Mahmut ile Meryem

16. YÜZYILIN DESTANSI AŞKI
“MAHMUT İLE MERYEM” 22 MART’TA SİNEMALARDA

Elçin’in dünyaca ünlü, imkansız bir aşkı anlatan romanı “Mahmut ile Meryem” 22 Mart’ta muhteşem oyuncu kadrosu ve unutulmaz sahneleriyle beyazperde de izleyicisiyle buluşuyor.
2013 yılının iddialı filmleri arasında gösterilen “Mahmut ile Meryem”, farklı dinlere mensup iki gencin imkansızlıklarla dolu aşkını mistik bir kurguyla beyaz perdeye yansıtıyor. Günümüzde de dil,din,ırk gözetmeksizin yaşanan aşklar olduğu gibi bir o kadar da çevre baskısından dolayı ayrılmak zorunda kalan çiftler vardır. “Mahmut ile Meryem” de işte o çiftler gibi… Masum bir aşkı geçmişten günümüze taşıyan ve herkesin kendinden bir parça bulduğu film sizleri büyülemeye hazırlanıyor.
Başrollerini Aras Bulut İynemli’nin ve Eva Dedova’nın oynadığı “Mahmut ile Meryem” filmi Gence Hükümdarı Müslüman Ziyad Han’ın oğlu Mahmut’un(Aras Bulut İynemli)Hristiyan keşiş kızı Meryem’e (Eva Dedova) olan imkansız aşkını anlatıyor. Azerbaycan tarihinin en parlak dönemi olan 16. yy.’da yaşanan bu hikaye, ilk görüşte birbirine aşık olan 2 gencin o dönemdeki zorluklara ragmen bir araya gelme kararını, azmini gözler önüne seriyor. Çaldıran Savaşı’nın yaşandığı o zorlu dönemlerde, Mahmut’un hükümdarlıktan uzak duruşu, babası Ziyad Han’ı zorlamaktadır. Keşiş kızı Meryem ise babasının ona kurduğu kabuğun dışına hiç çıkmamış, hiçbir şey görmemiş, doğanın parçası gibi yaşayan biridir. Kendi dünyasında mutlu, masum bir kızdır. Babası herşeyden koruduğu kızını Mahmut’tan kaçırmak için “Mukaddes Ev”e doğru bir yolculuğa çıkarır.
Mahmut ise her şeyi geride bırakıp aşkının peşinden gidecektir. Ayrı ayrı çıktıkları bu yolculukta bir çok olayla karşılaşacak olan aşıklar, sizleri unutamayacağınız bir serüvene çıkarmaya hazırlanıyor.
“Mahmut ile Meryem”’oyuncuları rollerine aylarca özenle çalıştılar. Özellikle Aras Bulut İynemli dövüş ve at binme dersleri alarak ilk filmiyle Türk sinemasına iddialı bir giriş yapmaya hazır.
Çekimleri Azerbaycan ve Türkiye’de gerçekleşen filmin yönetmen koltuğunda ise Aşk ve Ceza, Kuzey-Güney gibi önemli dizilerin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin oturuyor.
Filmin diğer oyuncuları arasında, Fahrettin Manafov, Polat Bilgin, Melahat Abbasova, Mehmet Çevik, Şafak Başkaya, Tomris İncer ve Şamil Süleyman yer alırken filmin konuk oyunculuklarını Cemal Hünal, Ali İl ve Hasan Kaçan paylaşıyor. “Mahmut ile Meryem” vizyona girmeden önce fragmanıyla izleyen herkesi büyülüyor. Muhteşem görüntülerin, ustaca kurgulandığı bu harika filmi izlemek için sayılı günler kaldı.
Kostümlerinden mekanlarına, müziklerinden dekorlarına kadar özenle ve titizlikle çalışılmış fantastik ögeler içeren masalsı bir film olan “Mahmut ile Meryem” Türk sinema tarihinin kült filmleri arasında yerini almaya aday.
https://www.facebook.com/MahmutileMeryemFilmi
https://twitter.com/MahmutileMeryem

Bir yanıt yazın