Muhteşem Gatsby – The Great Gatsby

“THE GREAT GATSBY”
“Yeni bir şey yazmak istiyorum; olağanüstü ve güzel
ve basit ve girift bir şey.”
— F. Scott Fitzgerald

Yazar-yapımcı-yönetmen Baz Luhrmann’ın benzersiz hayal gücüyle F. Scott Fitzgerald romanı The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby) beyaz perdede yeniden hayat buluyor. Bu uyarlamada, Luhrmann kendine özgü görsel ve işitsel stilini, eşsiz hikaye anlatımıyla 3 boyutlu olarak birleştirerek, Caz Devri kokteylini hem Fitzgerald’ın metnine sadık kalarak hem de günümüze yakınlaştırarak sunuyor. Başrolde Leonardo DiCaprio yer alıyor.
“The Great Gatsby/Muhteşem Gatsby” 1922 baharında ülkenin Orta-Batı’sından ayrılıp New York şehrine gelen, yazar olmaya hevesli Nick Carraway’ı takip ediyor. Ahlaki değerlerin yozlaştığı, cazın yıldızının parladığı, içki kaçakçılarının kral olduğu ve hisse senetlerinin fırladığı bu dönemde, Nick kendi Amerikan rüyasının peşinden giderken, tesadüfen, partiler veren gizemli milyoner Jay Gatsby’nin yan komşusu olur. Körfezin tam karşısında ise kuzeni Daisy ile onun çapkın ve aristokrat kocası Tom Buchanan yaşamaktadır. Nick böylece süper zenginlerin çekici dünyasına, onların yanılsamalarına, aşklarına ve aldatmacalarına kapılır. Yaşadığı dünyanın içinde ve dışında olanlara tanıklık eden Nick, imkansız bir aşk, kirletilemez hayaller ve yüksek oktanlı bir trajedi öyküsünü kaleme alarak modern çağımıza ve mücadelelerimize ayna tutar.

Jay Gatsby rolünü üstlendiği Oscar® adayı DiCaprio’nun (“Django Unchained”, “The Aviator”) filmde Nick Carraway’ı Tobey Maguire; Daisy ve Tom Buchanan’ı Oscar® adayı Carey Mulligan (“An Education”) ve Joel Edgerton; Myrtle ve George Wilson’u Isla Fisher ve Jason Clarke; ve Jordan Baker’i de yeni oyuncu Elizabeth Debicki canlandırıyor. Hintli sinema efsanesi Amitabh Bachchan ise Meyer Wolfshiem olarak karşımıza çıkıyor.
Oscar® adayı Luhrmann (“Moulin Rouge!”) filmi 3D olarak yönetti ve senaryosunu da sık sık birlikte çalıştığı Craig Pearce’yle birlikte kaleme aldı. Film Fitzgerald’ın aynı adlı romanına dayanıyor. Luhrmann filmin yapımcılığını Catherine Martin, Oscar® ödüllü Douglas Wick (“Gladiator”), Lucy Fisher ve Catherine Knapman’la paylaşırken, Oscar® ödüllü Barrie M. Osborne (“The Lord of the Rings – The Return of the King”), Shawn “JAY Z” Carter ve Bruce Berman yönetici yapımcılığını üstlendiler.
İki Oscar® ödüllü yapım ve kostüm tasarımcısı Catherine Martin (“Moulin Rouge!”) filmde hem tasarımcı hem yapımcı olarak yer alıyor. “The Great Gatsby/Muhteşem Gatsby”nin görüntü yönetimi Simon Duggan’ın, kurgusu Matt Villa, Jason Ballantine ve Jonathan Redmond’un, müziği ise Craig Armstrong’un imzasını taşıyor. Anton Monsted filmin yönetici müzik amirliğini ve ortak yapımcılığını üstlendi.

Bir yanıt yazın