Muhalif Başkan

5 yıl sonra Muhalif Başkanla dönüyor

Usta oyuncu Ferhan Şensoy, 5 yıllık bir aradan sonra, Muhalif Başkan isimli sinema filmiyle beyaz perdeye dönüyor.

5 yıl sinema’dan uzakta kalan usta oyuncu Ferhan Şensoy, yönetmenliğini Yüksel Torun’un yaptığı Muhalif Başkan isimli sinema filmiyle beyaz perdeye dönüyor.  Ferhan Şensoy’a, Muhalif Başkan filminde Yusuf Atala, Ali Yaylı, Dost Elver, Cansel Kula, Türkan Kılıç, Serkan Kuru, Ömer Gecü, Meltem Parlak, Ali Uyandıran, Ferdi Atuner  ve Ercü Turan gibi oyuncular eşlik ediyor. Çekimleri Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye beldesinde gerçekleştirilen Muhalif Başkan, küçük bir kasabada yaşanan sorunları traji komik bir dille anlatıyor. CNM Film Yapım’ın ilk sinema filmi olan Muhalif Başkan’ın yapımcılığını Muhip Asutay üstlenirken, son dönemin yetenekli belgesel yönetmenlerinden Yüksel Torun bu filmle ilk uzun metraj sinema filmine imza atıyor. Usta senarist Kasım Uçkan’ın senaryosunu yazdığı Muhalif Başkan’ın müziklerini ise son dönemin yetenekli dizi müzisyenlerinden Alp Yenier hazırladı.

Ferhan Şensoy,uzun bir aradan sonra beyaz perdeye dönme kararında bu projenin çok etkili olduğunu ifade ederek, ‘Uzun bir süre sonra yeniden film yapacaksam böyle bir proje olmalıydı’ dedi. Muhalif Başkan’ın küçük beldelerin, yerel yönetimlerin sorunlarını farklı bir dille anlatan bir proje olarak değerlendiren Şensoy, ‘Özellikle muhalif partilere mensup adayların kazandığı beldelerde yaşanan sorunları irdeleyen toplumsal mesajları olan bir film yaptık’ diye konuştu. Orta Oyuncular Tiyatrosu’nda her hafta ‘Masal Müfettişi’ isimli oyunu sahneleyen Şensoy, bu oyunda kızları ile birlikte çalıştığını dile getirerek, yakın bir zamanda kızlarının da yer alacağı bir sinema filmi yapmak istediğini kaydetti.

Öte yandan filmin yapımcısı Muhip Asutay, CNM Film olarak ilk sinema filmlerini Ferhan Şensoy gibi büyük bir isimle yapmış olmalarının kendilerini hem çok heyecanlandırdığını, hem de çok gururlandırdığını dile getirerek, ‘Yeşilçam klasikleri tadında keyifli bir aile filmi yapmak istiyorduk. Bu projeye en uygun ismin Ferhan Şensoy olduğunu düşünerek kendisine teklif götürdük. Kendileri de bizi kırmayarak teklifimizi kabul etti. 3 haftalık çekim sürecinde keyifli bir ortamda çalıştık ve ortaya bu filmi çıkardık, dilerim izleyenlerin de aynı keyfi alacakları bir film olmuştur’ dedi. Projede bir çok ilkin yaşandığını kaydeden Asutay, ‘Şirket olarak ilk filmimiz, senaristimizin ilk vizyon filmi, yönetmenimizin ilk uzun metraj filmi, film de küfür yok, 7’den 77’ye herkesin beğeni ile izleyecekleri bir iş olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Bir yanıt yazın