Şahane Misafir – Magnifico Presenze – Magnificent Appearance

Şahane Misafir
(Magnificent Appearance)

28 yaşındaki Pietro, Roma’ya yeni gelmiştir ve burada aktör olmaya çalışırken geceleri de pastane şefi olarak çalışmaktadır. Biraz utangaç, genelde yalnız ve sosyalleşmek için çok da fırsat bulamayan bir tiptir. Kuzeni Maria’nın evinde misafir olarak kalmaktadır ve kuzeniyle birbirlerini sevdikleri kadar nefret de etmektedirler. Sonunda tek başına yaşayabileceği bir ev bulur. Kötü durumda ama güzel, büyük ve antic eşyalarla döşeli bir evdir. İyi bir anlaşmayla düşük kiraya tutmuştur fakat Pietro elindeki birikmiş paranın çoğunu depozito olarak yatırmak durumundadır. Kuzeni Maria kendisine “Tek başına yaşayabileceğine emin misin?” diye sorar. Pietro ise sonunda kendine ait bir hayatı olacağı için ağzı kulaklarında dolaşmaktadır.

Pietro bir sure sonra evin hiç de göründüğü gibi olmadığını farkeder. Evdeki eşyaların hareket ettiğini, garip sesleri ve durduk yerde beliren nesneleri farkeder. Çok geçmeden anlar ki bu evde tek başına yaşamamaktadır. Oturduğu ev, onun yalnız yaşamasına izin vermeyen beklenmedik misafirlerce ele geçirilmiştir. Yedi buçuk kişiden oluşan bir gup (aralarından biri çocuk) burayı bırakamayan ve anlaşması bir o kadar zor olan bu hayaletler. Bazıları davetsiz, bazıları öfkeli, bazıları işgüzarlar. Pietro’nun ilk tepkisi onları inatçı bir şekilde göndermeye çalışmak oluyor ve bunun için elinden geleni ardına koymuyor. Zamanla bu zoraki birlikte yaşama hali aralarında öyle yakın bir bağa dönüşüyor ki, Pietro bile rahatlayıp onlarla beklenmedik bir uyum yakalıyor. Pietro onlarlayken artık hiç yalnız hissetmiyor ve birbiriyle tutkularını, sırlarını paylaşan bir gruba dahil olmanın verdiği heyecanı yaşıyor. Sonunda beklenen ayrılık anı geldiğinde, Pietro da bu yeni gerçekliği kabullenmek zorunda kalır. Onları birbirine bağlayan şey o kadar güçlüdür ki, ayrıldıklarında dahi baki kalır. Pietro artık hiç yalnız olmayacaktır ve yeni hayatına tamamen hazırdır.

Özpetek, bu mizahı yüksek filminde duyguların gücünün, rasyonel olan olmayan en derin korkuların üzerinden gelişini; aşk, arkadaşlık ve yalnızlığa dair bir cevap bulmanın hikayesini anlatıyor.

Gösterim Tarihi: 06 Nisan 2012
Dağıtım: Tiglon Film
Yapım: CMYLMZ Fikir Sanat – Fida Film
Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Elio Germano, Marcherita Buy, Vittoria Puccini, Cem Yılmaz

Bir yanıt yazın