Nedimeler – Bridesmaids

NEDİMELER (BRIDESMAIDS)

Özet: Universal Pictures ve yapımcı Judd Apatow (“Knocked Up” (Kaza Kurşunu), “The 40-Year-Old Virgin” (Kırk Yıllık Bekar) size Nedimeler (Bridesmaids) tecrübesini yaşamaya davet ediyor. Başrolde, en yakın arkadaşı Lillian’ı (Maya Rudolph) ve bir grup renkli nedimesini (Rose Byrne, Melissa McCarthy, Wendi McLendon-Covey ve Ellie Kemper) evliliğe giden yolda çılgın bir yolculuğa çıkaran başnedime Annie rolünde Kristen Wiig var.

Annie’nin hayatı karmakarışıktır. En iyi arkadaşı Lillian nişanlanır ve Annie’nin baş nedimesi olmasını ister. Karşılıksız aşk acısı çeken ve çok üzülen Annie, pahalı ve tuhaf olan ne kadar adet varsa hepsini uygular. Annie, Lillian ve nedimelere, insanın sevdiği biri için ne kadar ileri gidebileceğini gösterecektir.

NEDİMELER-BRIDESMAIDS
PRODÜKSİYON NOTLARI

KRISTEN WIIG (TV’deki Saturday Night Live) başroldeki Annie karakteriyle, hayatı çözülürken en yakın arkadaşı  Lillian’ı (MAYA RUDOLPH – Away We Go’dan) ve bir grup renkli nedimeyi—Helen (ROSE BYRNE – TV’deki Damages’dan), Rita (WENDI MCLENDON-COVEY of TV’s Reno 911!), Becca (ELLIE KEMPER – TV’deki The Office’den) ve Megan (MELISSA MCCARTHY – TV’deki Mike & Molly’den)—evliliğe giden yolda çılgın bir yolculuğa çıkaran baş nedimedir.

Annie’nin hayatı beklentilerini karşılayamamaktadır. Ama hayattaki en iyi dostunun nişanlandığını öğrenince Lillian’ın baş nedimesi olması gerekmektedir. Annie, sevgilisi tarafından terk edilmiş ve kırılmış olmasına rağmen  düğün partisindeki diğer hanımlarla, özellikle de Annie’nin mücadele ettiği bütün görevleri kusursuzca yerine getirmeye hazır olan rakibiyle (Helen)  tanışırken gerekli tüm adetlerin de içine dalar. Helen, Lillian’ın nedimelerini tırmanan bir dizi felakete sürüklerken Annie, kendisini en iyi tanıyan kişinin onu hayatını sonsuza dek sarsacak 4 yabancıyla tanıştırdığını fark eder.

Yapımcı Apatow’la ve Nedimeler’de yönetmen / sorumlu yapımcı olan Feig’le işbirliği yapan yapımcılar BARRY MENDEL (Funny People (Matrak Adamlar), The Sixth Sense (Altıncı His)) ve CLAYTON TOWNSEND’dir (Knocked (Kaza Kurşunu), The 40-Year-Old Virgin (Kırk Yıllık bekar), ayrıca senaryo yazarları / ortak yapımcılar Kristen Wiig ve ANNIE MUMOLO’dur.

Komedinin sahne arkası ekibi; görüntü yönetmeni ROBERT YEOMAN (The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi), Yes Man (Bay Evet)), yapım tasarımcısı JEFFERSON SAGE (Knocked Up (Kaza Kurşunu), Paul) ile editörler WILLIAM KERR (Forgetting Sarah Marshall (Aşkzede), Superbad (Çok fena)) ve MIKE SALE (The Hangover Part II (Felekten Bir Gece 2), Get Him to the Greek (Zorlu Görev)), ayrıca kostüm tasarımcısı  LEESA EVANS (Forgetting Sarah Marshall (Aşkzede), American Pie (Amerikan Pastası)) liderliğindedir. Filmin müziği MICHAEL ANDREWS’a (Donnie Darko (Karanlık Yolculuk), Funny People (Matrak Adamlar)) aittir ve müzik süpervizörü ile müzik editörü JONATHAN KARP’tır (Knocked Up (Kaza Kurşunu), Pineapple Express (Üşütük Kafalar)).

Yapım Hakkında

Groundlings’den Nedimeler’e: Yapım Başlar…

Uzun zamandır arkadaş olan Kristen Wiig ve Annie Mumolo yıllar önce birbirlerine oyunlar yazdıkları Los Angeles merkezli doğaçlama tiyatro grubu The Groundlings’de tanışmışlar. Wiig şöyle hatırlıyor; “Ben ve Annie kumpanyaya aynı zamanda girmiştik. Yazmak için birbirimizi bulmuştuk. Hep çok sorunsuz yazardık. Hiçbir benlik yoktu. Hiçbir zaman bir şeyin metine girmesi ya da çıkması konusunda tartışmadık. Birbirimize saygı duyduğumuz çok güzel bir ilişkimiz var. En iyi dostlarımdan biridir.”

Popüler Saturday Night Live oyunculuğundan, yapımcı Judd Apatow’ın ikinci filmi Knocked Up (Kaza Kurşunu) filminde çıkış yaptığı küçük rolünden sonra film yapımcılığının başka bir yönünü denemesi istenmiş. Apatow, benzersiz mizah tarzını takdir etmiş ve beyaz perdede başka neler yapabileceğini görmek istemiş. Wiig şöyle açıklıyor: “Judd, bir metin yazmamı istemişti. Ben de Annie’yi aradım ve birlikte yazmak isteyip istemediğini sordum. Kendisi hakkında önceden konuşulduğunu düşündü ve “Yazalım.” dedi.

Apatow projeye dahil oluşunu şöyle anlatıyor: “Ne zaman bir film yapsak, hep “Sahnelerinden bazılarını kim çaldı? Bu insanlardan biri kendi filmlerinde yıldız olabilir miydi?” diye düşünürüm. Knocked Up’tan (Kaza Kurşunu) sonra Kristen’ın bir filmde başrol oynamayı hak ettiğini düşündüm. Ona herhangi bir fikri olup olmadığını sordum. Bana arkadaşı Annie Mumolo’yla birlikte çalıştıkları nedimeler fikriyle döndü.”

Mumolo, Wiig ile kuralsız bir mizah tarzını paylaştıklarını söylüyor; “The Groundlings’de birlikte yazdığımız ilk gün, Kristen’la aramızda bir bağ oldu. Çok başarılı olduk.  Orada sadece çok eğlenmekle kalmadık aynı zamanda çok fazla malzeme topladık ve sık sık birlikte çalıştık.”

Mumolo ve Wiig senaryoyu, Wiig Saturday Night Live’da bir yıl kadar geçirdikten  sonra 2006 yılında yazmaya başlamışlar. Mumolo; “Birkaç kez nedime oluşumla ilgili bir hikayem vardı. Bu konu canımı sıkıyordu. Çok kötü bir nedimeydim. Biz de bu farklı kızlarla yaşadığım maceralarımı yazmaya başladık.” diyor ve karşılarına bir anda büyük bir fırsat çıktığını hatırlıyor: “Knocked Up (Kaza Kurşunu) filminden sonra Kristen benden gidip Judd’a sunmamı istedi. ‘Git ve filmin konusunu anlat.’ dedi. Daha önce hiçbir şey sunmamıştım. Sunumun ne olduğunu bile fark etmemiştim. Ama yanında girdim ve ona hikayenin temelini anlattım.”

Filmin geliştiği sonraki birkaç yılda Mumolo ve Wiig, “başka bir düğün temalı film” olarak algılanmasını önlemek amacıyla senaryolarını Apatow’la birlikte törpülemişler.  Wiig, bu filmi sadece düğündeki bir kızın ya da aşk hikayesindeki bir gelinin romantik komediden farklılaştırmak önemliydi diyor. “Nedimeler birçok kadının anlayabileceği bir konuya, düğünde bulunan insanlara odaklanıyor. Bir düğünde olmanın nasıl olduğu ve ne yapmanız beklendiği konusunda gerçek bir hikaye anlatmak istedik.  Çok zor ve sancılıdır.”

Kaynak malzemeyi düşündüklerinde fazla uzağa gitmelerine gerek kalmamış. Wiig gülüyor; “Annie düğünlere ve gelin partilerine gitmişti. Hikayeleri de sanki bir filmden alınmış gibiydi.  Çılgınca bir yolculuk olduğu için bekarlığa veda partisine gidecek para bulamadığı bir düğüne gitmiş. “Kişi başı 2.500$ olacak ve herkes bağışta bulunsun.’ Yazan bir elektronik posta almış. Yanıtı: ‘Ne? Bu nasıl oldu? Bu kadar parayı ve zamanı nasıl harcayacağım?’ olmuş.”

Mumolo, hikayelerindeki mizahın biraz süslemelerle büyük güne giderken bağ kurulabilen konuşmalardan ve durumlardan geldiği konusunda iş arkadaşıyla aynı fikirde. Amaçları, bir erkeği elde etmeye çalışırken  aşırı duygusal bir romantik komedi yapmak değil, daha çok gerçek kadınların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini gösteren cesur bir komedi yapmakmış. Mumolo şöyle diyor: “Gereksiz süslemeleri olmayan bir film istedik. Tecrübelerimizi anlatan – nedimelerin kaba ve cesur türlerini, herkesin saçının mükemmel olmadığı ve herkesin güzel görünüp şirin hikayeler anlatmadığı bir hikaye anlatmak istedik. İlerledikçe öğrendik, Judd’da bizi yönlendirdi. Orijinal olmaya kararlıdır ve onu buluncaya kadar durmaz.”

Nedimeler’in yönetmeni konusunda araştırma başladığında ilk konuşulan isimlerden biri Paul Feig imiş. Şöyle anlatıyor: “Judd ondan söz etti. Konuşmak üzere bir araya geldik. Paul, Unaccompanied Minors (Başıboş Afacanlar)’da bana kaltak bir anne rolü vermişti. Onunla buluştuktan sonra Judd’u aradım ve “Evet, evet, evet!” dedim. Paul sadece müthiş yetenekli, komik ve çok iyi bir mizah kafası olan biri değil, aynı zamanda inanılmaz sabırlı ve işbirlikçidir. Bütün kızları onu ölesiye sevdi. Başka birinin yönetmenimiz olduğunu düşünemiyor.”

Yönetmen, Wiig’le çalışmasına ek olarak Apatow’la ikisinin de meslek hayatlarında belirleyici projelerden biri olan ve Feig ve sorumlu yönetmen Apatow tarafından yaratılan klasik TV dizisi Freeks and Geeks’te ortak çalışmıştı.  Feig; “Yıllar içinde Judd ile iletişimim sürdü ve birlikte yapacağımız başka bir proje bulmak istedim. Nedimeler bana birkaç yıl önce geldi. Judd beni okuma yapmak için Kristen ve Annie’nin orijinal senaryosunu okumak için bir toplantıya davet etti. Çok komik olduğunu düşündüm. Çok ilgilendim.” diyor.

’80lerin sonlarındaki Güney California Üniversitesi’ndeki günlerinden beri arkadaş olan Feig ve Apatow komedi konusunda birbirlerini çok iyi anlıyorlar. Yapımcı, Feig’in yönetmen tarzını övüyor: “Paul gerçekçi sahneler konusunda çok iyidir. Ama aynı zamanda komik olmalarına da olanak verir. Bu o kadar zor gibi gelmiyor ama dünyanın en zor işidir. Bu insanlara çok komik işler yapacakları fırsatlar bulurken bir yandan da onlarla ilgilenmeye nasıl devam edebilirsiniz? Aynı zamanda o işler bu insanların var olmadığına inanmanızı da sağlayamaz.”

Yönetmen, yapıcı ve kastın Nedimeler’i tekrar ziyaret etme fırsatı için birkaç yıl daha geçecekti. Feig; “Menajerimden bir telefon aldım. Judd’la telefonda görüştüm ve iki dakika içinde kendimi projeye adamıştım ve proje başlamıştı. O zamandan beri devam ediyor.” diyor.

Feig, senaryoya asıl ilgisinin kirli mizahla karışmış bir dürüstlük ve bağ kurulabilir olması olduğunu da ekliyor. “İlgimi hep daha kadın tabanlı hikayeler yapmak çekmiştir. Bu hikayelerden ve içlerinde bulunabilen duygulardan ve mizahtan keyif alırım. Judd’un mizah tarzını kadınlar hakkındaki bir filme  taşımak ve yine de dürüst be gerçek olmasını sağlamak heyecan verici. Kadınların bağ kurabildiği, erkeklerin de komik bulduğu temaları araştırdık. Yakalamak istediğimiz erkeklerin bilmediği, kadınların sahne arkasında konuştukları gibi konuşan kadınlardı.”

Yapım görevlerinde Apatow’a eşlik eden ve sıkça işbirliği yaptığı, Apatow’ın Funny People (Matrak Adamlar)’da birlikte çalıştığı Barry Mendel ve yapımcıyla iş ilişkileri The 40-Year-Old-Virgin (Kırk Yıllık Bekar)’a uzanan Clayton Townsend var.

Whip It’de yakın zamanda Wiig ile birlikte çalışmış olan Mendel, çoğunlukla klişe olarak görülen, mizahın bir alt  türünde yeni bir adımı keşfetme konusunda ekibin arzusunu paylaşıyordu.”Bir düğünü organize etme yönleri çok düzenlidir. Kristen ve Annie de kadınların bazen nasıl planlarken kontrolden çıktıklarını yazmış. İnsanların nişanlanması, evlenmesi hakkında birçok film var. Ama çok hafif olabilirler ve duygular manipülatif ya da yapay görünebilir. Eğlendirici, kafa dağıtıcı ve yeterince iyi olabilirler ama bizim sorumuz “Bu film de onlardan biri mi olacak yoksa tümüyle başka bir film türü olabilir mi?” idi. Şimdi diğer tarafta olduğumuza göre gerçekten başardığımızı söyleyebilirim.”

Tür: Komedi
Yönetmen: Paul Feig
Yazarlar: Annie Mumolo & Kristen Wiig
Yapımcılar: Judd Apatow, Clayton Townsend, Barry Mendel
Sorumlu Yapımcı: Paul Feig
Oyuncular:
Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Chris O’Dowd, Ellie Kemper, Wendi McLendon-Covey,  Melissa McCarthy, Matt Lucas, Jill Clayburgh, Rebel Wilson, Michael Hitchcock

Resimler:

Bir yanıt yazın