Sihirbazlar Çetesi – Now You See Me

“SİHİRBAZLAR ÇETESİ – NOW YOU SEE ME”
31 MAYIS’TA SİNEMALARDA!

“Ne kadar yakından bakarsan, o kadar az görürsün.”

Birbirinden yetenekli dört sihirbaz, gerçekleştirdikleri cüretkâr ve orijinal soygunlarla dünya çapında bir izleyici kitlesini büyülüyorlardı. Aynı esnada FBI ve INTERPOL de bir sonraki gizli kapaklı eylemlerinin ne olacağının peşine düştüğü Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me), yönetmen Louis Leterrier (Clash of the Titans) ’dan capcanlı bir aksiyon ile nefes kesen illüzyonların mükemmel bir görsel birleşimi olan bir film.
Karizmatikliğiyle göze çarpan Atlas (Jesse Eisenberg)’ın liderliğindeki ‘The Four Horsemen’ (Dört Atlı) bir büyü üst grubudur ve yüksek teknolojili, çok popüler olan sihirbazlık şovları yaparlar; Las Vegas’tayken Paris’teki bir bankaya uzaktan soygun yapıp sonra da beyaz yakalı bir suçluyu teşhir edip onun milyonlarca parasını izleyicilerin banka hesaplarına aktarıp, karışık oyunlarıyla belli otoriteleri şaşırtırlar.
FBI Özel Ajanı Dylan Hobbs (Mark Ruffalo) sihirbazlara suçlarının cezasını ödetmek konusunda ve onları daha da gözü pek soygunlar gerçekleştirmeden önce durdurmak konusunda kararlıdır.
Fakat kendisi de bir Interpol ajanı olmasına rağmen şüphe uyandıran Alma (Mélanie Laurent) ile ortak çalışmaya zorlanmıştır. Çaresiz kaldığı noktada sihir yalanını ortaya çıkarmakla ünlü olan ve Paris soygununun aslında titizlikle hazırlanmış bir illüzyon olduğunu ortaya atan Thaddeus (Morgan Freeman)’a başvurur. Dylan ve Alma, Atlı’ların aslında dışarıdan bir destekçileri olup olmadığını merak etmeye başlarlar. Eğer varsa, o kişiyi bulmak, sihirbazların suç alemini sona erdirmekte anahtar nokta olacaktır. Yoksa bunların hepsi gerçekten sihirden ibaret midir?
Baskı arttıkça ve tüm dünya Atlı’ların son nefes kesici numarasını beklemeye koyulunca, Dylan ve Alma da sihirbazlardan bir adım önde olma yarışına girerler. Fakat kısa zamanda fark ederler ki, illüzyonun bu efendilerini alt etmek herhangi bir adamın ya da kadının yetenekleriyle mümkün değildir.
Sihirbazlar Çetesi’nde; Jesse Eisenberg (The Social Network, Zombieland), Mark Ruffalo (The Avengers, Shutter Island), Woody Harrelson (The Hunger Games, 2012), Melanie Laurent (Inglourious Basterds), Isla Fisher (Wedding Crashers), Dave Franco (21 Jump Street, “Scrubs”), Michael Caine (Inception, Dark Knight) ve Morgan Freeman (Olympus Has Fallen, Million Dollar Baby) rol almaktadır.
Louis Leterrier (Clash of The Titans, The Incredible Hulk)’ın yönettiği filmin senaryosu Ed Solomon (Men in Black) ve Boaz Yakin & Edward Ricourt’a aittir. Yapımcılar Alex Kurtzman (Star Trek, The Proposal), Roberto Orci (Star Trek, The Proposal) ve Bobby Cohen (Cowboys & Aliens, Jarhead).
Doldurulması gereken 8 ana rolle, yapımcılar toplamların bütününden bile fazlası eden bir ekibi bir araya getirdiler. Üç Oscar® ve bir sürü adaylığa sahip oyuncularıyla Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me) yakın zamanda gördüğümüz en yıldız dolu ama en yıldız egoları bir kenara bırakılmış film.
“Sevdiğimiz ve beraber çalışmak istediğimiz insanlardan oluşan bir oyuncu ekibini biraraya getirdik.” diyor Cohen. “Her yeni birini eklediğimizde, filmin devamı için oyuncu seçmek kolaylaşıyordu. Jesse Eisenberg ilk oyuncumuzdu. Sonra Woody Harrelson geldi çünkü Jesse ile ‘Zombieland’de çalışmaktan keyif almıştı. Mark Ruffalo da Jesse ve Woody ile çalışmak istiyordu, ve Isla Fisher da üçü ile de çalışma konusunda heyecanlıydı. Böylece doğal bir şekilde kadro oluştu.”
Michael Atlas, kibirli, keskin bir giyim sahibi ve konuşmada üstad haliyle Dört Atlı’nın fiili lideri oluveriyor. “Muhtemelen okul yıllarında kızlara yanaşamayan inek tiplerden biriydi,” diyor Ricourt. “Birkaç iskambil hilesi öğrenince ilgiyi üzerine çekmeye başlıyor. Bir sahne performanscısı olarak kızları kapıyor ve ilgiye hükmediyor.”
The Social Network’teki rolüyle Oscar adayı olan Jesse Eisenberg’in canlandırdığı Atlas; hokkabazlık ustası ve pek çok yeteneği olan bir ilüzyonist. Oyuncu rol için gerçekten iskambil ve madeni para manipülasyonları ve hilelelerini öğrendi. “Jesse, Atlas rolünde bir harika,” diyor Cohen. “İnanılmaz bir karizması olan, gerçek bir hileci. Daha önce hiç yapmadığı bir rolde görüyoruz. O da kendini yeterli hale getirdi ve role yüzde yüz konsantre oldu.”
Isla Fisher 2005 yılında yer aldığı ve bir gişe başarısı olan, kendisini de aranan Hollywood yıldızlarından biri haline getiren komedi filmi Wedding Crashers’taki rolü öncesinde de, dokuz yaşından bu yana oyunculuk yapmaktadır. Sihirbazlar Çetesi’nde Fisher, Henley adında zincirlerden kurtulma şovu sunan bir sanatçıyı canlandırıyor. İmzası haline gelen hilesi de 100 galonluk, pirana dolu su tankerinden elleri ve ayakları zincirliyken kurtulmak.
“Henley’nin rolü aslında bir erkek için yazılmıştı” diyor Ricourt. “Senaryo gelişimi sürecinde bu bir kadın rolüne dönüştü çünkü bu karaktere başka katmanlar ekliyordu ve ekibin kalanıyla olan ilişkileri de karmaşıklaştırıyordu.”
Fisher rol için ilüzyonist Dorothy Dietrich’ın hayatını çalışmış. “Henley’in de onun gibi muhteşem ve sahnede şaşırtıcı olmasını istedim, böylece asla ne yapacağını kestiremeyecektik,” diyor. “Dorothy halen bu işi sürdürmekte olan kadın bir zincirden kurtulma sanatçısı. Dişlerinin arasında kurşun yakalayabilen ilk kadın. Sadece ilgi yönlendirmede başarılı değil, izleyici ile kurduğu duyusal bağ da çok iyi, böylece onları hileye dahil edebiliyor.” diye ekliyor
Eisenberg ilk defa Leterrier ile çalışıyordu ve önceki işlerinde bu kadar büyük oranda bir aksiyon hiç olmamıştı. “Louis inanılmaz filmler yapmış olan birisi. Böyle bir yönetmenin oyuncularla çalışmaya ne kadar meyilli olacağını kestiremiyordum fakat karakterime dair çok fazla fikri ve aktör odaklı filmlere dair çok fazla referansı vardı.”
Mark Ruffalo: “Michael Caine gibi isimlerle çalışmak da mükemmel bir haberdi. Sette de tam bir centilmen, tam bir profesyonel ve inanılmaz bir yetenek. Benim için piyango kazanmak gibi birşeydi onunla çalışmak. Ve her gün Morgan Freeman’ın sesini duymak!” diye ekliyor. “Bu derin, anlamlı, sakin ve tanrısal sesi kim tanımaz ki!”
Cohen , bu film için devasa bir sihirbazlık hilesi gibi olmasından gurur duyduğunu söylüyor. Ve bunu anlamak için izleyicilerin gidip filmi mutlaka görmesi gerekiyor. “Bu filmi diğerlerinden ayıran işte bu. Geniş yelpazede bir izleyici kitlesine hitap edecek zekice bir film. Bir yapımcı olarak dileğim bu filmi bir çok farklı insanın beğenmesi olacak. Çocuklar sihri sever, büyükler de sever. Bir mizah hakim, araba takip sahneleri, sihir ve hile de kullanılan birebir dövüş sahneleri de. İzleyicinin karşısına puzzle gibi çıkacak olan ve çözmeleri gereken hilelerimiz var. Hepsi bu filmde mevcut.” diyor.

Vizyon Tarihi: 31 Mayıs 2013
Yönetmen: Louis Leterrier
Oyuncular: Michael Caine, Morgan Freeman, Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Mélanie Laurent, Isla Fisher, Dave Franco,
Senaryo: Ed Solomon, Boaz Yakın, Edward Ricourt
Yapımcı: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Bobby Cohen
Müzik: Brian Tyler
Ithalat: Fida Film
Dağıtım: Tiglon
Yapım Yılı: 2013
Süre: 116 dk

Fragmanı izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=vEfujGMM6U8

Bir yanıt yazın