Prenses Kaguya Masalı – The Tale of the Princess Kaguya

 THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA – PRENSES KAGUYA MASALI
(BİR JAPON MASALI OLAN BAMBUCU MASALI’NDAN UYARLANMIŞTIR)

GÖRSEL BİR ŞÖLEN!  – Variety
GERÇEK BİR ŞAHESER – Le Monde
BÜYÜLEYİCİ – The Telegraph
MÜKEMMEL – Indiewire

Bir ISAO TAKAHATA Filmi
Bizleri Ruhların Kaçışı’ndan, Prenses Mononoke’ye heyecanlı pek çok hikâyeyle tanıştıran ünlü Japon animasyon şirketi Studio Ghibli’nin şu ana kadarki en sıra dışı projesi olan Prenses Kaguya Masalı, efsane yönetmen Isao Takahata’nın 8 yıllık emeğinin ürünü. 2014 Oscar ® Ödülleri’ne “En İyi Animasyon” dalında aday gösterilen film, “Bambucu Masalı” ismindeki ünlü Japon masalından beyazperdeye aktarıldı.
Hem çocukların, hem de büyüklerin bayılacakları heyecanlı bir hikâyeyi anlatan Prenses Kaguya Masalı 13 Mart’ta sinemalarda.

Kısa Sinopsis

Bir zamanlar, fakir bir orman köyünde yaşlı bir oduncu yaşarmış. Geçimini kestiği bambuları satarak kazanan oduncunun, yaşlı karısından başka kimsesi yokmuş.Yine bir gün ormanda bambu kesmekle uğraşırken yerden bir bambunun filizlendiğini ve çabucak büyüdüğünü görmüş. Merakla bambunun yanına gidince, bambunun tomurcuklanıp açıldığını ve içinden minik bir prenses çıktığını fark etmiş. Şaşkınlık içindeki oduncu bu minicik prensesi evine götürmüş. Avcunun içinde sakladığı prensesi karısına gösteren oduncu, prensesin birdenbire bir bebeğe dönüştüğünü görünce şaşkınlıktan neredeyse küçük dilini yutacakmış! Diğer bebeklerden farklı olan bu bebek, hızla büyüyerek oduncunun bambu filizinin içinde görmüş olduğu prensese dönüşmüş ama bu kez gerçek boyutlarda! Yıllar geçerken, küçük prensese öz çocukları gibi bağlanan oduncuyla karısının aklında tek bir soru varmış: Bu güzeller güzeli kız aslında kimdir ve nereden gelmiştir?

Bir yanıt yazın