Seçilmiş – The Giver

SEÇİLMİŞ
THE GIVER

Özet: The Giver, Jonas’ın (Brenton Thwaites) gençliğe adım atma öyküsünü anlatıyor. Jonas, herkesin mutlu gördüğü, görünüşte ütopik bir dünyada yetiştirilmiş bir delikanlı. Ahenk hissi, ciddi şekilde tasarlanmış bir varlık algısıyla yaratılmış. Toplum, “anı yükü” tabir edilen kavramdan yoksun durumda. Acı çekme, açlık veya şiddet kavramlarına sahip değiller. Öte yandan özgürlük, seçme hakkı ve bireysellik de yok. Kendilerine günlük olarak iğne yapılan insanlar genetik olarak duygu hissetmeyecek ve renk görmeyecek şekilde tasarlanmış. Bilimsel olarak kontrol edilen bu ortam, hisleri tahrik edecek ve görünüşte ütopik olan dünyalarını değiştirecek her türlü ayırt edici görselliğe engel oluyor. Tekdüze bir şekilde yaşıyorlar. Birbirinin aynı evler, birbirinin aynı giysiler ve birbirinin aynı aile yapılarıyla.
Bu alışılmadık dünyadaki aileler Yaşlılar Konseyi tarafından idare ediliyor. Konsey karı-kocalardan oluşuyor ancak bunlar her aile birimi için izin verilen iki çocuğa sahip olmuyor. Çocuklar bir erkek ve bir kız olarak belirleniyor ve önceden belirlenmiş “doğum anneleri” tarafından doğuruluyorlar. Sonra da aile birimleri çocuklar için başvuruda bulunuyor.Aile birimi, çocukları kontrollü bir çevrede yetiştirme görevini yerine getirdikten sonra var olamıyor. Çocuklar büyüyünce “ebeveynlerini” unutuyorlar. Zeki ve dürüst olmanın yanı sıra, Jonas’ta “farklı” ve istisnai bir şey var: Jonas’ın gözleri açık renkli. Gençlere görevlerinin verildiği törende, Yaşlılar Konseyi Başkanı (Meryl Streep), toplumun Anı Alıcısı görevini devralacak kişi olarak Jonas’I seçer. Jonas daha sonra, “tekdüzelik”ten önceki eski anıları elinde bulunduran kişi olacaktır.
Jonas, o anki anı alıcısı olan kişiyle, yani Giver’la (Jeff Bridges) eğitime bağlar. Yaşlı adam nazik ama anı yükünü taşıdığı için bitkindir. Giver’la eğitimi, Jonas’ı dostlarından izole eder. Giver’dan anıları alan Jonas, neşeyi, zevki, gerçek acıyı, üzüntüyü, gerçek hayattaki savaş ve ölümü öğrenir. Toplumun gizli geçmişine dair karanlık ve ölümcül gerçekler ifşa oldukça, Jonas içinde yaşadıkları model toplumun distopik olduğunu ve toplumu anılardan yoksun bıraktıkları sürece, insanlar acı çekmeyi yaşamamışsa neşenin asla bilincinde olamayacaklarını fark eder.

Jonas ve Giver değişim zamanı geldiğini, toplumun yolunu kaybettiğini ve anılarına tekrar kavuşması gerektiğini birlikte anlar. Duyguları ilk kez hisseden Jonas, arkadaşı Fiona’ya (Odeya Rush) âşık olur. Kaçıp kendisinin ve sevdiklerinin hayatını kurtarmak için zamana karşı yarışması gerekiyordur. Jonas bilginin gücüyle riskin sandığından çok daha fazla olduğunu anlar. Bu; Fiona, erkek kardeşi Gabriel hatta Giver için dahi bir ölüm kalım meselesidir. Herkesi korumak için kaçması gerekmektedir. Bu, daha önce kimsenin başaramadığı bir şeydir.

VİZYON TARİHİ: 10 EKİM 2014
Filmin Adı: The Giver | Seçilmiş
Vizyon Tarihi: 10 Ekim 2014
Yönetmen: Phillip Noyce
Oyuncular: Jeff Bridges, Meryl Streep, Brenton Thwaites,
Alexander Skarsgård, Katie Holmes, Taylor Swift
Türü: Dram | Fantastik
Süresi: 97 dakika

Türkçe altyazılı fragman:

“Seçilmiş – The Giver” için bir yanıt

Bir yanıt yazın