Sadece Tanrı Affeder – Only God Forgives

” Only God Forgives / Sadece Tanrı Affeder”

ÖZET: Senenin en merakla beklenen filmlerinden ” Only God Forgives / Sadece Tanrı Affeder”, 2012’nin olay yaratan filmi “Drive”ın yönetmeni Nicolas Winding Refn ve başrol oyuncusu Ryan Gosling’i tekrar bir araya getiriyor. Bir cinayet işlediği için Bangkok’a kaçan Julian on senedir burada sürgünde yaşamaktadır. Yeraltı dünyası tarafından saygı gösterilen bir suçlu olan Julian kardeşiyle birlikte uyuşturucu ticareti yapmak için paravan olarak kullandıkları bir boks kulübünün işletmeciliğini yapar. Bir gün Julian’ın kardeşi bir kadını öldürmesinin ardından belalı kişilerce vahşice öldürülür. Bunun üzerine sert mizaçlı bir patroniçe olan anneleri Crystal ilk uçakla oraya gelerek Julian’dan kardeşinin katillerini bulup intikamını almasını ve cehennemi ayağa kaldırmasını isteyecektir. Ancak karşılarında şeytanın ta kendisi vardır.

YÖNETMENİN NOTU
Orijinal fikir, Tanrı’ya karşı dövüşmek isteyen bir adamın filmini yapmaktı. Bu tabii ki oldukça zor bir iş ama filmi yazarken, hayatım açısından varoluşla ilgili bazı şeyleri sorguladığım bir dönemden geçiyordum. İkinci bebeğimizi bekliyorduk ve zor bir hamilelikti. Nedenini bilmeden Tanrı’ya karşı dövüşmek isteyen bir karaktere sahip olma fikri, bana çok cazip geldi.
Bu bağlamda, kendisinin Tanrı olduğuna inanan bir karakter(Chang)ekleyerek(apaçık bir antagonist) senaryoyu detaylandırdım. Başkahraman ise, kendisine inanacak din arayan bir gangster (Julian) oldu. Bu tabii ki kendi içinde de çok varoluşsal bir durum zira inanç, daha yüksek bir cevap ihtiyacını temel alır fakat çoğunlukla soru nedir bilmeyiz. Cevap ortaya çıktığında, soruyu bulmak için hayatımızı geriye doğru taramamız gerekir. Bu açıdan film, bir ‘cevap’ olarak tasarlandı ve soru ise finalde açığa çıkıyor.

Yönetmen: Nicolas Winding Refn
Oyuncular: Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas, Vithaya Pansringarm
Senaryo: Nicolas Winding Refn
Görüntü Yönetmeni: Larry Smith
Kurgu: Matthew Newman
Müzik: Cliff Martinez
Yapımcı: Lene Børglum, Sidonie Dumas, Vincent Maraval
Yapım Yılı: 2013
Ülke: Fransa, Tayland, ABD, İsveç
Süre: 90 dk
Dağıtım: M3 Film
İthalat: Calinos Films

Bir yanıt yazın