Kuzgun – The Raven

Kuzgun (The Raven)

YAPIM NOTLARI

ÖZET: Başrolde John Cusack’ın, yaşamı skandallarla dolu ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’yu canlandırdığı bu son derece şık ve gotik gerilim filminde, yazarın çarpıcı,ölüm dolu öyküleri can (ya da ölüm) buluyor. Delinin biri, Poe’nun yazdığı en dehşetengiz öykülerden esinlenerek korkunç cinayetler işlemeye başladığında Baltimor’lu genç bir dedektif (Luke Evans, “Clash of the Titans”) ve Poe elele vererek, yazarın şiddet dolu öykülerinin birer birer gerçeğe dönüşmesini önlemek için katilin peşine düşüyorlar. Yaşanan ölümcül kedi-fare oyunu, Poe’nun sevgilisi (Alice Eve, “She’s Out of My League”) katilin hedefi haline geldiğinde zirveye ulaşıyor. Intrepid Pictures yapımı olan “The Raven” filminde diğer rollerde Brendan Gleeson (“In Bruges”), Oliver Jackson-Cohen (“Faster”) ve Kevin R. McNally (“Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides”) oynuyor.

Filmin yönemeni James McTeigue (“V for Vendetta”). Senaryo ise Hannah Shakespeare ve Ben Livingston’ın ortaklaşa yazdığı bir eser. Yapımcılar Intrepid Pictures şirketinden Marc D. Evans ve Trevor Macy ile FilmNation Entertainment şirketinden Aaron Ryder. Uygulayıcı yapımcılar Glen Basner, Jesus Martinez Asenzio ve James D. Stern. Sanat yönetmenliğini Roger Ford’un yaptığı filmin kostümlerini Carlo Poggioli tasarlamış. Görüntü yönetmeni koltuğunda Danny Ruhlmann’ı görüyoruz. Kurguda Niven Howie var. Filmin müziklerini Lucas Vidal yapmış.

FİLMİN KONUSU

1849 yılında Baltimor’da bir akşam karanlığında, polisler tüyler ürpertici cinayet mahalline vardıklarında bir kadın ve kızının kanlar içinde paramparça olmuş bedenlerini bulurlar. Detektif Emmett Fields (LUKE EVANS) kapının içeriden kilitli olmasına ve pencerenin de çiviyle sabitlenmiş olmasına rağmen katilin bir şekilde kaçmayı başardığını fark eder. Ancak, aslında bu çivinin, pencereye kapalı izlenimi vermek üzere ustaca yapılmış gizli bir yaylı mekanizma olduğu birazdan anlaşılacaktır. Dedektif Fields bu ayrıntıya, daha önce Edgar Allan Poe’nun yazdığı ve iki kadının öldürüldüğü “Morg Sokağı Cinayetleri” adlı öyküde rastlamıştır…

O sırada Poe (JOHN CUSACK) mahalledeki birahaneden içki çalarken yakalandığından birahanenin sahibi Reagan (BRENDAN COYLE) tarafından yakapaça sokağa atılır.Sevgilisi olan Emily Hamilton’ın (ALICE EVE) bindiği arabayı görüp durdurur ama o an, Emily’nin yanında babası Albay Charles Hamilton (BRENDAN GLEESON) vardır. Baba, Poe’dan hiç hazzetmediğini gizlemiyor, Poe’nun kızına yaklaşmasını yasaklıyor.Bu yüzden, sevgilisi Poe’yu geri çevirir.

Poe, o halde, çalıştığı gazete olan The Patriot’a döner. Bir zamanlar herkesin el üstünde tuttuğu yazar, artık yazıişleri müdürü Henry Maddox (KEVIN MCNALLY)için kanlı edebiyat eleştirileri yazarak geçimini sağlamaktadır. Aynı saatlerde, Poe’dan nefret etmesiyle nam salmış diğer bir edebiyat eleştirmeni olan Griswald bir masaya bağlanarak yavaşça aşağıya doğru inen bir sarkaç mekanizması tarafından (gene Poe’nun bir eserinden alıntı) ikiye bölünmektedir.

Emily, sonunda evde Poe’yu köşeye sıkıştırır ve kendisine evlenme teklif ettirir. Ancak, bu teklifi bir kere de, babasının doğumgünü şerefine düzenlenen ve tüm Baltimor sosyetesinin katılacağı maskeli baloda resmi olarak tekrarlamasını ister.

Ertesi gün, Poe kadınlardan oluşan bir grubun salonunda “The Raven” adlı eserini okumakta ve katılımcılardan birinin kendisine nakti yardımda bulunmasını umud etmektedir. Ancak, okuması yarım kalır çünkü Fields, Poe’yu, kendi yazdığı ölüm mekanizmalarıyla işlenen iki cinayetin çözümünde yardımcı olmaya davet eder.
Gösterim Tarihi: 27 Nisan 2012
Dağıtım: UIP Filmcilik
İthalat: TMC Film

Bir yanıt yazın