Sevgisiz – Loveless

Loveless / Sevgisiz

Yıllardır sürdürdükleri evliliklerinde birbirinden usanmış bir adam ve bir kadın, boşanmanın arifesindedir. Bunun abartılacak bir yanı yok… Ancak ikisinin de yeni projeleri var. Sayfayı çevirip, kendilerini tamamlanmış hissetirecek ve vaatlerle dolu bir gelecek sağlayacak yeni duyguları ve yeni partnerleriyle hayatlarının sıradaki bölümüne başlamak istiyorlar. Geçmiş deneyimleri biraz da olsa cesaretlerini kırmış ama geleceğe karşı umutlarını yitirmemiş haldeler. Yapmaları gereken tek şey, mutluluklarıyla aralarına giren yükü sırtlarından atmak: İkisine de yabancı, birbirlerinin yüzlerine kindarca çarptıkları, bir oyuncak bebek misali arada kalan oğulları Alyosha.
“Değişeceğim. Bana bu hayal kırıklıklarını yaşatan hataları tekrar etmeyeceğim. Yeniden başlayacağım.” Bu, kendi fiyaskolarından başkalarını sorumlu tutanların bakış açısı. Sonunda değiştirebileceğiniz tek şey, kendinizsinizdir. Ancak o zaman dünyanız yeniden aydınlanır. Belki de bu aydınlanma, korkunç bir kayıpla gerçekleşir.
İçinde yaşadığımız post-modern dönem, insanları bir araç olarak görüp, onlara çok az ilgi duyan bireylere durmaksızın bilgi sağlayan bir akıntıya boğulmuş, post-endüstriyel bir toplum. Bugünlerde her koyun kendi bacağından asılıyor. Bu ilgisizlikten kurtulmanın tek yolu tamamen yabancı olduğu insanlar dahil kendini başkalarına adamak. Tıpkı, sanki hayatının amacı buymuş gibi hiçbir ödül beklemeksizin kasabayı didik didik edip bu kayıp çocuğu arayan gönüllü arama koordinatörü gibi. Bu basit görev, tüm eylemlerine bir anlam yüklüyor. Çivisi çıkmış dünyayla ve insanlığını yitiren ademoğluyla mücadele vermenin tek yolu bu.

SİNOPSİS
Zhenya ve Boris, bıkkınlık, nefret ve karşılıklı suçlamalarla tükenen evliliklerini sonlandırmak üzeredir. Boşanma işlemlerini başlatmadan çok önce ayrı hayatlar kuran ve hayatlarına yeni birileri giren ikili yeni bir başlangıç yapmak için sabırsızdır; ta ki tartışmalarından birine kulak misafiri olan 12 yaşındaki oğulları Alyosha ortadan kayboluncaya kadar…

Zhenya ve Boris, bıkkınlık, nefret ve karşılıklı suçlamalarla tükenen evliliklerini sonlandırmak üzeredir. Boşanma işlemlerini başlatmadan çok önce hayatlarına birileri giren ikili yeni bir başlangıç yapmak için sabırsızdır; ta ki tartışmalarından birine kulak misafiri olan 12 yaşındaki oğulları Alyosha ortadan kayboluncaya kadar. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri yıkılınca ağlamayı bile unutmuş Rus toplumunun portresini çiziyor bu filminde. Sevgisiz, bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nün sahibi oldu ve Rusya’nın Oscar adayı seçildi.
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Oyuncular: Mariana Spivak, Alexei Rozin, Matvei Novikov
Ülke: Rusya, Fransa, Belçika, Almanya
Yapım Yılı: 2017
Tür: Dram
Süre: 127′ dk
Dil: Rusça; Türkçe altyazılı
Vizyon Tarihi: 26 Ocak 2018
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Gleb Fetisov
İthalat: Bir Film