Nuh: Büyük Tufan – Noah

NUH: BÜYÜK TUFAN
Paramount Pictures ve Regency Enterprises Sunar
Bir Protozoa Pictures Yapımı
Bir Darren Aronofsky Filmi
 “Noah”
Nuh: Büyük Tufan

Yapım Hakkında

“İzleyiciler, Nuh hikayesinin bütün muhteşem anlarını bekleyebilirler… Gemi, hayvanlar, düşmüş melekler, ilk gökkuşağı, güvercin. Ama yeni ve beklenmedik açılardan yakalanacaklar. Daha önce görülenleri tekrarlamak yerine Yaratılış kitabında yazılanları dikkatle inceledik ve ardından bu mucizelerin gerçekleşebileceğini düşündüğümüz bir ortam yarattık.”
— Darren Aronofsky

Darren Aronofsky (“Black Swan,” “The Wrestler,” “The Fountain”) cesaret, fedakarlık, umut ve kurtuluşun ilham veren hikayesi “Nuh: Büyük Tufan”ı beyaz perdeye taşıyor. Oscar® ® ödüllü Russell Crowe, vahiysel bir tufanın dünyayı yok etmesinden önce çok önemli bir kurtarma görevi için Yaradan tarafından seçilen kişiyi canlandırıyor. Daha önce hikayenin tamamı – izleyiciyi, korku ve inanç, yıkım ve zafer, güçlükler ve umutlar içinde yolculuk yaparken bu göz alıcı olayları Nuh ve ailesinin gözlerinden ve duygularından tecrübe etmeye davet eden canlı bir destanda beyaz perdeye getirilmemişti.

Yapım ekibi filmin dünya sınıfı kastına ve ekibine de, Nuh’un dünyasını yoğun bir şekilde araştırırlarken, metne saygı gösterirlerken ve İncil’deki detaylı özellikleriyle elle yapılmış otantik bir gemiye binerlerken kendi beklenmedik yolculuklarını yaşatmış. Filmin performansları, aksiyonu, yenilikçi özel efektlerinin her yönünde, yaratıcı ekibin amacı çok açıkmış: Nuh’un canlı ve özel olan modern bir deneyimini yaratmak.

Paramount Pictures ve Regency Enterprises, Aronofsky ve Ari Handel’in (“The Fountain”) senaryosundan Darren Aronofsky’nin yönettiği bir Protozoa Pictures yapımı olan Nuh: Büyük Tufan’ı sunar. Yapımcılar, Scott Franklin (“Black Swan,” “The Wrestler”), Mary Parent (“Pacific Rim”). Sorumlu yapımcılar, Arnon Milchan, Ari Handel ve Chris Brigham’dır (“Inception,” “Shutter Island”).

Kast’ta Crowe’a (“Gladiator,” “A Beautiful Mind,” “Les Misérables”) Oscar®  ödüllü Jennifer Connelly (“A Beautiful Mind,” “Requiem for a Dream”), Ray Winstone (“The Departed,” “Hugo”), Emma Watson (“Harry Potter and the Deathly Hallows,” “My Week With Marilyn”), Logan Lerman (“Percy Jackson & the Olympians”), Douglas Booth (TV’den “Great Expectations” gelecek “Romeo and Juliet”), Dakota Goyo (“Thor”) ve Oscar®  ödüllü Anthony Hopkins (“The Silence of the Lambs”) eşlik ediyor.

Filmin kamera arkası ekibinde görüntü yönetmeni Matthew Libatique (“Black Swan,” “Iron Man”), yapım tasarımcı Mark Friedberg (“The Amazing Spider-Man 2”, “Synecdoche, New York”), kostüm tasarımcı Michael Wilkinson (“Man of Steel”, “American Hustle”) ve besteci Clint Mansell (“Black Swan,” “The Wrestler”) bulunmaktadır.

Sinemada Nuh

Nuh ve dünya sular altında kalmadan önce inşa etmesi emredilen gemi, Yaratılış kitabında sadece birkaç sayfa yer alır. Ama o birkaç pasajın tüm dünyada milyonlarca kişi üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi vardır. Hem kötülüğün en derinlerini hem de inancın zirvelerini çağrıştırır ve felaket sonrası kurtarılma umudunu besler.

Yine de film tarihinin başlangıcından beri bu efsanevi hikayenin beyazperdedeki uyarlamalarının çoğu geminin çoğunlukla oyuncakçı mağazalarında görüldüğü bir pop kültürünü yansıtan hicivler, komediler ya da animasyon filmler olmuştur. Hikaye, ilk olarak 1928’de, İncil’deki tufanın bir Hollywood yapımının 1. Dünya savaşı dramıyla birleştiren “Noah’s Ark” filmiyle beyaz perdeye taşınmıştır. O zamandan beri kısa Disney filmleri, çizgi filmler ve komedi temasında birkaç varyasyonlar olmuştur. Yine de Nuh’un hikayesi dikkat çekici bir şekilde daha önce hiç İncil’in sayfalarını hayata geçiren, tam ölçekli, görsel bir destan olarak denenmemiş ve hiçbir film yapımcısı da hikayenin ana fikrinden biri olan insan olmanın anlamı konusuna doğrudan araştırmamıştır.

“Komedi versiyonları, animasyon versiyonları var. Hatta Danny Kaye’in yer aldığı bir müzikal olan Broadway versiyonu bile var.” diyor Nuh: Büyük Tufan’ın yönetmeni ve ortak yazarı Darren Aronofsky. “Tarihi açıdan, folklor, mizaha ve çocuk masallarına yaklaşım her zaman yön değiştirirmiş. Ama hikayenin Yaratılış kitabındaki yerine bakarsanız sadece hayvanların çift olarak gitmesinden fazlası vardır. On nesil insanın  kötülüğünün sonunda zirveye ulaşarak Tanrı’nın her şeyi yeniden yapmak istediği bir noktaya gelişinin hikayesidir. Bana göre dünya hikayesinin ilk sonudur.”  Ayrıca sonunda İncil’in metninin kalıcı gücüne  saygı gösterilirken 21. yüzyılın film yapımı teknikleriyle duygusal açıdan anlatılabileceğini de düşünmüş. “Pop kültürden dolayı zaten mevcut olan klişe önyargılara daha fazla bir şey eklemek istemedim. Bu Nuh’un yeni, acil ve gerçek hissetmesini istedim.” diyor.

Aronofsky’nin Nuh temalarıyla ilgilenmesi 13 yaşındayken Nuh hakkında ödül kazanan bir okul şiiri yazmasıyla başlamış. Daha sonra film yapımcılığı kariyerine başlarken, bu muazzam hikayenin modern sinema perdesinde nasıl yaşatılabileceğini düşünmeye de başlamış. Hem tutku hem de detaylara son derece dikkat isteyen çok başarılı bir sinema filminin kariyerinin en büyük zorluğu olacağını biliyormuş. Ama aynı zamanda Nuh’un ailesinin destansı hikayesinin kişisel yönüne de derinden çekilmiş. İnsanların korkularını, umutlarını, çatışmalarını ve bu sıra dışı olayların ortasında anlam arayışlarını incelemek istemiş.

“İlk kıyametin hikayesi olarak bir ailenin nasıl hayatta kalacağını hayal etmek benim için son derece ilginçtir.” diyor yönetmen. Bu Aronofsky’yi ve ortak yazar/ sorumlu yapımcı Ari Handel’i bilinmeyenin derinliklerine götürecek yazma sürecinin başlangıç noktası olmuş. Yaratılış kitabındaki metin kısa olduğundan, hiç diyalog içermediğinden ve Nuh’un yaklaşmakta olan tufanla ilgili iç duygularına ait hiçbir önerme sunmadığından dolayı Nuh’un zamanını ve hareketlerinin anlamını daha iyi anlayabilmek için dini, tarihi ve akademik kaynaklara yönelmişler. Metne satır satır bağlı kalmayı hedeflemeseler de Nuh hikayesinin otantik temalarını uyarlamaya ve İncil’deki anlatımda yöneltilen soruları araştırmaya odaklanmışlar.

Uygulayıcı Yapımcılar: Ari Handel, Chris Brigham
Yapımcılar: Scott Franklin, Darren Aronofsky, Mary Parent, Arnon Milchan
Senaryo: Darren Aronofsky & Ari Handel
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncu Kadrosu: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ray Winstone, Emma Watson, Anthony Hopkins ve Logan Lerman
Gösterim Tarihi: 3 Nisan 2014

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157641471778153″]

“Nuh: Büyük Tufan – Noah” için bir yanıt

Bir yanıt yazın