TAVŞAN JOJO – JOJO RABBIT

Yönetmen Taika Waititi kendine özgü mizahını ve anlatışını son filmi Jojo Rabbit’te tekrar beyazperdeye aktarıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında yalnız bir Alman çocuğu olan Jojo’nun ( Roman Griffin Davis) yalnız annesinin (Scarlett Johansson) tavan arasında Yahudi bir kızı (Thomasin McKenzie) gizlediğini öğrenince altüst olan hayatını hiciv sanatıyla harmanlıyor. Ona bu süreçte hayalinde aptalca arkadaşlık kurduğu Adolf Hitler yoldaşlık ederken Jojo artık kör milliyetçiliğiyle yüzleşmelidir.

Christine Leunens’in Caging Skies isimli kitabından uyarlanan filmi Taika Waititi yazıp yönetirken, Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Taika Waititi, Rebel Wilson, Stephan Merchant, Alfie Allen, Sam Rockwell ve Scarlett Johansson rol alıyor. Filmin yapımcıları ise Carthew Neal, Wqaititi ve Chelsea Winstanley’dir.

Çocukların gözünden anlatılan hikayeler her zaman ilgimi çekmiştir. Bu durumda normalde yatırım yapmayacağımız bir çocuk oldu.

Büyükbabam İkinci Dünya Savaş’ında Nazilere karşı savaşmıştı ve ben o zamanlardan ve olaylardan hep inanılmaz etkilenmişimdir. Annem bana Christine Leunen’in kitabı Caging Skies’ı anlattığında, yetişkinlerin nefreti tarafından beyni yıkanan Alman çocuğun gözlerinden anlatılan bu hikayenin içine çekilmiştim.

Umarım Tavşan Jojo’daki mizah yeni jenerasyonu etkilemeye yardımcı olur. İkinci Dünya Savaşı’nın korkunçluğunu yeni nesle tekrar tekrar anlatmak için yeni ve yaratıcı yollar bulmak çok önemli ki çocuklarımız dinlesin, öğrensin, ilerlesin ve gelecekle birlik olsun.

İşte cehalete bir son verip yerine sevgiyi koymak budur.”
Taika Waititi