Scre4m – Scream 4

SCREAM 4 – ÇIĞLIK 4, 15 Nisan 2011 de vizyonda

SİNOPSİS

Screm 4’de kişisel gelişim kitapları yazarı olan Sidney Prescott (Neve Campbell), kitabının tanıtım turunun son durağı olarak Woodsboro’ya geri döner. Artık evli bir çift olan Şerif Dewey (David Arquette) ve Gale (Courteney Cox-Arquette) ile tekrar iletişime geçen Sidney, kuzeni Jill (Emma Roberts) ve teyzesi Kate’i (Mary McDonnell) de ziyaret eder.

Ne yazık ki Sidney’in yeniden ortaya çıkışı Hayalet Maske’nin de geri dönmesine sebep olur. Sidney, Gale, Dewey, Jill ile arkadaşları ve nihayetinde tüm kasaba artık tehlike altındadır.

1990’larda yeni bir korku filmi akımının öncülüğünü yapan SCREAM – ÇIĞLIK serisinin yeni bölümünün senaryosu yine Kevin Williamson’a ait. Yönetmen koltuğunda da önceki üçlemenin usta yönetmeni Wes Craven oturuyor. Kasta eklenen çarpıcı isimlerse Kristen Bell ve Anna Paquin.

Oyuncular; Neve Campbell, Courteney Cox-Arquette, David Arquette, Emma Roberts, Hayden Panettiere, Rory Culkin, Anthony Anderson, Adam Brody, Mary McDonnell, Marley Shelton, Nico Tortorella, Marielle Jaffe, Kristen Bell, Anna Paquin, Lucy Hale, Shanae Grimes, Aimee Teegarden and Brittany Robertson.

YAPIM NOTLARI

Bundan 10 yıl önce en son Scream 3 – Çığlık 3’te karşımıza çıkan Hayalet Maskeli Katil geri dönüyor.  Serinin ilk üçlemesinin yönetmeni Wes Craven koltuğundaki yerini tekrar alıyor, senarist Kevin Williamson da ona eşlik ediyor. Geçen bu zamanda Kevin Williamson’ın The Vampire Diaries’e imza attığı takipçilerin dikkatinden kaçmamıştır.

Kastta büyük bir değişiklik olmasını istemeyen yapımcılar Neve Campbell, David Arquette ve Courteney Cox ile yeniden anlaştı.  Geçen zaman içinde karakterlerin hayatlarında değişiklikler ve gelişmeler olmuştur pek tabi ki. Sydney, kişisel gelişim yazarı olmuş, imza günleri için bir tura çıkmıştır. Gale ve Dewey artık evli bir çifttir.  Scream 4’ – Çığlık 4’ ün hikâyesi de bu üç ana karakter çevresinde belirlenecektir. Eklenen yeni genç karakterler hikâyeye renk katacak.

Amerika ve Türkiye vizyon tarihi 15 Nisan 2011 olarak belirlenen Scream 4 – Çığlık 4 filminin çekimleri korku filmleri ustası Wes Craven yönetiminde Haziran ayında Michigan’da başladı.

Yapımcı Bob Weinstein uzun bir zamandır serinin devamını yapmak niyetindedir ve geçen 10 yılın yeterli bir ara olduğuna karar verirler.  Yapılan açıklamalara göre Scream 4 – Çığlık 4’ ün peşi sıra iki film daha yapılarak ikinci üçleme de tamamlanacaktır.

Yönetmen Wes Craven ve yapımcı Bob Weinstein filmin sloganını “New decade. New Rules. – Yeni 10 yıl. Yeni kurallar.” olarak belirlemişler. Bunun sebebi filmi yapmaya karar verdiklerinde yola çıktıkları fikir. “Biz bir sinema akımı başlattık. Aynı akımı sürdüren toplamda üç tane film çektik. Aradan 10 yıl geçti. Sinema gelişti. Korku filmi türleri çeşitlendi. Her yıl pek çok filmin devam filmleri ya da remake’ leri yapılıyor, biz de yaptık. Fakat bu sefer hepsinden farklı yeni bir film yapma derdindeyiz. Akımın ana kuralları sabit kalacak ama bambaşka bir film izleyeceksiniz.” diyor Wes Craven.

Filmin hikâyesi, üç ana karakterin geçmişte yaşadıkları olaylar karşısında hayatlarını nasıl şekillendirdikleri üzerinde gelişiyor. Hayalet Maskeli Katil’in tekrar hayatlarına girmesiyle de olay örgüsü başlıyor.

YÖNETMEN HAKKINDA

WES CRAVEN

1939 yılında Cleveland, Ohio’da doğmuştur. Çok mutlu bir çocukluk geçirdiği söylenemeyecek olan Craven, Cleveland’den ayrılıp İngiliz Edebiyatı okumak üzere Wheaton College’a gider. Sağlık problemleri sebebiyle 1 yıl sonra okulu bırakır ve ardından psikoloji okumaya karar verir. 1964 yılında Psikoloji’den mezun olan Craven, yüksek lisans ve öğretim görevliliği yaptığı esnada iki çocuğunun annesi olan Bonnie Broecker ile evlenir. Fakat birkaç yıl sonra boşanırlar.
Öğretim hayatını bırakmaya karar veren Craven, bir süre taksi şoförlüğü yaptıktan sonra New York’ta bir post prodüksiyon şirketinde ses operatörlüğü yapmaya başlar.

Sean S. Cunningham ile ortak yönettikleri Together filminin ardından ilk filmi olan The Last House on the Left’ i çeker. Film Ağustos 1972’de Amerika’da vizyona çıkar ve büyük beğeni toplar. Ardından çektiği The Hills Have Eyes ile Sitges Film Festivali’nden eleştirmenler ödülü kazanır. Kazandığı ödüllerin ardı arkası kesilmezken, A Nightmare on Elm Street filmiyle Avoriaz Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanır. Ardından 1999 yılında Music of the Heart ile alışılmışın dışında bir tarz dener.

SENARİST HAKKINDA

KEVIN WILLIAMSON

1965 yılında New Bern, Kuzey Carolina’da doğmuştur. Senaristlik kariyerine Scream – Çığlık filmi ile başlayan Williamson, yakaladığı başarının ardında serinin devam filmlerini de yazmış, yarattığı karakterlerin tüm hakkını da kendi üstüne almıştır.

Wes Craven ile korku filmi türünde yeni bir akım başlatarak, aynı türün öğelerini taşıyan I Know What You Did Last Summer, The Faculty gibi filmlerin senaryolarını yazmış, Teaching Mrs. Tingle’ı hem yazmış hem de yönetmiştir.  Türk izleyici farkında olmadan sıkı bir takipçisi olduğu senarist, Dawson’s Creek dizisinin 128 bölümüne de imza atmıştır. Ardından kaleme aldığı en gözde yapım kuşkusuz The Vampire Diaries olmuştur. Williamson’ın gençleri etkileyecek ve peşinden sürükleyecek hikayeler anlattığı su götürmez bir gerçek…

OYUNCULAR HAKKINDA

NEVE CAMPBELL

Kanada’da İskoç bir baba ile Danimarkalı bir annenin kızları olarak dünyaya gelen Campbell Party of Five dizisiyle tanındı. Hızla ekranların en çok tanınan genç oyuncusu olan yıldız, Scream – Çığlık serisinin suçsuz kurbanı Sidney Prescott rolüyle sinemada boy gösterdi.
Bu dönemde pek çok projeden teklifler alan Campbell, yılın 9 ayı dizi setinde olduğu için bu fırsatları değerlendiremiyordu. Bu sebepten sinema alanında kariyer yapmak istediği için 2001 yılında Party of Five’ dan ayrıldığını duyurdu.

Pek çok tür arasında dolaşan genç oyuncu, Matthew Perry ile Three to Tango adlı romantik komedi de rol aldı. Bunun yanı sıra Denise Richards ve Matt Dillon’ın rol aldığı erotik gerilim Wild Things’de boy gösterdi. Ardından Henry Bromell’in yönettiği ve eleştirmenlerce ilgi gören iki arthouse yapımda yer aldı, Panic ve Fitzgerald.

COURTENEY COX

1964 yılında Alabama’da sosyetik bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Courteney Cox, lise hayatının son yılında modellik yapmaya başlar ve bazı reklam kampanyalarında boy gösterir. Liseyi bitirdikten sonra mimarlık ve iç dekorasyon okumaya karar verir. Eğitiminin ilk yılından sonra New York’ta modellik kariyerine devam etme kararı alır ve Ford Modellik Ajansı’na kaydolur. Pek çok gençlik dergisine kapak olan Courteney Cox  Maybeline, Noxema, Tampaz gibi markaların da yüzü olmuştur.

Modelliğe devam ederken, bir yandan da asıl hayali olan oyunculuk için eğitimler almaya başlar. İlk büyük çıkışını Brian De Palma’nın çektiği Bruce Springsteen”in Dancing in The Dark videosunda yer alarak yapar. Bir kaç yıl sonra Family Ties da Michael J. Fox’un kız arkadaşı rolünü kapacaktır.

1989’da Family Ties’ ın yayından kalkmasının ardından Michael Caine ile Mr. Destiny filminde rol alır. Ardından 1994’te Jim Carrey’nin Ace Ventura: Pet Detective’ inde ve nihayet milyonları peşinden sürükleyen TV dizisi Friends’de rol alır. Friends dünya çapında bir ne kavuşan Courteney Cox,  American Comedy Awards’ta adaylık alır. Ardından 1996’da Scream – Çığlık filmiyle oyunculuk anlamında çok iyi yorumlar alan genç yıldız, serinin devam filmlerinde de rol almaya devam eder.

Scream – Çığlık serisi kariyeri açısından hayatının dönüm noktası olmasının yanı sıra, eşi David Arquette ile tanışmasına vesile olmuştur. Ünlü çift 1999 yılında San Francisco’da 200 kişinin katıldığı bir törenle evlendi.

DAVID ARQUETTE

1971 yılında Virginia’da doğan David Arquette, tıpkı diğer kardeşleri gibi genç yaşta çalışmaya başlar. İlk oyunculuk şansını Buffy the Vampire Slayer da Luke Perry’nin en yakın arkadaşı rolüyle yakalar.  Fakat en büyük çıkışı 1996 yılında Scream – Çığlık’ta Drew Barrymore ve Neve Campbell’le karşıklıklı olduğu rolle yapar.  Bu film vesilesiyle tanıştığı Courteney Cox ile de daha sonra evlenecektir. Scream – Çığlık’ta canlandırdığı Dewey karakteri, hikayenin ilerleyişinde ölecekken, izleyicilerin bu karakteri çok sevmesi sonucunda diğer bölümlerde de yer alacaktır. David Arquette’nin başarılı oyunculuğu rol aldığı Johns ,Dream with the Fishes ve The Grey Zone gibi bağımsız yapımlarla da kanıtlandı.

SCRE4M
DAVID ARQUETTE  NEVE CAMPBELL  COURTENEY COX
EMMA ROBERTS  HAYDEN PANETTIERE
DIMENSION FILMS sunar CORVUS CORAX ortaklığıyla
bir OUTERBANKS ENTERTAINMENT yapımı bir WES CRAVEN filmi “SCREAM 4”
DAVID ARQUETTE NEVE CAMPBELL COURTENEY COX EMMA ROBERTS
HAYDEN PANETTIERE ANTHONY ANDERSON ALISON BRIE ADAM BRODY RORY CULKIN MARIELLE JAFFE ERIK KNUDSEN MARY McDONNELL MARLEY SHELTON NICO TORTORELLA kast AVY KAUFMAN NANCY NAYOR CSA kostüm tasarımı DEBRA McGUIRE müzik MARCO BELTRAMI müzik süpervizörü LIZA RICHARDSON ortak yapımcı CARLY FEINGOLD kurgu PETER McNULTY yapım tasarımı ADAM STOCKHAUSEN görüntü yönetmeni PETER DEMING A.S.C.
yürütücü yapımcı BOB WEINSTEIN HARVEY WEINSTEIN RON SCHMIDT EHREN KRUGER MATTHEW STEIN CATHY KONRAD MARIANNE MADDALENA yapımcı KEVIN WILLIAMSON
IYA LABUNKA WES CRAVEN KEVIN WILLIAMSON’ın yarattığı karakterlere dayanmaktadır senaryo KEVIN WILLIAMSON yönetmen WES CRAVEN

Resimler:

Bir yanıt yazın