Kod Adı: Olympus – Olympus Has Fallen

Kod Adı: Olympus
(Olympus Has Fallen)

Sinopsis: Amerikan Gizli Servis Ajanı Mike Banning, Başkan Asher ve eşi ile birlikte resmi bir partiye gitmektedir. Gizli buzlanmanın olduğu bir yerde içinde bulundukları Limuzin kayarak kontrolden çıkar ve köprüde asılı kalır. Banning’in yalnızca Başkanı kurtarabilecek zamanı vardır. Başkanın eşinin ölümünden sonra Banning, Başkan korumalığından ayrılıp hazinede çalışmaya başlar.

5 Temmuz, Başkan Asher, Güney Kore Başbakanı Lee ve güvenlik ekibinin başı olan Kang ile birlikte bir toplantıya girer. Kimliği belirsiz bir uçak Beyaz Saray’a doğru ilerlemektedir. Gizli Servis, Başkan Asher’ı, bakanlarını ve Başbakan Lee’yi apar topar sığınağa götürür. Havadan ve karadan yapılan saldırılar Beyaz Saray’ı harabeye çevirir, ardından operasyonun başındaki kişi olarak Kang bir adım öne çıkar. Banning, Beyaz Saray’a koşar ve yolda önüne çıkan sivil halkı korurken Kang’in komandolarını da yok eder.

Kang, Amerika’nın filolarını Güney Kore’den çekmeleri, yoksa Başkan Asher’ı ve beraberindeki ekibini öldüreceği konusunda baskı yapmaktadır. Daha sonra Kang, Cerberus Şifrelerini vermedikleri taktirde Başkan’ın bakanlarını teker teker öldüreceği konusunda tehdit eder.

Banning, Beyaz Saray’ın duvarlarının içinde saklanan Başkan’ın oğlu Connor’ı bulup havalandırma bacasından güvenli bir şekilde Beyaz Saray’ın dışına çıkarır. Pentagon deniz komandolarını çatıdan içeriye girmeleri için gönderir. Kang çok gizli bir silâh olan Hydra ile onlara saldırı açar. Banning, bazukayla Hydra’yı etkisiz hale getirir.

Pentagona verilen süre bitince Kang’in şartlarını uygulamaya karar veriri. Kang’in adamı kaçacakları helikopteri ayarlarken kendiside Savunma Bakanını infaz etmek için ana girişe getirir. Ama Banning buna engel olur ve Savunma Bakanının hayatını kurtarır. Kang, dikkatleri başka tarafa çekmek için helikopteri havaya uçurur. Kang en sonunda bütün Cerberus şifrelerini ele geçirir. Cerberus’u aktive eder bu da America için nükleer bir felâketle sonuçlanacaktır. Kang rehinesi Başkan Asher’la birlikte Beyaz Saray’dan kaçmaya hazırlanmaktadır. Banning, Kang’i öldürür ve buna engel olur. Banning, Pentagon’la iletişime geçer ve onlarında yardımıyla Cerberus’u saniyeler kala etkisiz hale getirir. Asher ve Banning Beyaz Saray’dan kol kola çıkarlar.

Amerikan bayrağı, harap olmuş Beyaz Saray’ın üzerinde dalgalanırken Başkan büyüleyici bir konuşma yapar. Banning başkanın hemen arkasında durmaktadır ve tekrar Bakan’ın korumalığı görevine Gizli Servis adına geri getirilir.

Bir yanıt yazın