Ömrümüzden Bir Sene – Another Year

“ANOTHER YEAR / ÖMRÜMÜZDEN BiR SENE”

Bugüne kadar çektiği birbirinden başarılı filmlerle 7 kez Oscar adayı olan, Altın Palmiye ödüllü yönetmen Mike Leigh’den, sevgi, dostluk, aile, mutluluk, hüzün, doğum ve ölüm üzerine bir hikaye olan  “ÖMRÜMÜZDEN BiR SENE” Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümünde yer almış, En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’a aday olmuş ve dünya çapında eleştirmenlerden övgüler almıştı.

“Secrets & Lies”, “Happy-Go-Lucky”, “Naked” gibi filmleriyle akıllara kazınan yönetmen yine övgüyle karşılanan bu filminde Oscar sahibi usta oyuncu Jim Broadbent, Ruth Sheen ve Lesley Manville yer alıyor.

Konu:

Baharda, mutlu bir evlilik sürdüren Gerri ve Tom küçük bahçeleriyle uğraşmaktadır. Gerri’nin yalnız ve mütemadiyen sarhoş olan iş arkadaşı Mary aşk hayatındaki felaketler hakkında sızlanır. Gerri ve Tom’un avukat olan oğulları Joe, bütün arkadaşları evli olmasına ragmen kendisinin yalnız olmasından bahseder.

Yazın, Tom’un iş bulma kurumunda çalışan çocukluk arkadaşı Ken, bir haftasonu geçirmek üzere Gerri ve Tom’u ziyaret eder. Sarhoş olur ve trajik, yalnız hayatı hakkında sızlanır. Ertesi gün düzenledikleri mangal partisine içki düşkünü Mary geç gelir. Mary, Ken’e karşı buz gibi davranır ama kendinden bir nesil küçük olan Joe ile flörtleşmekten çekinmez.

Sonbaharda, küçük arazilerinden dönen Gerri ve Tom, oğulları Joe’nun bir sürpriziyle karşılaşırlar. Joe, yeni partneri Katie’yi kapının arkasına saklamıştır. Gerri ve Tom’un kanı Katie’ye hemen ısınsa da çaya davet edilen Mary, Joe’nun yeni kız arkadaşına düşmanca davranır.

Kışın, Tom’un kardeşi Ronnie’nin karısının cenazesi için Derby’ye giden Gerri ve Tom, dönüşte Ronnie’yi de yanlarına alırlar. Mary evlerinde boy göstermekte gecikmez. Bu iş, Tom ve Gerri’nin çok hoşuna gitmez. Mary artık geçip giden hayatının boşluğuyla yüzleşecektir.

YAZAN & YÖNETEN:MIKE LEIGH
YAPIMCI :GEORGINA LOWE
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCILAR GAIL EGAN,TESSA ROSS
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:DICK POPE BSC
KURGU: JON GREGORY ACE
YAPIM TASARIMI:SIMON BERESFORD
ÖZGÜN MÜZİK:GARY YERSHON
KOSTÜM TASARIMI:JACQUELINE DURRAN
MAKYAJ & SAÇ: CHRISTINE BLUNDELL
SES KAYIT: TIM FRASER
OYUNCU SEÇİMİ: NINA GOLD
İthalat: Mars Entertainment Group
Dağıtım: Tiglon

Resimler:

Bir yanıt yazın