Mucizeyi Kadınlar Yaratır – I Don’t Know How She Does It

TMC FİLM SUNAR
ALLISON PEARSON’ın “I Don’t Know How She Does It” adlı kitabından sinemaya uyarlanan film 16 Eylül 2011 de sinemalarda

Allison Pearson’ın Amerika’da çok satan romanından uyarlanan bu romantik komedi filmde başrolleri Sarah Jessica Parker, Greg Kinnear ve Pierce Brosnan paylaşmaktadır.

Kate Reddy (Sarah Jessica Parker) merkezi New York’ta bulunan bir finansal yönetim firmasının Boston şubesinde çalışmakta, geceleri ise mimar  kocası Richard (Greg Kinnear) ve iki çocuğuna zaman ayırmaya çabalamaktadır. Kate, ölesiye çalıştığı işi ve evi arasında bir denge kurmaya uğraşmaktadır. İşyerinde ve çevresindeki bekâr arkadaşları onun bu bitmek tükenmeyen enerjisini anlamakta zorlanmaktadır.

Kate, New York’a sık sık geziler gerektiren önemli bir müşteri portföyü teslim  aldığında, kocası da uzun zamandır peşinde olduğu bir projeyi almaya hak kazanır. Bu durum onların hayatlarını olduğundan daha da karmaşık bir hale sokar. İşleri daha çok allak bullak edense Kate’in büyüleyici yeni iş ortağı,  Jack Abelhammer’dır. (Pierce Brosnan)

Filmin Özeti

Kate Reddy (Sarah Jessica Parker) ile tanışalım – bir eş, anne, kariyer kadını ve mükemmel bir hokkabaz. Kate’in yaşamı yoğun ama oldukça güzel. Mükemmel bir kocası var, Richard (Greg Kinnear) kısa bir süre önce kendi başına çalışmaya başlayan bir mimar.  İki tane tapılası çocukları var. 6 yaşındaki Emily (Emma Rayne Lyle), ve ona tapan ufaklık Ben (Theodore and Julius Goldberg). Sevdiği bir işi var: New york merkezli bir finans şirketinin Boston Şubesi’nde yatırım müdürü. Kate iş amaçlı sık sık seyahat ediyor fakat aynı zamanda kızının okul ve okul dışındaki aktivitelerini de sanki ev hanımıymış gibi yürütüyor. İş arkadaşları, dostları ve akrabaları Kate’in her biri farklı alanlar olmasına rağmen hepsinin altından başarıyla kalkmasına hayret ediyorlar ve hep aynı şeyi söylüyorlar: “Nasıl yetişiyorsun her işe bilmem”

Onun bu sık sık karşılaştığı cümleye Kate hep aynı nazik gülümseme ile karşılık vermesine rağmen, onun en yakın dostu ve aynı zamanda anne olan iş arkadaşı Allison (Christina Hendricks) ise alaycı bir şekilde kaşlarını kaldırarak karşılık veriyor. Gerçek ise, aslında Kate en son ne zaman deliksiz bir uyku uyuduğunu hatırlamamaktadır ve onun yapılacaklar listesi ise sonu gelmez ve gittikçe artan bir hale gelmiştir. İşe zaman zaman kazara çocukların kahvaltısından kalan kırıntılarla gelmiş olur ki bu çocuk-fobik iş-kolik meslektaşı Momo’yu (Olivia Munn) dehşete düşürür. Ancak hiçbir zaman erkek meslektaşlarının yanında aile yaşamından konuşmaz.

Richard ile samimi bir akşam yemeğine mikrodalgayı dahil etmek zorunda kalır. Emily’nin okulundaki kermes için ev yapımı turta hazırlanması gerekmektedir. İhtiyaçlar, anneliğin vicdan azabı, acil buluşlar türetme ihtiyacı….

Seneler boyunca sıkı çalışmanın sonunda Kate işte kritik bir başarı kazanır. Yeni yatırım fonları için yapmış olduğu teklif firmanın Newyork’ta bulunan merkezinin başındaki Jack Abelhammer (Pierce Brosnan) tarafından coşkuyla karşılanmıştır. Daha iyi haberse Jack bu fonları büyük bir müşteri için ister. Ancak zaman kısıtlıdır ve bu da Kate’in daha çok evden uzakta kalacak olması demektir çünkü Jack ile New York’ta her bir detayın üzerinden geçmesi gerekmektedir. Bu arada Richard’ın da güzel haberleri vardır. Tek başına çıktığı yeni kariyerinde ilk büyük işini almıştır. Bu “ya şimdi ya hiçbir zaman” anıdır.

Bu nedenle Kate’in hokkabazlık hamlelerinin artık tavan yapacağı an gelmiştir.

Allison Pearson’ın Amerika’da çok satanlar arasında I DON’T KNOW HOW SHE DOES IT adlı kitabından uyarlanan bu komedi filmi, hayatı yapılacaklar listesinden ibaret olan her çalışan annenin ya da babanın hayatına dayanmaktadır.

Yönetmenliğini alkışlanan filmci Douglas McGrath’ın (EMMA), yapımcılığını Oscar ödüllü Donna Gigliotti’nin (SHAKESPEARE IN LOVE) ve senaryosunu da BAFTA Ödülü adayı Aline Brosh McKenna (THE DEVIL WEARS PRADA)’ın gerçekleştirdiği, I DON’T KNOW HOW SHE DOES IT adlı filmin oyuncuları ise Sarah Jessica Parker (SEX AND THE CITY) , Pierce Brosnan (MAMMA MIA! ), Oscar adayı Greg Kinnear (LITTLE MISS SUNSHINE), Christina Hendricks (“Mad Men”), Kelsey Grammer (“Frasier”), Seth Meyers (“Saturday Night Live”), Olivia Munn (“The Daily Show”) ve Jane Curtin (I LOVE YOU, MAN).

ABD Vizyon Tarihi: 16 Eylül 2011
Türkiye Vizyon tarihi: 23 Eylül 2011
Dağıtım: UIP Filmcilik

FİLM EKİBİ
Yönetmen DOUGLAS McGRATH
Senaryo ALINE BROSH McKENNA
Kitaptan uyarlama ALLISON PEARSON’ın “I Don’t Know How She Does It” adlı kitabı
Yapımcı DONNA GIGLIOTTI
Yürütücü Yapımcı BOB WEINSTEIN
HARVEY WEINSTEIN
ALINE BROSH McKENNA
SCOTT FERGUSON
Görüntü Yönetmeni STUART DRYBURGH, A.S.C.
Yapım Tasarımı SANTO LOQUASTO
Kurgu CAMILLA TONIOLO, A.C.E.
KEVIN TENT, A.C.E.
Ortak Yapımcı ALLISON PEARSON
Müzik AARON ZIGMAN
Müzik Supervizörü DANA SANO
Kostüm Tasarımı RENÉE EHRLICH KALFUS
Oyuncu Seçimi DOUGLAS AIBEL

OYUNCULAR
Kate Reddy    SARAH JESSICA PARKER
Jack Abelhammer    PIERCE BROSNAN
Richard Reddy    GREG KINNEAR
Allison    CHRISTINA HENDRICKS
Clark Cooper    KELSEY GRAMMER
Chris Bunce    SETH MEYERS
Momo    OLIVIA MUNN
Marla Reddy    JANE CURTIN
Wendy Best    BUSY PHILLIPS
Jeannie Lopietro    SARAH SHAHI

www.howshedoesitmovie.com

https://www.facebook.com/IDKhowshedoesit

Resimler:

Bir yanıt yazın