Pi’nin Yaşamı – Life of Pi

Oscar® sahibi yönetmen Ang Lee’den
“LIFE OF PI / Pİ’NİN YAŞAMI”

1995 yapımı Oscarlı filmi ‘Sense and Sensibility’ ardından çektiği 4 dalda Oscar sahibi filmi ‘Crouching Tiger, Hidden Dragon’ ile En İyi Film Oscar adaylığı da kazanan; 2005 yapımı ‘Brokeback Mountain’ ile Oscar kazanan başarılı yönetmen Ang Lee’den çığır açacak bir görsel şölen “LIFE OF PI / Pİ’NİN YAŞAMI” 28 Aralık 2012’de sinemalarda!

Yann Martel’in dünya çapında büyük beğeni kazanan ve sıradışı bir öyküye Yelken açtığı kitabından uyarlanan film, Ang Lee’nin usta gözünden 3D olarak ve hikayenin efsanevi yönünü yansıtacak çığır açan tekniklerle Hindistan ve Tayvan’da çekildi. Son 10 yılın en büyük yayıncılık olaylarından biri olarak kabul edilen kitap, dünya genelinde 7 milyondan fazla satıldı (ve her hafta 1,000 kopyanın üzerinde satılmaya
devam ediyor); prestijli Mann Booker Prize ödülü almasının yanı sıra bir yıl boyunca New York Times – en çok satanlar listesinde kaldı. İzleyiciye çok farklı bir deneyim yaratacak olan LIFE OF PI, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder. Bu akıllara durgunluk veren yolculuğu sona ermeden, büyülü bir adaya varır.

Birçok ülkede gerçekleşen 3000’in üzerinde oyuncunun denendiği oyuncu seçmelerinin ardından Lee 17 yaşındaki yeni oyuncu Suraj Sharma’yı başrole, Piscine Molitor “Pi” Patel rolüne seçti. Sharma, Delhi’de matematikçi ailesiyle yaşayan bir öğrenci. Gerard Depardieu, Tabu, Irrfan Khan ve Adil Hussain de filmdeki yıldız’ oyuncular olarak karşımıza çıkıyor.

Şöhreti dünyaca onaylı Fransız aktör Gérard Depardieu ‘The Chef’ rolünde; Pi Japon memmurlara denizen ortasında 227 gün boyunca hayatta kalışının fantastic serüvenini anlattığında şüphe duyanlar arasında önemli bir rol oynuyor. Yakın zamanda “Spider-Man”’in yeniden çekimlerinde rol alan Irrfan Khan ise Pi’nin
olgunluk dönemini canlandırıyor. Oscarlı film “Slumdog Millionaire”’de izlediğimiz oyuncu Khan, Mira Nair’in Jhumpa Lahiri’in romanında uyarladığı, “The Namesake,” ve Wes Anderson’ın “The Darjeeling Limited” filmlerinden de tanıdığımız bir isim.

Pi Patel’in annesi rolünde Hint film sektörünün en iyi oyuncularından Tabu karşımıza çıkıyor. 70’in üzerinde filme imza atan başarılı aktrist iki kere de National Film Award _En İyi Kadın Oyuncu sahibi olmuştu. Egzotik bir hayvanat bahçesine sahip olan Pi’nin babası rolünde de Hint aktör Adil Hussain yer alıyor.

Jean-Pierre Jeunet & Guillaume Laurant ve David Magee Martel’in kitabını senaryoya uyarladılar. Yapımcı koltuğunda da Ang Lee, Gil Netter, David Womark ve ortak yapımcı da David Lee.

Bir çocuk, bir kayık ve bir kaplan: Pİ’NİN YAŞAMI insan ruhuna dokunan, akıllara kazınacak bir hikaye.

Bir yanıt yazın