Küçük Deniz Kızı Ponyo / Ponyo On The Cliff By The Sea

Küçük Deniz Kızı Ponyo (Ponyo On The Cliff By The Sea)

Konu:

Miyazaki’nin Ghibli Stüdyosu ile birlikte gerçekleştirdiği 10. film olan Ponyo, yönetmenin uzun zamandır çektiği en şirin film olma özelliğini de taşıyor. Tamamı el ile çizilen Ponyo’da Miyazaki 170.000’i aşkın ayrı çizimden kullanarak kendi rekorunu kırıyor. Yaşadığı krallıktan kaçarak insane olmak isteyen küçük balık-prensesin rengârenk hikâyesini anlatan Ponyo, başta çocuklar olmak üzere 7’den 70’e bütün sinemaseverler için kaçırılmaması gereken bir film.

Hayao Miyazaki, oğlu Goro’nun çektiği Yerdeniz Öyküleri’nden sonra yeni bir Ghibli yapımıyla yeniden yönetmenlik koltuğuna dönüyor. Miyazaki’nin son filmi 2004 yapımı Yürüyen Şato’ydu. Yönetmenin son filmine adını veren Ponyo, insane olmak isteyen kırmızı elbiseli bir Japon balığı, Amacına ulaşmak isterken beş yaşındaki çocuk Sosuka ile tanışan Ponyo, bu arada istemeden dünyanın ekolojik dengesini bozuyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Japonya’da gösterime giren film daha şimdiden gişe rekorları kırdı. Ponyo’nun öyküsünün çıkış noktası, Andersen’in masalı Küçük Deniz Kızı ve Japon halk masalı Urashima Taro. Miyazaki’nin önceki filmlerinden çok daha iyimser ve neşeli olan Ponyo, parlak pastel renkleri, el çizimi kareleri ve eşsiz masumiyetiyle büyüleyici.

Sadece Japonya’da 120 milyon dolardan fazla gişe geliri elde eden Ponyo, pek çok rekoru alt üst ederken, ünlü yönetmen Miyazaki’nin yeteneğinden bir şey kaybetmediğini de ortaya koyuyor. Hans Christian Andersen’ın Küçük Deniz Kızı hikâyesinden esinlenerek yola çıkan film, babasının denizler altındaki krallığından kaçan sevimli bir balık olan Ponyo’nun öyküsünü anlatıyor.

Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki, Melissa Mathison
Tür: Animasyon
Yapım: Japonya  2008
Süre: 100 dk.

Vizyon Tarihi: 31 Temmuz 2009
Dağıtım: Tiglon Film
İthalat: Bir Film

Resimler:

Bir yanıt yazın