The Circle

THE CIRCLE

“Teknoloji Çağı’nın Ötesini Görmeye Hazır mısınız?”

Dave Eggers’ın çok satan romanı The Circle, uzunca bir bekleyişin ardından 28 Nisan’da vizyona giriyor. 2013 yılında yayınlanan kitap, o dönemde büyük yankılar uyandırmıştı. Aradan geçen dört yıl boyunca ise kitapta yer alan ve o dönemde ütopik gibi görülen bir çok konunun hayatımızdaki yerini alması eseri farklı bir konuma taşımıştı. Gelişen teknoloji çağında, sosyal medya ağlarının artması, her geçen gün yaşadığımız dünyanın dijital bir ortama dönüşmesini de beraberinde getiriyor.  Yepyeni, ileri bir teknolojiyi ve belki de yakın gelecekte bize sıra dışı gelmeyecek gelişmelerin kapılarını aralayan filmin başrollerinde ise Emma Watson ve Tom Hanks yer alıyor. Eamon Bailey’in (Tom Hanks) kurucusu olduğu Circle, çok güçlü ve büyük bir teknoloji şirketidir.  Şeffaflığın ve mahremiyetin olmadığı, her anın kayıtlara geçtiği ve tüm dünyanın sizi izleyebildiği bir sistemi insanlar üzerinde uygulayan şirket yeni ve uygun denekler aramaktadır. Mae (Emma Watson) orta ölçekli bir Çağrı Merkezi’nde çalışan sıradan bir Amerikalıdır ve onun hayali Circle’da çalışmaktır. Birçok kez başvurduğu şirket için olumlu yanıt aldığında ise bunu hayatının en büyük fırsatı olarak görür. Azmi ve çalışkanlığıyla kısa zamanda Bailey’in dikkatini çeken Mae daha önce denenmemiş büyük bir deney için seçilir. Ancak bu deney, onun yaşamında çok önemli bir dönüm noktası olacak ve sistemin kısıtlayıcılığını deneyimleyerek hayatının kararını vermek zorunda kalacaktır.

“GerçekSen- insan başına bir hesap, bir kimlik, bir şifre, bir ödeme sistemi. Gerçek adınızı kullanmak zorundasınız ve bu da kredi kartlarınıza, bankanıza bağlı olacak, böylece herhangi bir ödeme yapmak çok kolay olacaktı. İnternet’teki geri kalan hayatınız için tek bir düğme. Circle’ın herhangi bir aracını kullanmak için, ki bunlar en iyi, en egemen, en yaygın ve en özgür  araçlardı, bunu kendiniz olarak, GerçekSen olarak yapmak zorundaydınız. Sahne kimlikler, kimlik hırsızlığı, çok sayıda kullanıcı ismi, karmaşık şifreler ve ödeme sistemleri dönemi bitmişti. Bir şey görmek, kullanmak, bir şey hakkında yorum yapmak ya da  bir şey almak istediğinizde, bir düğme, bir hesapla her şey birbirine bağlanıyor, takip edilebiliyor ve basitti. Bunların hepsi cep telefonu veya dizüstü bilgisayardan, tabletten ya da retina yoluyla idare edilebiliyordu. Bir hesabınız olduğu an, bu sizi İnternet’in her köşesine, portalına, ödeme sitesine, yapmak istediğinize taşıyor, yapmak istediğiniz her şeyi yapmanızı sağlıyordu.”
-Dave Eggers’ın The Circle’ından

SİNOPSİS
Mae (Emma Watson), dünyanın en büyük ve en kuvvetli teknoloji ve sosyal medya şirketi olan The Circle’da işe alınınca, bunu hayatının fırsatı olarak görür. Terfi ettikçe, şirketin karizmatik kurucusu Eamon Bailey (Tom Hanks) onu, mahremiyetin, ahlak kurallarının ve nihayetinde de kendi kişisel özgürlüğünün sınırlarını zorlayan çığır açıcı bir deneye dâhil olması için teşvik eder. Deneye dâhil olması ve her kararı, arkadaşlarının, ailesinin ve insanlığın hayatlarını ve geleceğini etkilemeye başlar.

Filmde aynı zamanda John Boyega (Star Wars: The Force Awakens) ve Patton Oswalt da (Agents of S.H.I.E.L.D, The Goldbergs) şirketin diğer kurucuları olarak rol alıyor. Bill Paxton (Edge of Tomorrow, Big Love, Titanic) ve Glenne Headly (Don Juan, Mr. Holland’s Opus), Mae’in anne babasını oynuyor. Karen Gillan (Guardians of the Galaxy, The Big Short), Mae’in en yakın arkadaşı Annie’yi oynuyor.

Filmin yönetmeni James Ponsoldt (Master of None, The End of the Tour, The Spectacular Now), senaristleri de Eggers’ın romanından uyarlama yapan James Ponsoldt ve Dave Eggers.

Yönetmen: James Ponsoldt
Oyuncular: Emma Watson, Tom Hanks, John Boyega
Yapım Yılı: 2017
İthalat / Dağıtım

Bir cevap yazın