Phantom Thread

Phantom Thread

Özet: Ünlü terzi Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) ve kız kardeşi Cyril (Lesley Manville), 1950’lerde savaş sonrasındaki Londra’da, İngiliz modasının merkezinde, kraliyet ailesini, film yıldızlarını, mirasyedi kadınları, sosyeteyi, sosyetik kızları ve delikanlıları Woodcock Modaevi’nin farklı tarzıyla giydirmektedir. Woodcock’ın hayatına kadınlar girip çıkmakta ve müzmin bekara ilham verip refakat etmektedirler. Ta ki karşısına genç ve iradeli bir kadın olan Alma (Vicky Krieps) çıkana dek. Alma, kısa sürede hayatında ilham perisi ve sevgilisi olarak kalıcı bir yer edinir. Reynolds, kontrol altına alınıp planlandığında, özenle düzenlediği hayatının aşkla altüst olduğunu görür. Paul Thomas Anderson, son filmiyle hem yaratıcı yolculuğundaki bir sanatçıyı hem de dünyasının dönmesini sağlayan kadınları resmediyor. Phantom Thread, Paul Thomas Anderson’ın sekizinci filmi ve Daniel Day-Lewis ile birlikte ikinci çalışması.

Londra, 1955: Şehir, karneli alışverişlerin, molozların ve dumanların arasında 2. Dünya Savaşı’ndan sonra toparlanmaya çalışmaktadır. Kraliçe 2. Elizabeth’in taç giyme töreni iyimserliği azalmış bir ülkeye yeni bir can vermiştir. Tüm bunların ortasında kontesleri, mirasyedi kadınları, film yıldızlarını ve asil hanımları giydiren Reynolds Woodcock yer almaktadır. Yarattıkları eserlerle cesareti olmayanların cesur, çekici olmayanların güzel hissetmesini sağlayabilmektedir.

Ancak Bay Woodcock’la başa çıkmak bazen faşist güçlerle savaşmaya benzer. Son derece yetenekli, içinde bir numaradır. Ama aynı zamanda müşkülpesent, kendisini harcayan ve zor biridir. Woodcock Modaevi’nde işleri Bay Woodcock ve kız kardeşi Cyril yürütmektedir. Kuralların bile kuralları vardır. Mankenler ve müşteriler gelir, Reynolds’a ilham ve geçici arkadaşlık sağlarlar. Bu arada Cyril de modaevinin sorunsuz ve kesintisiz işlemesini sağlar.

Bir gün, Doğu Avrupa kökenli, Alma adındaki genç göçmen Reynolds’ın hayatına girer ve özenle düzenlenmiş dünyasını altüst eder ve aşk denen o korkunç güçle işler. Reynolds geçici olarak sersemler ve sonra da tamamen tükenir. Aşkın güçlü çekimine karşı koyacak ve kendini işine adamış bir sanatçı ve müzmin bir bekar olarak mı kalacak yoksa Alma ona hayatın büyük keyiflerinin paylaşılmasının daha iyi olduğunu mu gösterecek? Cyril erkek kardeşini Alma’nın iyi niyetinden koruyabilecek mi yoksa değişmeyen modaevinin aslında ölü bir ev olduğunu anlayacak mı?

Phantom Thread, aşık olmanın mahremiyetini, Woodcock Modaevi olarak bilinen tehlikeli bir savaş alanında inceleyen bir tür gotik aşk hikayesi. Reynolds ve Alma, aşklarını yakalama ve zapt etme çabalarında birbirlerini anlamak ve sadece en gerçek ve en heyecanlı aşkların neden olduğu içgüdülerini ve dürtülerini kontrol etmek için mücadele veriyor. Filmde olağanüstü performanslar, güzel elbiseler, sarhoş mirasyedi kadınlar, hükmedici hayaletler ve Radiohead’den Jonny Greenwood’un müzikleri yer alıyor.

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, ve Vicky Krieps
Yazar/Yönetmen: Paul Thomas Anderson (“Kan Dökülecek,” “Manolya, “Usta”)