Ölümcül Tuzak – The Hurt Locker

ÖLÜMCÜL TUZAK (The Hurt Locker)

Chris Hedges’in “Savaşma arzusu güçlü ve ölümcül bir bağımlılıktır. Savaş bir uyuşturucudur.” sözüyle açılan film, dünyanın en zor işlerinden birini yapan, muharebe sırasında bombaları etkisiz hale getirmekle görevli askerlerin yaşamından bir kesit sunuyor. Çavuş James (Jeremy Renner) yeni atandığı görevinde, yüksek eğitim almış bir grup askeri şiddet dolu bir çatışmaya gönderir ve emir altındaki askerler Sanborn ve Eldridge’i (Anthony Mackie and Brian Geraghty) ölümcül bir şehir muharebesinin içine salarak onları şaşırtır. James adeta ölüme meydan okurca kaygısız davranmaktadır. Askerler yeni ve vahşete eğilimli önderlerini zaptetmeye çalışırken, şehir de kaos ortamına dönüşür ve James’in karakteri, yanındaki herkesin hayatını değiştirecek şekilde açığa çıkar. Yönetmen Kathryn Bigelow’ın son filmi, gazeteci Mark Boal’ın özel bir bomba timi ile çıktığı görev sonrası kendi izlenimlerini senaryolaştırması sonucu ortaya çıkmış. Jeremy Renner (Dahmer, The Assassination of Jesse James), Anthony Mackie (Half Nelson, We Are Marshall) ve
Brian Geraghty (We Are Marshall, Jarhead), Ralp Fiennes ve Guy Pearce’in başrolerini paylaştığı ÖLÜMCÜL TUZAK inanılmaz derecede bir gerçeklikle sunduğu aksiyonu, içten bir insanlık dramını asker psikolojisi üzerinden sunmayı da birleştirerek yılın başarılı yapımları arasında yerini aldı.
Kamera arkasında da birbirinden başarılı bir ekip yer alıyor; Görüntü yönetmeni Barry Ackroyd, BSC (United 93, The Wind That Shakes the Barley), prodüksiyon amiri Karl Juliusson (K19: The Widowmaker, Breaking the Waves), kurgu Bob Murawski (Spider-Man 2, Spider-Man 3) ve Chris Innis, kostüm tasarımı George Little (Jarhead, Crimson Tide), müzik Marco Beltrami ve Buck Sanders (3:10 to Yuma), ses tasarımı Paul N. J. Ottosson (Spider-Man 2, Spider-Man 3).
Gösterim Tarihi: 02 Ekim 2009
Dağıtım: Tiglon Film

Bir yanıt yazın