Sarı Saten: Günahkarların Aşkı

SARI SATEN:GÜNAHKÂRLARIN AŞKI

Bir MEHMET ÇOBAN Filmi

24 Eylül 2009’da Avrupa’da & 25 Eylül 2009’da Türkiye’de Sinemalarda

Filmin Öyküsü

Berlin’de lisede okurken zorla evlendirilmek isteyince evinden kaçan 17 yaşındaki Meryem, sığındığı dayısının oğlu Bilal tarafından aylarca cinsel şiddete maruz kalır. Sonunda isyan eden Meryem’i taksi şoförü Galip yardım eder ve onu bir melek gibi koruma altına alır.

Aradan 17 yıl geçer. Köln’de taksi şoförü olarak çalışan ve kimliğini gizleyen Meryem’in bu kez hayattaki tek varlığı, 17 yaşındaki biricik kızı Esra aynı tehlikeyle karşı karşıyadır.
Artık zengin bir işadamı olan Bilal, özel şoför olarak Galip’i yanına alır ve kendi diskosunda karşılaştığı Esra’yı da gözüne kestirir. Meryem sonunda yol ayrımına gelmiştir: Ya kaderine boyun eğecek, ya da harekete geçip kızını kurtaracaktır.
Ancak bu kez koruyucu meleği ve sevgili abisi Galip araya girer. Galip yıllardır kalbine gömdüğü aşkını sonunda Meryem’e açar ve evlenme teklif eder, ama Galip’in mazisinde gizlediği başka bir karanlık nokta daha vardır: O aynı zamanda 17 yıl önce töre yüzünden bacısını öldüren bir kardeş katilidir.
Peki günahkarların aşkı mutluluğa ulaşabilir mi?

Avrupa’nın göbeğinde 17 yaşındaki kızıyla birlikte hayat mücadelesi veren başörtülü bir annenin dramını çağdaş bir sinema anlatımıyla beyaz perdeye aktaran Sarı Saten, kaderine boyun eğmeyen, mücadele eden bir Türk kadınının töre cinayetine ve aile içi şiddete karşı direnişinin destanı.

CAST
Meryem (Maria Schäfer) Hatice Balaban-Çoban
Galip Abi Menderes Samancılar
Jan Berger Anton Algrang
Esra Lisa Hahn
Bilal Şahin Mark Zak
Halil Göksel Bülent Sharif
Mahmut Eralp Uzun
Martin Daniel Mutlu
Genç Jan Berger Roman Roth
İmam İrfan Kars
Şevket Kemalettin Çelik
Kasadaki Adam Cem Tuncay
Kasadaki 2. Adam Haydar Erdoğdu
Jan’ın Annesi Sabine Vitua
Meryem’in Annesi Aysun Yontar
Meryem’in Babası Arif Tosun
Taksideki Kadın Heike Trinker
Taksideki Adam Michael Gahr
Doktor Charlotte Bohning
Dönerci Şerif Issı
Dönercideki Kız Anuschka Zak
1. Öğrenci Selçuk Balaban
2. Öğrenci Hilal Tosun
3. Öğrenci Taylan Issı
1. Bodyguard Murat Mutlu
2. Bodyguard Detlef Penno
Mahmut’un Annesi Elmas Issı
Sekreter Kerstin Fischer-Zak

Mehmet Çoban

1964 yılında Denizli’de doğan Mehmet Çoban, Almanya’da Dortmund Üniversitesindegazetecilik ve film okudu. 1989 yılında İstanbul’da ‘Siyah Mavi Aşk’adlı öykü kitabını yayınladıktan sonra televizyona geçti. Batı Alman Televizyonu WDR’de 12 yıl boyunca yapımcı, yönetmen olarak çalıştı. Daha sonra Avrupa’nın ilk Türk televizyonu ‘Türkshow’u, ardından da Düğün TV’yi kurdu. Köln Üniversitesiyle ortaklaşa gerçekleştirilen çokkültürlü iletişim programı çerçevesinde AB fonlarıyla desteklenen yaklaşık 27 episodluk film projesinde yönetmenlik yaptı. Sayısız kısa filmin yanısıra, Avrupalı Türklerin ilk tv dizisi ‘İthal Gelin’in 40 bölümünü yönetti. Sarı Saten Mehmet Çoban’ın uzun metrajlı ilk sinema filmi. Almanya’da çekilen ilk ‘Red One 4K’ sinema filmi özelliğini taşıyan Sarı Saten, aynı zamanda Avrupa’da çekilen bağımsız
Türk filmleri akımını başlatıyor

Oyuncular

Hatice Balaban-Çoban (Meryem)

Almanya’da doğup büyüyen yeni kuşak sinemacılardan. Eğitimini ve oyunculuk birikimini Alman televizyon filmlerinden ve kısa sanat filmlerinden aldı. Şimdi Almanya’da çekilen ilk Türk filmiyle Türk sinema seyircisinin karşısına çıkıyor. Köln’de Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra ressam olarak birçok kişisel sergiye imza atan genç oyuncu sinemaya yazarlıkla başladı. Doğan Akhanlı’yla birlikte Sarı Saten’in senaryosunu da yazan Hatice B.Çoban, sinemayı resimle romanın aşkı olarak nitelendiriyor.

Menderes Samancılar (Galip Abi)

1974 yılında bir gazetenin açtığı fotoroman kralı yarışmasında birinciliğiyle sinemaya adım atan Samancılar , TV ve sinemada pek cok basarılı işlere imza atmıştır. Asmalı Konak, Sıla, Asi gibi son dönemin en popüler dizilerinin yanı sıra yine son dönem gişede büyük başarı gösteren Güneşi Gördüm, O Şimdi Mahkum rol aldığı filmlerden sadece birkaçıdır.

Anton Algrang (Jan Berger)

Meryem’in Alman gazeteci arkadaşı. Alman sinemasının ve televizyon dünyasının sayılı jönlerinden. En son Tom Cruise’la birlikte oynadığı ‘Valkyre Operasyonu’ Türkiye’de sinemalarda gösterildi.

Lisa Hahn (Esra)

Alman sinemasının genç oyuncularından, Sarı Saten’de bir Türk
kızını canlandırıyor. Berlin’de bütün arkadaş çevresi Türk ve
Türklerle birlikte büyümüş. En son ‘Fashion Victims’ filminde rol aldı.

Sonfilm

2000 yılında Almanya’daki Türkler tarafından film yapım şirketi olarak kurulan Sonfilm, kısa zamanda marketing, televizyon ve sinema filmleri alanında başarılı çalışmalara imza attı. Almanya’da Türklere özgü reklamın önemini ve ethno-marketing Pazar boşluğunu gören, bu yönde Türkçeyi ön plana çıkaran Sonfilm, Avrupa’nın ilk Türk-Alman televizyon kanalı TürkShow TV’yi yayın hayatına kazandırdı. Avrupalı Türklerin ilk televizyon dizisi İthal Gelin’in yapımcılığını üstlenen Sonfilm, sonunda Avrupa’da bağımsız Türk sinemasının temellerini atmaya başarmış, Sarı Saten filmiyle Almanya’da Türkçe sinema filmi yapma hayalini de gerçekleştirmiştir. 2008 yılından bu yana film dağıtım alanına da giren Sonfilm, Türkiye’de çekilen başarılı Türk filmlerinin ve Türk sinemasının Avrupa’da da tanıtılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yönetmen: Mehmet Çoban
Senaryo: Hatice Balaban-Çoban & Doğan Akhanlı
Yapımcı: Güler Balaban & Özalp Çoban
Uygulayıcı Yapımcı: Heike Sowka
Görüntü Yönetmeni: Oliver Soravia
Kurgu: Bilbo Calvez & Dirk Böll
Ses: Martin Gruca
Müzik: Kemal Sahir Gürel
Sanat Yönetmeni: Anik Çelikaslan
Işık Şefi: Christian Siblik
IT Süpervizör: Murat Yıldız
Dekor: Silke Röls
Makyaj: Jennifer Lüling & Canan Akbulut
Kostüm: Jutta Kramer
Prodüksiyon Amiri: Maximillian Helm
Set Amiri: Sandra Wiluda
Yardımcı Yönetmenler: Marc Kluge & Cem Tuncay
Devamlılık: Helga Krischke
Renk Ayarı: Ufuk Genç
2009, Dolby Digital
Türkçe, 90 Dakika
Red One 4K, 35 mm
Dağıtım: Cine Film
Yapım: Son Film

Resimler:

Bir yanıt yazın