Koy – The Cove

NTV Yeşil Ekran Sunar
KOY (The Cove) Oscar Ödüllü Belgesel
4 Haziran’da Cinebonus Kanyon’da vizyonda!

5 Haziran Cumartesi Dünya Çevre Günü’nde NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla biletler yarı fiyatına, öğrencilere bedava.

NTV Yeşil Ekran sinemada… Bu yıl “En İyi Belgesel Film” dalında Oscar ödülünü kazanan Koy/The Cove, 4 Haziran’da NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla Cinebonus Kanyon’da vizyona giriyor. Oscar’ın yanı sıra dünyanın dört bir yanında katıldığı festivallerden ödülle dönen Louise Psihoyos’un yönettiği belgesel film, Japonya’daki Taiji’de bulunan uzak ve saklı bir koyun kanlı iç yüzünü anlatmasının yanında, ölümcül bir sırra da ışık tutuyor… Koy / The Cove belgesel filmini sinemaseverler, 5 Haziran Cumartesi Dünya Çevre Günü’nde NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla Cinebonus Kanyon’da yarı fiyatına, öğrenciler ise bedava izleyebilecek. Film İstanbul Film Festivali’nde NTV Belgesel Kuşağı’da gösterilmiş ve büyük ilgi görmüştü.  Japonya sahilinde, birkaç umutsuz adamın dünyadan saklamak için hiçbir şeyden kaçınmayacağı şaşırtıcı bir sır yatıyor. Bu koyda yatan gerçekler ve dünyanın okyanuslarının yürek burkan yardım çağrısı, belgeseli sürükleyici bir macera ve gerilime dönüştürüyor.  

Koy, eski yunus eğitmeni Ric O’Barry’nin uzun bir kefaret arayışının sonucunda işleri yoluna koymaya karar verdiği Japonya’daki Taiji’de başlıyor. O’Barry 1960’ların uluslararası televizyon heyecanı “Flipper”ın baş kahramanını oynayan beş yunusu yakalamış ve eğitmişti. O yunuslarla girdiği yakın ilişki  O’Barry’nin inançlarının radikal olarak değşmesine neden oldu. Barry vahim bir günde açık okyanustaki hayata güzelce adapte olan bu duygusal, son derece akıllı ve bilinçli yaratıkların, bir daha asla insanların esaretine alınmaması gerektiğini anladı.
Bu görev onu oyunbaz yunusların ve balinaların kıyılarında yüzdüğü Taiji köyüne getirdi. Ancak dikenli teller ve “Giriş Yasak” tabelalarıyla çevrili körfezde karanlık bir gerçek yatıyordu.  Burada milyon dolarlık yunus eğlencesi endüstrisi ve el altından yürütülen civa zengini yunus eti pazarı, Taijili balıkçıları gecenin
karanlığı altında görülmemiş bir av partisine devam ediyordu. Yaptıkları şeyin doğası oldukça ürkütücü –ve sonuçları insan sağlığı için son derece tehlikeli- olduğu için insanların onları görmemesi gerekiyordu ve bunu sağlamak için de oldukça ileri gidebilecek potansiyele sahiptiler…
2010 yılında, En İyi Belgesel Film dalında Oscar Ödülü kazanan Koy belgeselinin ekibi, eylemci, sinemacı ve dalgıçlardan oluşan bir takım kurup, Japonya’daki Taiji’de bulunan uzak ve saklı bir koyun iç yüzünü göstermesinin yanında, ölümcül bir sırra ışık tutmayı başarıyor.Yapay kayalara yerleştirilen gizli mikrofonlar ve kameraların da içinde bulunduğu son teknolojiden yararlanan ekip, bu küçük deniz kasabasının dünya çapında işlenen ekolojik suçların korkunç mikrokozmosu olarak nasıl işlediğini ortaya çıkarıyor.  The Cove, araştırmacı gazetecilik, ekolojik macera ve dikkat çekici görüntülerin kışkırtıcı karışımına kolay kolay unutulmayacak bir hikayeyi de ekleyerek, yunus katliamı konusunda dünyanın dört bir yanından hayvanseverlerin harekete geçmesini sağlamayı amaçlıyor.
Yönetmenliğini Louie Psihoyos’un, senaristliğini de Mark Monroe’nun üstlendiği The Cove’un yapımcıları Paula DuPré Pesmen ve Fisher Stevens. Filmin baş yapımcısı Jim Clark ve ortak yapımcısı da Olivia Ahnemann.
Koy/The Cove’un Aldığı Bazı Ödüller:

2010 Oscar: En iyi Belgesel
2010 Amerika Senaristler Birliği: En İyi Belgesel Senaryosu
2009 Amsterdam İzleyici Ödülü
2009 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği : En İyi Belgesel
2009 Sundance İzleyici Ödüllü
2009 Sydney İzleyici Ödülü

Yönetmen: Louie Psihoyos
Senaryo: Mark Monroe
Yapımcı: Paula DuPré Pesmen ve Fisher Stevens
Oyuncular: Simon Hutchins, Mandy-Rae Cruikshank, Kirk Krack
Süre: 92’
Yapım: ABD, 2009
Yaş sınırı: 13 yaş ve üzeri
Cinebonus Kanyon
5 Haziran Cumartesi Dünya Çevre Günü’nde NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla biletler yarı fiyatına, öğrencilere bedava.
–    Internet ve kiosk satışlarında geçerli değildir.

Resimler:

Bir yanıt yazın