olağanüstüydü.  Jota (yönetmen) şunu söylediği andan itibaren; ‘Senin hikayenle ilgili bir film yapmak istiyorum’, biz de şöyle dedik, ‘bu bizim hikayemiz değil, bir çok ama bir çok insanın hikayesi.’’ Fakat herkes bizim kadar şanslı değildi.”

– Maria Belon

Konu: 2004’te Hint Okyanusu’ndaki tsunamide hayatta kalmayı başaran bir ailenin güçlü hikayesi olan Kıyamet Günü (The Impossible)’ın başrollerindeNaomi Watts ve Ewan McGregor yer alıyor, yönetmen koltuğunda J.A. Bayona (THE ORPHANAGE) oturuyor.

Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) üç oğullarıyla beraber Tayland’a kış tatillerini tropikal bir cennette geçirme isteğiyle giderler. 26 Aralık sabahı, Noel kutlamalarının ertesi gübü, ailece havuz başında dinlenirlerken dünyanın merkezinden gelen korkunç bir gürültüyle irkilirler. Maria korkudan donakalmışken, otelin duvarları ardından kara bir su üzerine doğru yükselmektedir.

Gerçek bir hikayeye dayanan film, binlerce yabancı insanın arasında, zamanımızın en büyük doğal felaketlerinden birinin ortasında kalan bir ailenin unutulamayacak hikayesi. Fakat gerçek hayatta felaketler, Maria ve ailesinin bu karanlık saatlerde karşılaştıkları sevgi, cesaret ve insaniyet gibi beklenmedik göstergelerle uyum gösteriyor. Destansı, samimi, kahredici ve aynı zamanda mutluluk da veren Kıyamet Günü insan kalbinin derinliklerine inen bir yolculuk.

Senaryosu Sergio G. Sanchez (The Orphanage)’e, hikaye Maria Belon’a ait.  Yapımcılar Belen Atienza, Alvaro Augustin, Enrique Lopez-Lavigne ve Ghislan Barrois.

Oyuncular Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
Senaryo Sergio G. Sanchez
Hikaye Maria Belon
Yönetmen J.A. Bayona
Yapımcılar Belén Atienza, Álvaro Augustin, Enrique Lopez-Lavigne, and Ghislan Barrois
Süre: 114 dakika
Yapım Hakkında

2004 yılında, Noel’in ertesi günü, deniz yükselip Tayland’ın batı şeridini yerle bir etti – ülke tarihindeki en büyük doğal afetti bu. Ölümcül gelgit dalgaları Tayland kumsalında 10 dakikalık mesafedeki tüm yerleşimi vurdu – yaklaşık 5,000 ölü ve 2,800’Ün üzerinde kayıpla, arda 1480 yetim kaldı – yalnızca bu ülkede.

Bir aile * Henry, Maria ve oğulları Lucas, Simon ve Thomas – Tayland’da Noel tatilindeler – tsunami kargaşasıyla yüzleşecek Tayland’da. Birbirlerini kaybetmiş ve ciddi anlamda yaralanmış halde bir yandan hayatta kalıp bir yandan da birbirlerini bulmaya çalışırlar – azim, sevgi ve hem  birbirlerine  hem de yabancısı oldukları onlarca insana duydukları sarsılmaz inancın akıllara kazınacak hikayesi.

Juan Antonio Bayona’ın hit korku filmi The Orphanage (Yetimhane)’den sonraki ilk filmi The Impossible.  The Orphanage Cannes Film Festival’inde 2007’de gösterilmiş ve 80. Oscar® törenlerinde İspanya’yı temsil etmişti. Çok sayıda uluslararası ödül alan film (7 dalda Goya Ödülü de dahil) İspanya’nın film tarihindeki en yüksek hasılatlı İspanyolca filmi oldu ve diğer ülkelerde de en başarılı İspanyolca film olarak anıldı.

Bir yanıt yazın