Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol – Mandela: Long Walk To Freedom

MANDELA: ÖZGÜRLÜĞE GİDEN UZUN YOL FİLMİ
TÜRKÇE ve KÜRTÇE ALTYAZIYLA NİSAN AYINDA GÖSTERİMDE

Güney Afrika’daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ömrünün 27 yılını demir parmaklıklar ardında geçiren Nelson Mandela, ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet etmişti. Hayatını ayrımcılığa karşı mücadeleye adayan Güney Afrika’nın efsanevi lideri  Nelson Mandela’nın mücadeleyle dolu hayatı beyazperdeye aktarıldı.Efsanevi lider Nelson Mandela’nın siyaseti bıraktıktan sonra kaleme aldığı otobiyografisinden beyaz perdeye aktarılan Mandela:Özgürlüğe Giden Uzun Yol filmi Nelson Mandela’nın tüm hayat hikayesini anlatan ilk film olma özelliğini taşıyor.
Film,Nelson Mandela’nın küçük yaşta çobanlık yaptığı Transkei köyündeki çocukluk yıllarından, Güney Afrika’nın demokrasiyle seçilmiş ilk başkanı olduğu döneme kadar olan etkileyici hayat hikayesini anlatıyor.
Film,Şubat ayında MGbeyond ithalatıyla tüm Türkiye’de vizyona girecek.120 kopya ile vizyona girecek film ülke genelinde bazı sinemalarda Kürtçe altyazı seçenekleriyle izleyiciyle buluşacak.
Yönetmenliğini Justin Chadwick’in üstlendiği Mandela:Özgürlüğe Giden Uzun Yol filminde Nelson Mandela’yı Pasifik Savaşı, Prometheus, Thor gibi yüksek bütçeli filmlerde rol almış olan İngiliz oyuncu İdris Elba, Winnie Madikizela Mandela’yı ise Karayip Korsanları ve son olarak da James Bond’un son serisi Skyfall ile dikkat çeken son Bond kızı Naomie Harris canlandırıyor.
Mandela:Özgürlüğe Giden Uzun Yol filmi 4 Nisan 2014 tarihinde tüm Türkiye’de vizyona giriyor.

Bir ulusa özgürlüğünü kazandıran politika değil, sevgiydi…

SİNOPSİS
Bir çocuk, Transkei’deki tepelerde babasının koyunlarını güdüyor. Bir delikanlı, sünnet olurken haykırıyor: “Erkek oldum!” Genç bir avukat, Johannesburg’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında kendine şık takım elbiseler ve hızlı arabalar alıyor. Halkının haklarını savunurken, Apartheid yönetiminin kanlı baskılarının etkisiyle silahlı devrimciye dönüşüyor. Aranan bir kaçak, hüküm giyiyor ve sonsuza dek unutulmak üzere Robben Adası’nda hapse atılıyor.
Uzun mahkumiyet yıllarında, bağışlamayı ve düşmanlarının güvenini kazanmayı öğreniyor. Çocuklarını ve torunlarını hiç tanımayan bir baba ve dede hapisten çıkıyor ve halkına önderlik ediyor. Güney Afrika tepelerinde yalın ayak koşan çocuk, özgür Güney Afrika’nın ilk başkanı oluyor.
Tarihte hiç kimse, Nelson Mandela’nın yaptığını başaramadı. Kendisi savaşçı kimliğinden sıyrılıp barışı sağlayan bir arabulucuya dönüşürken, ülkesinde de dönüşümü sağladı ve tüm dünyaya örnek oldu. Ama ödediği bedel ağır oldu. İki yıllık kısa ilişkisinin ardından hayatının aşkı Winnie’den ayrılır. Winnie’nin cesaretini kırmak için elinden geleni yapan Apartheid yönetiminden onu koruma konusunda çaresiz kaldı. Hapisteki Mandela bağışlamayı öğrenirken, Winnie nefret etmeyi öğreniyordu.
Mandela barış içindeki Güney Afrika’yı yönetmek üzere serbest kaldığında, Winnie savaş borazanları çalıyordu. Mandela hapisten çıktığında dünyanın gözünde kahraman olduğunu anladı ama yalnız geçen onca yıl boyunca yanından resmini ayırmadığı tek kadını kaybetmişti.
Yaşlı bir adam, memleketi Transkei’nin göz alıcı kırlarında yalnız yürüyor. İnsanı hayrete düşüren hayatına iki temel hayal ilham vermişti: halkının özgürlüğü ve bir kadına duyduğu sevgi. Ne var ki, ikisine birden sahip olamayacaktı…

KÜNYE
YAPIM :         VIDEOVISION ENTERTAINMENT
DISTANT HORIZON
ORIGIN PICTURES
PATHÉ  İŞBİRLİĞİYLE
YÖNETMEN :         JUSTIN CHADWICK
SENARYO :        WILLIAM NICHOLSON
YAPIMCI :        ANANT SINGH
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCI :     SUDHIR PRAGJEE
SANJEEV SINGH
PHILISIWE MTHETHWA
HARVEY WEINSTEIN
SUDHIR PRAGJEE
SANJEEV SINGH
PHILISIWE MTHETHWA
GÖRÜNTÜ YÖN. :    LOL CRAWLEY BSC
MÜZİK :         ALEX HEFFES**“ORDINARY LOVE” U2
KOSTÜM :         DIANA CILLIERS
RUY FILIPE
CAST DİREKTÖRÜ :     MOONYEENN LEE
OYUNCULAR :         IDRIS ELBA
NAOMIE HARRIS
TONY KGOROGE
RIAAD MOOSA
JAMIE BARTLETT
LINDIWE MATSHIKIZA
TERRY PHETO
DEON LOTZ

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157643375540053″]

Bir yanıt yazın