Sekiz Yüz – The Eight Hundred

THE EIGHT HUNDRED – SEKİZ YÜZ

Çin sinema sektöründe 80 milyon dolarlık benzeri görülmemiş bir bütçe ve 10 yıl boyunca süren çekim ve ön hazırlık çalışmalarının ardından dünyanın en çok beklenen yapımları arasında yer alıyordu. Tamamı IMAX kameralarıyla çekilen ve bu teknolojiye uygun tasarlanan filmde 5000 kişilik bir oyuncu kadrosu yer alıyor. 1937 yılında Şangay’da yaşanan gerçek olaylardan uyarlanan film, Japonya’nın zorlu ve işgalci politikalarıyla mücadele eden Çin’in en önemli direnişlerinden birini konu alıyor.

Japon ordusuna karşı, Şangay’da bulunan Si Hang deposunu savunan 800 kişilik asker ve sivillerden oluşan grup, Çin halkının umudu ve cesareti haline geliyor. Hollywood çevrelerinde ezber bozan film olarak anılan ve alışageldik savaş filmlerine meydan okuyan “Sekiz Yüz”, IMAX’te çekilen ilk Çin filmi olarak da tarihe geçti. COVID 19 nedeniyle dünyanın geçtiği zorlu sürece rağmen, film başarısını gişeye de taşıyarak dünya sinema sektörünün büyük odağı haline geldi. The Eight Hundred, ilk hafta sonunda $69 milyon hasılat elde ederek uzun zamandır beklenen Tenet’in 41 ülkede elde ettiği hasılatı geçti. Filmin dünya vizyonu devam ederken, 365 milyon dolarlık hasılatı geçerek Çin sinema tarihinin en değerli 10 filmi arasındaki yerini aldı. Dunkirk ve 1917’ye rakip olabilecek tek film olarak gösterilen Sekiz Yüz, 25 Eylül’de IMAX ve altyazı seçeneğiyle vizyona girecek.

DESTANSI BİR SAVAŞ FİLMİ

Sekiz Yüz filmi Japon İmparatorluğu ordusuna karşı Si Hang Deposu’nu savunan asker ve sivillerden oluşan vatanseverlerin hikayesini konu alıyor. Japonların gücüne karşı bir zafer kazanmanın yanı sıra, bu hikayeyi etkileyici ve sürükleyici yapan cesaret, vatanseverlik ve gelecek nesillere miras bırakılan tarihin ne kadar önemli olduğu hakkında oluşu. Filmde düşmana karşı savaşmanın önemini ve hayatları pahasına olsa da ülkeleri için bir an göz kırpmadan mücadele edenlerin destansı ve gerçek hikayesi anlatılıyor. Filmin görsel açıdan büyük övgüler alması ise bir tesadüf değil. X-Men Days Of Future Past, The Great Gatcby, Harry Potter And The Goblet On Fire filmlerinin ödüllü görsel efekt ekibi filme inanılmaz bir katkı sunuyor. Filmin başarısının en önemli nedenlerinden biri ise savaş filmi türündeki bir çok yapımı geride bırakan karakter hikayeleri. İzleyiciyi filmde gördüğü tüm karakterlere bağlayan hikayeler ve gerçekçilik Sekiz Yüz’ü unutulmaz bir film haline getiriyor. Sürükleyici senaryosuyla, bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin edememek ise heyecan ve gerilimi en üst seviyeye taşıyor. Vizyon başarısıyla dünya basınında en çok konuşulan film Sekiz Yüz, görsel açıdan da büyük övgüler aldı.

Yönetmen: Hu Guan
Oyuncular:Zhi-zhong Huang, Zhang Junyi, Hao Ou
Tür: Aksiyon/Savaş
Süre:149′
Yapım Yılı:2020
Vizyon Tarihi: 25.09.2020

25 EYLÜL’DE TÜRKİYE’DE VİZYONDA

Sekiz Yüz filmi senaryo, çekim, set tasarımları ve gerçekçi sahneler açısından dünyada büyük yankı uyandırdıktan sonra ülkemizde 25 Eylül’de vizyona girecek.

Türkiye hakları BG Film’e ait olan yapım; izleyicilere farklı ve etkileyici bir deneyim vaat ediyor. Diğer ülkelerde büyük başarıya imza atan filmin Türkiye dağıtımını ise CGV Mars Group gerçekleştirecek.