Saklı Hayatlar

“SAKLI HAYATLAR”

Aşka ve kimlik çatışmasına dair bir film!

Alevilerin yaşamak zorunda bırakıldıkları “Saklı Hayatlar” ilk kez beyazperdeye taşınıyor…
1980’de Çorum katliamı sonucu İstanbul’a göç eden bir Alevi ailenin hikâyesinden yola çıkan SAKLI HAYATLAR, sıradan insanların yaşadığı kimlik çatışmalarının yol açtığı gerçek bir trajediyi anlatıyor. Filmin olay örgüsünü oluşturan ana hikâye gerçek olaylardan esinlenmiş. Ayrıca filmde yer alan ayrıntılar yaşamdan alıntılanmış.
“Saklı Hayatlar” filminin yönetmeni ve senaristi A. Haluk Ünal.
Filmde; Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Lâçin Ceylan, Zerrin Sümer, Ahmet Mümtaz Taylan gibi güçlü ve seyircinin iyi tanıdığı oyuncular yer alıyor. Filmin çocuk oyuncusu ise Irmak Öztürk.
Filmin senaristi ve yönetmeni Ahmet Haluk Ünal, SAKLI HAYATLAR’ı şöyle özetliyor:
“Uzun yıllardır bu topraklarda yaşatılan ama şimdiye kadar sinemada yeterince konu edilmemiş bir ayrımcılıktan yola çıkıyoruz. Benim göstermeye çalıştığım ne Alevi ne Sünni hiç birimizin önyargılardan bağışık olmadığı… En iyi olanın, her an kendi zıddına dönüşebileceği…
Biz temelde önyargılara, bunların yarattığı nefrete dair bir film çektik. Seçtiğimiz ezilen saklanan kimliğin alevi olması elbette tesadüf değil. Ama bu ülkede devlet islamı ve bir tür Kemalist değilseniz, Ermeni, Yahudi, Kürt, Komünist, Eşcinsel mutlaka saklı bir hayatınız olmuştur. Aleviler bunların içinde yarası en eski ve kanaması en büyük olanların başında geliyor.Türkiye’nin tüm saklı hayatlarını örnekleyen Alevi kimliğinin dramı, Sünni çoğunluğun da trajedisidir” diyor.
Yapımcılığını Drama İstanbul’dan Serpil Güler’in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğine Altın Koza’da iki kez ödül almış olan Gökhan Atılmış, müziklerine ise başta Neredesin Firuze olmak üzere çok başarılı film müziklerinden tanıdığımız Kedi Müzik (Ender Akay, Sunay Özgür) imza attı.
SAKLI HAYATLAR,11 Mart 2011’de gösterime girecek.
Alevi kimliğinin dramı, Sünni çoğunluğun da trajedisidir!

Yönetmen-Senaryo Yazarı: A.Haluk Ünal
Yapımcı, Proje Tasarımı: Serpil Güler
Ortak Yapımcılar: Ahmet Edebali, Ali Dalbudak
Yapım Danışmanları: Turgut Yasalar, Özcan Yurdalan, Yücel Tunca
Yardımcı Yönetmen: Cem Terbiyeli
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Atılmış
Kurgu: Mehmet Atan
Sanat Yönetmeni: Adalı Aksoy
Ses Tasarım: Fırat Çavaş
Görsel Efekt: Mustafa Koç

www.saklihayatlarmovie.com

Bir yanıt yazın