Memleket Meselesi

MEMLEKET MESELESİ

31 Aralık 2010 da tüm sinemalarda…

AHMET UĞURLU’NUN ‘MEMLEKET MESELESİ’

Türk Sineması’nın iki duayen ismi Ahmet Uğurlu ve Füsun Demirel,  ‘Memleket Meselesi’ adını taşıyan traji komik filmle bu sezon sinema izleyicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyorlar.  Bir kasabada sıradan bir ilkokul öğretmeni olan Adil Hoca (Ahmet Uğurlu), uğradığı bir haksızlıktan sonra, gururu incinir ve hakkını aramak için bir mücadele başlatır. Adli mercilerden sonuç alamayınca, hak arama mücadelesini ‘Memleket Meselesi’ haline getiren Adil Hoca’nın uğraşı aslında, onun şahsında herkesin savaşıdır. Adil Hoca’nın eşi (Füsun Demirel) özel hayatında  ve çalıştığı okulun hademesi de (Tuna Orhan), onun iş hayatında çok önemli rollere sahiptir.
FİLMİN KONUSU: Adil Hoca emekliliği gelmiş bir ilkokul öğretmenidir. İnatçı, doğrucu karakteri yüzünden yıllarca sürgün yemiş, karısı Nazife de bu yüzden hocadan bıkmış usanmıştır. Adil Hoca, emekliliğine yakın kendi kasabasına tayin olmuştur.Hoca emekliliğini beklerken, günün birinde kasabadaki genç bir polisten galiz küfürler ve okkalı bir tokat yer ve gururu fena halde incinir. İlçe emniyet müdürlüğünde ve savcılıkta genç  polisin gerekli cezayı görmesini sağlamak ve adaletin yerini bulmasını görmeye kararlı olan Adil Hoca, tüm kasaba tarafından sevilen ve sayılan bir kişiliktir. Fakat adaletten Hoca, istediği sonuca bazı sebeblerden ulaşamayınca olayın peşini bırakmamaya karar verir ve onun için hayli meşakkatli bir yol başlar. Hoca’nın bu haklı mücadelesinde tüm kasaba halkı da arkasındadır ve bu ‘Memleket Meselesi’ni hep beraber çözmeye kararlıdırlar…
Filmin senaryosunu yazan İsa Yıldız’ın aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturduğu film 31 Aralık 2010’da sinema izleyicisiyle beyazperdede buluşuyor.
Sefa Tiryaki /ACR Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği film bu sezonun öne çıkacak filmlerinden biri olacak. Çekimleri Ankara, Antalya-Gazipaşa ve İstanbul’da tamamlanan filmde Uğurlu ve Demirel’in yanı sıra Tuna Orhan, Ahmet Kural, Bora Akkaş, Bekir Çiçekdemir, İştar Gökseven, , Serhan Toksoy, Emre Budak, Zeki Göksel Yıldırım ve Kamuran İnselel rol alıyor.

YAPIM ŞİRKETİ: ACR YAPIM
YAPIMCI: SEFA TİRYAKİ
DAĞITIM ŞİRKETİ: UIP
YÖNETMEN: İSA YILDIZ-MURAT ONBUL
GENEL KOOR.: ÖZDEN TİRYAKİ
SENARYO: İSA YILDIZ
GÖRÜNTÜ YÖN.: ALİ  NURİ UTKU
EDİTÖR: MURAT NAS
SANAT YÖN.: İBRAHİM KOÇ – ÖMER ELAÇMAZ
MÜZİK: MEHMET ERDEM – ÖZGÜR AKGÜL
UYGULAYICI YAP: SERHAT YALAMAÇ- SADIK DEVECİ
KOPYA SAYISI:
120
SÜRE: 105. DK.
TÜRÜ: TİRAJİ KOMİK
VİZYON TARİHİ: 31 ARALIK 2010
ÇEKİM YERLERİ: ANTALYA-GAZİPAŞA, İSTANBUL, ANKARA
OYUNCULAR: AHMET UĞURLU (ADİL HOCA), FÜSUN DEMİREL (NAZİFE), TUNA ORHAN (HACELİ), KEÇİ (AKKIZ), AHMET KURAL (MUSTAFA), BORA AKKAŞ (DENİZ), BEKİR ÇİÇEKDEMİR (CUMHUR), İŞTAR GÖKSEVEN (ALTIPARMAK), SERHAN TOKSOY (YURDAKUL), EMRE BUDAK (DANA), ZEKİ GÖKSEL YILDIRIM (BELEDİYE BAŞKANI), KAMURAN İNSELEL (LEYLA NİNE), OĞUZ TUNÇ (EMNİYET MÜDÜRÜ), CAN HACIKADİROĞLU ( MUSTİ)
KONUK OYUNCU: UFUK BAYRAKTAR (TERÖRLE MÜCADELE POLİSİ)
ÇOCUK OYUNCULAR: ÇAGRI YILDIZ, ESAT ÖZDEMİR

Filmin fragmanı için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.youtube.com/watch?v=7epMo78WTS0

Resimler:

Bir yanıt yazın