Tanrılar ve İnsanlar – Des Hommes et Des Dieux – Of Gods and Men

Tanrılar ve İnsanlar

Müslüman ve Hristiyan kardeşliğini en güzel anlatan film..

Film, Cezayir, Tibhirine’de 1993-1996 yıllarında, keşişlerin esaret döneminden esinlenilen derçek hayat hikayesinden sinemaya aktarıldı.

Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve 3 dalda César Ödülü kazanan filmin yönetmeni, daha önce Cannes’dan Jüri Ödülü (“Don’t Forget You’re Going to Die” filmi ile) ile dönen Xavier Beauvois. Cezayir İç Savaşı sırasında gerçekleşen ve Tibhirine Trajedisi olarak bilinen gerçek olaylardan esinlenilen film, tarihi verileri birebir sunmak yerine Müslüman ve Hristiyan kardeşliğinin yaşandığı o çevrede olayların ardında yatan hissiyatı ve cemaat içerisinde nelerin tehlikeye atıldığını irdeliyor. Filmin başrollerinde Lambert Wilson, Michael Lonsdale ve Olivier Rabourdin yer alıyor. Film 01 Temmuz 2011’de vizyona giriyor.

Konu:

Mağrip’te 1990’larda, dağların tepesinde bir manastır… Sekiz Fransız Hristiyan keşiş, Müslüman köylülerle yan yana huzur içinde yaşamlarını sürdürüp giderlerken yaşadıkları ülke birden karışır. Yabancı işçiler kökten dinciler tarafından katledilmiş, şiddet olayları bölgeye hâkim olmuştur. Yaklaşmakta olan tehlikeye rağmen keşişler, bedeli ne olursa olsun yerlerinden kıpırdamamaya kararlıdırlar. Ordu onlara koruma teklif eder, ama keşişler bunu da reddeder. Bir süre sonra, kaçınılmaz olan başlarına gelir ve militanlar manastırı basar. Keşişler pes etmese de artık aralarında anlaşmazlıklar vardır. Bazıları kalmaya kararlıdır, bazıları gitmek ister. Film, Cezayir, Tibhirine’de 1993-1996 aralasında keşişlerin esaret döneminden esinlenilmiştir.

Yönetmen: XAVIER BEAUVOIS
Oyuncular: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin
Senaryo: ETIENNE COMAR
Görüntü Yönetmeni: CAROLINE CHAMPETIER (A.F.C.)
Prodüksiyon Amiri: MICHEL BARTHELEMY (A.D.C)
Ses: JEAN-JACQUES FERRAN, ERIC BONNARD
Kurgu: MARIE-JULIE MAILLE
Vizyon Tarihi: 01 Temmuz 2011
Süre: 120 dk.
İthalat: Bir Film

Dağıtım: Tiglon

Resimler:

Bir yanıt yazın