Kurdun Uyanışı – Wolf Totem

KURDU UYANIŞI – WOLF TOTEM

Seven Years In Tibet (Tibet’te Yedi Yıl) The Bear (Ayı), The Name of The Rose (Gülün Adı) gibi filmlerin ünlü yönetmeni Jean-Jacques Annaud, Jiang Rong’un best seller romanından uyarlanan “WOLF TOTEM” doğanın kalbine yaptığı son muhteşem macerası ile geri dönüyor.

Yıl 1967 Pekinli bir öğrenci olan Chen Zhen Moğolistan’ın iç kısımlarında yaşayan göçmenlerin arasına çobanlığı öğretmesi için gönderilir. Ama asıl Chen’in bu sonsuz güzellikteki vahşi doğada var olmak, özgürlük ve sorumluluk hakkında öğreneceği çok şey vardır.
Güneyin modern toplumuyla kuzeyde göçmenlerin geleneksel düşmanı olan yağmacı kurtlar arasında sıkışmış, insanlar ve hayvanlar, yerliler ve istilacılar dünyadaki gerçek yerlerini bulmak için mücadele ediyorlar.
Ancak film aslında bu görünüşün ardındaki gerçeği aramaktadır. Şöyle ki:
İnsanla kurt, kurtla doğa arasındaki denge Orta Asya bozkırlarında binlerce yıldır o bölge canlılarını etkilemektedir. Birçok tarih, Orta Asya halkları Moğollar ve özellikle Cengizhan’ın dünyayı işgale hedefleyen büyük savaş serüveninde kurtların uyguladıkları taktiklerden ilham alarak, kendisinden daha güçlü orduları nasıl mağlup ettiğini yazar.
Yüzlerce başlıkta vahşi at ve ceylan sürülerini donmak üzere olan göle sürüp, sonra donmuş hayvanları gölden çekip ihtiyaçlarını gideren kurtlar, doğayı yağmalıyor mu yoksa dünyanın doğal dengesine hizmet mi ediyorlardı? Düşünmeye değer çünkü doğal bitki örtüsünü çok çabuk tüketen bu ot yiyen ve şok donmaya tabi olmuş hayvanlar, büyük insan kitlelerine kış boyu et temin etmiş de oluyorlardı.
Çinlilerin o dönemde aldığı, kurtları imha etme kararı, daha yeni doğmuş kurt yavrusularının çuvallara konup, “Seni Tengri’ye yolluyorum!” çığlığı ile uçurumdan atılması, bölge insanınca kalbini nasıl yaraladığı, insanların birbirine olan aşkı ve fedakarlığı nasıl etkilediği anlatılırken, bir insanın tüm tehlikeleri göze alarak gizlice saklayıp beslediği kurt yavrusu, tükenmeye yüz tutmuş kurtların yeniden uyanışı olacak mıydı…?

VİZYON TARİHİ: 29 NİSAN 2016
YÖNETMEN: JEAN-JACQUES ANNAUD
OYUNCULAR: SHAOFENG FENG, SHAWN DOU, ANKHNYAM RAGCHAA,
YIN ZHUSHENG, BE SEN ZHA BU
SENARYO: ALAIN GODARD, JEAN-JACQUES ANNAUD, LU WEI, JOHN COLLEE
JIANG RONG’UN ROMANINDAN UYARLANAN
MÜZİK: JAMES HORNER

Bir yanıt yazın