Satıcı – Forushande – The Salesman

OSCARLI YÖNETMEN FARHADI’NİN
OSCAR ADAY ADAYI YENİ FİLMİ:
“SATICI-THE SALESMAN”

2012 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanan “Bir Ayrılık” filminin İranlı yönetmeni Ashgar Farhadi’nin yeni filmi “Satıcı-The Salesman”, 2017 Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film aday adayı. 69. Cannes Film Festivali’nden iki ödülle dönen “Satıcı”; Tahran’da yaşayan ve taşındıkları dairenin kiracısıyla ilişkili bir olay nedeniyle hayatları bir anda değişen genç bir çiftin hikayesi üzerinden insan ilişkilerinin karmaşıklığına odaklanıyor.

İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin 2012’de Oscar kazanan “Bir Ayrılık” filminin ardından, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olan ikinci filmi “Satıcı” Türkiye’de 27 Ocak’ta vizyona girmeye hazırlanıyor. “Satıcı”, 69. Cannes Film Festivali’nde ise En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı.

Başrollerini Shahab Hosseini ve Taraneh Alidoosti’nin paylaştığı filmde; Tahran’da yaşayan genç çift Emad ve Rana, oturdukları apartman dairesi hasar görünce yeni bir daireye taşınmak zorunda kalır. Dairenin önceki kiracısıyla ilişkili bir olay, çiftin hayatını bir anda değiştirir. Kendine has özellikleriyle, sıradan bir çift olan ve tiyatroyla uğraşan Emad ve Rana; bir anda kendilerini, kişiliklerinin umulmadık yönlerini ortaya çıkaran bir durumun içinde bulurlar. Toplumsal sorunlara dair bir anlatı, ahlaki bir hikaye olarak ya da izleyicinin zihin yapısına göre bambaşka bir açıdan değerlendirilebilecek olan film; Ashgar Farhadi’nin önceki filmlerinde olduğu gibi insan ilişkilerinin, özellikle de aile içindeki ilişkilerin karmaşıklığına odaklanıyor.

Gençliğinde tiyatro yapan Ashgar Farhadi; tiyatronun kendisine çok şey ifade ettiğini ve her zaman tiyatro dünyasında geçen bir film yapmak istediğini dile getiriyor. Başarılı yönetmen bu nedenle; tiyatro ortamı üzerine kurulmaya son derece uygun olan “Satıcı”nın senaryosunu, bir oyun sahneleyen karakterler üzerine geliştirdiğini belirtiyor.

“Satıcı”, Emad ve Rana’nın arkadaşlarıyla birlikte canlandırdıkları, Arthur Miller’ın “Bir Satıcının Ölümü” adlı oyununa gönderme yapıyor. Miller’ın oyununu öğrenciyken okuyan Ashgar Farhadi; oyunun, özellikle insan ilişkilerine dair söyledikleri nedeniyle kendisini çok etkilediğini ifade ediyor. Oscarlı yönetmene göre oyunun en önemli boyutu; ABD’de kentli kesiminin geçirdiği hızlı dönüşümün ve ani modernleşmenin, bir toplumsal sınıfı olduğu gibi yerle bir ettiği döneme getirdiği toplumsal eleştiri. Her şeyin nefes kesen bir hızla değiştiği İran’da bugün yaşanan durumla güçlü bir paralellik taşıyan oyun, ayrıca aile içi ilişkilerin karmaşıklığına da değiniyor. Farhadi böylece; izleyiciyi yanıtlaması zor birtakım sorular üzerine düşündüren oyunla, filmin merkezindeki çiftin özel hayatı arasında paralellikler kurma imkanı buluyor.

Ashgar Farhadi’nin önceki filmlerinde olduğu gibi “Satıcı”da da ev ve kent merkezi önemli bir rol oynarken film, Tahran’ın çarpık gelişimini de gözler önüne seriyor. Çılgınca, karmakarışık, akıl dışı bir biçimde değişen bugünkü Tahran’ın, Miller’ın oyunda tarif ettiği New York’a oldukça benzediğini belirten yönetmen; böylece film ve oyun arasında bir paralellik daha oluştuğunu ifade ediyor.

Türkiye dağıtım hakları Zeynofilm’e ait olan “Satıcı”, 27 Ocak 2017, Cuma gününden itibaren Başka Sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşacak.

“SATICI”
(THE SALESMAN)

OYUNCULAR
Emad: Shahab Hosseini
Rana: Taraneh Alidoosti
Babak: Babak Karimi
The man: Farid Sajjadihosseini
Sanam: Mina Sadati
Kati: Maral Bani Adam
Siavash: Mehdi Kooshki
Ali: Emad Emami
Esmat: Shirin Aghakashi
Majid: Mojtaba Pirzadeh
Mojgan: Sahra Asadollahe
Mrs Shahnazari: Ehteram Boroumand
Sadra: Sam Valipour

EKİP

Yazar Ve Yönetmen: Asghar Farhadi
Görüntü Yönetmeni: Hossein Jafarian
Kurgu: Hayedeh Safiyari
1. Yardımcı Yönetmen: Kaveh Sajadi Hosseini
Ses: Yadollah Najafi anısına Hossein Bashash
Müzik: Sattar Oraki
Kamera: Peyman Shadmanfar
Ses Miksaj: Mohammad Reza Delpak
Sanat Yönetmeni: Keyvan Moghadam
Makyaj: Mehrdad Mirkiani
Kostüm Tasarımı: Sara Samiee
Devamlılık Sorumlusu: Parisa Gorgen
Fotoğraf: Habib Majidi
Yapım Sorumlusu: Hassan Mostafavi
Yapımcılar: Alexandre Mallet-Guy
Asghar Farhadi
Yapımcı Şirketler: Memento Films Production
Asghar Farhadi Production
Ortak Yapımcı Şirket: Arte France Cinéma
Katkıda Bulunanlar: Memento Films Distribution
Doha Film Institute
Arte France
Uluslararası Satış Memento Films International
Türkiye Dağıtım Hakları: Zeynofilm
Ülke/Dil: Farsi

Bir cevap yazın