Lucy

LUCY

Konu: Nikita ve Sevginin Gücü’nden 5. Element’e kadar sinema tarihinin en sert ve unutulmaz kadın aksiyon karakterlerini yaratan yazar/yönetmen Luc Besson, başrolünde Scarlet Johansson’ın yer aldığı aksiyon-gerilim türündeki Lucy ile yeniden karşımızda. Aksiyon gerilim türündeki film, yanlışlıkla içine çekildiği karanlık bir anlaşma sonucu insan beyninin çok ötesinde bir kapasiteye sahip, acımasız bir savaşçıya dönüşen bir kadının hikayesini anlatıyor.

Prodüksiyon Bilgisi

Yazar/Yönetmen LUC BESSON, La Femme Nikita’dan The Professional’a ve The Fifth Element’a kadar yakın sinema tarihinin en sert, en unutulmaz kadın, aksiyon kahramanlarından bazılarını yaratmıştır. Besson şimdi de Lucy filminde SCARLETT JOHANSSON (Captain America: The Winter Soldier, The Avengers) ve Oscar® ödüllü MORGAN FREEMAN (The Dark Knight Rises, Oblivion)’ı yönetiyor. Film, bir insanın beyin kapasitesinin %100’ünün kilidini açtığında ve zihninin en uzak noktalarına erişim sağladığında gerçekten neler yapabileceği olasılığını inceleyen bir aksiyon gerilim.
İnsanların belirli bir zamanda beyin kapasitesinin çok küçük bir yüzdesini kullandığı hipotezi uzun zamandır var. Spekülatif bilim, yüzyıllardır insanın o sınırı aşması halinde neler olacağı konusunda tahminler yürütüyor. Aslında beynin bütün bölgeleri aynı anda etkin olsaydı bilincimize ve yeni keşfedilen yeteneklerimize ne olurdu? İnsan beyninde yoğun bir şekilde bulunan 86 milyon nöronun her biri aynı anda ateşlense o insan gerçekten süper insan olabilir miydi?
Besson’ın hikâyesinde Tayvan’da yaşayan tasasız, genç bir öğrenci olan Lucy (Johansson) ile tanışıyoruz. Erkek arkadaşı tarafından bir çantayı, bir iş bağlantısına teslim etmesi için kandırılıyor. Lucy, daha içine düştüğü durumu bile anlayamadan yakalanıyor ve acımasız Bay Jang (CHOI MIN SIK – Oldboy, Lady Vengeance) tarafından rehin alınıyor. Adamları güçlü, sızıntı yapma durumunda Lucy’yi öldürecek, sentetik bir maddeyle yüklü bir paketi cerrahi yöntemle kahramanımıza aşıladığında Lucy’nin dehşeti gözünü döndürür. Bir grup isteksiz konukla birlikte, kendisini kaçıranlar için paha biçilmez olan maddenin nakil aracı olarak dünyanın diğer ucuna uçma amacıyla havaalanına gönderilir.
Kimyasal kazara serbest kalıp Lucy’nin vücudu tarafından emildiğinde vücudu hayal edilemez bir şey yapmaya başlar; beyinsel kapasitesi çözülerek şaşırtıcı ve daha önce varsayımlara dayanan düzeylere ulaşır. Lucy, zihnindeki ve vücudundaki olağanüstü değişiklikleri anlamaya ve benimsemeye çalışırken etrafındaki her şeyi – boşluk, hava, titreşimler, insanlar ve hatta yer çekimini – hissetmeye başlar ve telepati, telekinezi, genişletilmiş bilgi ve nefes kesen maddeyi kontrol etme gibi süper insan özellikleri geliştirmeye başlar.
Madde zihnini uyandırmaya ve hareketsiz olan tüm köşelerini açmaya devam ederken Lucy, beyin potansiyeli üzerinde uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalarla alanında eşsiz olan ve yeryüzünde bunun sonuçlarının neler olabileceğini görme yeteneğine sahip tek kişi olan Profesör Samuel Norman (Freeman)’ın yardımını almak üzere gezegenin öbür ucuna ulaşmaya çalışır.
Dr. Norman’ı arayışında Lucy’ye yardım eden kişi, sakin Fransız polisi komiser, Pierre Del Rio (AMR WAKED – Syriana, TV’deki House of Saddam)’dur. Del Rio, Lucy’nin görünüşte insanlık dışı olan – her dakika gelişen- güçlerinden rahatsız olsa da insanlığının son kalıntılarını yeniden ele geçirmek için kendisine yönelen genç kadını korumak için hayatını feda edecektir.
En büyük düşmanlarına dönüşen kadından maddelerini ele geçirmek için herkesi öldürecek olan, kendilerini ele geçiren kişilerin amansız takibi altında olan Lucy, durumu değiştirmeye ve insan mantığının ötesinde gelişmiş bir savaşçıya dönüşmeye başlar.
Besson’ın hikâyesini beyaz perdeye taşıyan ekip, uzun zamandır kamera arkasında işbirliği yapan bir ekiptir. Başta yapımcı VIRGINIE BESSON-SILLA (The Family, The Lady), görüntü yönetmeni THIERRY ARBOGAST (The Professional, The Fifth Element), yapım tasarımcı HUGUES TISSANDIER (The Transporter, Taken), kurgu JULIEN REY (The Family, The Lady), kostüm tasarımcı OLIVIER BERIOT (Arthur and the Great Adventure, The Family) ve besteci ERIC SERRA (The Fifth Element, The Messenger: The Story of Joan of Arc).
Lucy’nin sorumlu yapımcısı MARC SHMUGER (The Spectacular Now, We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks)’dir.
Gösterim Tarihi: 8 Ağustos 2014
Tür: Aksiyon Gerilim
Yönetmen: Luc Besson
Yapımcı: Virginie Besson-Silla
Oyuncu Kadrosu:    Scarlett Johansson ve Morgan Freeman