Sibirya – Siberia

Sibirya – Siberia

SİNOPSİS: Lucas (Keanu Reeves), Amerikalı elmas tüccarıdır. Ender bulunan mavi elmasları satmak için St. Petersburg’a giden Lucas’ın elmaslarının gerçekliğinden şüphelenilmesiyle işler karışır. Elmasları ve ortağı ortadan kaybolan Lucas, soluğu Sibirya’da alırken gizemli Katya ile de tutkulu bir ilişkiye yelken açar. Lucas’ın elmaslarını ve ortağını bulmak için vakti azalırken ihanetle dolu elmas dünyasının kirli oyunlarından kaçışı olmadığının anlayacaktır…
YAPIM HAKKINDA
Sibirya filminin hikâyesi, Keanu Reeves’in yapımcı ortaklarından Stephen Hamel’den çıktı. Sibirya, elmas satmak için Rusya’ya giden ama anlaşması sarpa saran ve bu sırada Rus bir kadınla tehlikeli bir ilişkiye giren bir Amerikalının hikâyesi. “Bu iki insan birlikte olması için ne doğru ne de yanlış zaman diyebilirim,” diyor Hamel. “Lucas’ın içine düştüğü durumlar ikilinin ilişkisini daha ileri götürmeye yardımcı oluyor. Çağdaş, yetişkinlere hitap eden bir film yapmak istedik ki bu filmlere pek sık rastlamıyoruz. Film seks, aşk, ölüm ve özellikle güven duygusunu ele alıyor: Gerçek aşk mı, sahte aşk mı; gerçek elmaslar mı sahte elmaslar mı?”
Hamel, projeyi Oscar adayı senarist Scott B. Smith’e götürür. “Keanu için bir şeyler yazma fikri aklımı çeldi. Eğlenceli bir fırsat olacağı kesindi,” diyor Smith. Filmin yaratıcı ekibine son dahil olan isimse, Keanu Reeves’in çalışmayı çok istediği Summerstorm / Film House Germany’den Gabriela Bacher’di.
Reeves, Hamel, Scott ve Bacher hikâyeye yaklaşımlarını belirlemek için sık sık bir araya geldi. “Los Angeles’ta hep birlikte hikâyenin üstünden sahne sahne geçtik,” diyor Smith. “Hemen hemen konuştuğumuz her şey senaryoda yer buldu.”

“Scott, büyüleyici derecede zeki bir senarist. Yazdıklarıyla hikâyeyi kolayca ortaya çıkarıyor,” diyor Bacher. “Sibirya, kendini yabancı topraklarda bulan bir yabancı hakkında. Bir adamın kendisine tamamen yabancı biriyle bir bağ yakalaması hakkında. Bu iki insan arasında kurulan bir hakikat ve yoğun bir ilişki var ki bu da, Keanu’nun karakterini kendisini kim olduğu, kim olması gerektiği ve kim olabileceği konusunda sorgulamaya itiyor.”
Smith’in senaryosundan memnun olan Bacher, Reeves ve Hamel’in sonraki arayışı yönetmen oldu ve Matthew Ross burada resme dahil oldu.
“Keanu ilk filmim Frank and Lola’yı izlemişti ve çok beğenmişti. Bu, benim için oldukça gurur verici,” diyor Ross. “Frank and Lola, duygusal ve izleyenleri harekete geçiren bir filmdi,” diyor Reeves. “Matthew ile çalışmak gerçekten keyifliydi. Film hakkında kendine has bir vizyonu vardı ve aynı zamanda senaryoya ve orijinal materyale de sadık kaldı.
Ama filmi yönelttiği romantik duygusallığı harika buldum. Estetik anlamda çok güçlü bir gözü var.”

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Matthew Ross
Yapımcılar: Stephen Hamel, Keanu Reeves, Gabriela Bacher
Senaryo: Stephen Hamel, Scott B. Smith
Görüntü Yönetmeni: Eric Koretz
Kurgu: Louise Ford
Müzik: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Oyuncular: Keanu Reeves, Molly Ringwald, Ana Ularu
Yapım Yılı: 2018
Süre: 104
Ülke: ABD