Macera Günlükleri: Sihirli Adaya Yolculuk – The Shonku Diaries: A Unicorn Adventure

MACERA GÜNLÜKLERİ: SİHİRLİ ADAYA YOLCULUK /
THE SHONKU DIARIES – A UNICORN ADVENTURE

İngiltere’deki 9 yaşındaki Mo ve 12 yaşındaki Melody’nin hazine avcısı ve kaşif babaları Willard, iki minik kardeşe ipuçları bırakarak ortadan kaybolmuştur. Çocuklar, ipuçlarını çözmek için babalarının yakın arkadaşı Hint bilim adamı ve mucit, Profesör Shonku’nun yardımına başvururlar. Yanlarına robot yardımcıları Robo’yu da alarak önce Himalayalar’ın derinliklerinden, sonra da Nepal’in buzullarından geçen macera dolu bir yolculuğa çıkarlar. Fakat babalarının kayıp uygarlıklar ve eski tapınaklardan ortaya çıkardığı hazinelerin peşinde olan, eski düşmanları Franzotti ve adamları onları takip etmeye başlar. Profesör’ün çılgın icatları sayesinde Mo ve Melody, gökyüzünde görünmeyen bir duvarın arkasında, sadece birkaç kişinin görebildiği Sihirli Ada isimli gizli bir dünyaya ulaşır. Dinozorlar, ejderhalar, unicorn’lar gibi mistik canlılara ve rengarenk ağaçlara, çiçeklere ev sahipliği yapan bu büyülü yerde babalarını bulabilecekler mi? Franzotti’nin buradaki hayvanları ve güzellikleri yağmalamasını engelleyebilecekler mi?

Hindistan’ın uluslararası çok-satan çocuk romanından uyarlama filmin hikayesi, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden, Oscar Onur Ödülü sahibi Satyajit Ray’in yazdığı bir çocuk bilim serisine dayanıyor. Mucit ve bilim adamı Profesör Shonku’nun macera dolu günlükleri, Penguin Books tarafından İngilizce yayınlanan ve onlarca dile çevrilen kitaplarla popüler kültüre mal oldu. Ray’in yarattığı kurmaca Profesör’ün sayısız çılgın icadı, günümüz teknolojisine defalarca ilham verdi. Steven Spielberg’in E.T., Indiana Jones gibi klasiklerinin izinden giden animasyon, Avatar gibi doğa dostu mesajlar içeren ve çocuklara bilim aşkı aşılayan bir hikayeye sahip.

FICCI BAF Ödülleri’nde En İyi Animasyon, Delhi CG Ödülleri’nde En İyi Film ödüllerini kazanan yapım, Cannes ve Montreal gibi pek çok animasyon festivalinde gösterildi.

Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2017
Yönetmen: Kamal Bansal
Senaryo: Simon Jowett
Kurgu: Rabi Ranjan Maitra
Yapım Yılı: 2017
Ülke: Hindistan
Süre: 84 dk.
Dağıtım: Bir Film
İthalat: Fabula Films