Transformers: Yenilenlerin İntikamı – Transformers: Revenge of the Fallen

Dünya sinemalarında 708 milyon dolar hasılat elde eden, “Transformers”ın yeni bölümü, 200 milyon dolar yapım bütçeli

Transformers: Yenilenlerin İntikamı (Transformers: Revenge of the Fallen)

“Transformers: Revenge of the Fallen”, 2007 yılında izleyicinin büyük beğenisini kazanan ilk “Transformers”ın devamıdır. İnsanoğlunun Autobotlar ile Decepticonlar arasındaki savaşın ortasında kalmasını anlatan filmin yönetmenliğini ilk filmde olduğu gibi yine Michael Bay üstlenirken, prodüksiyon amirliğini Steven Spielberg yaptı. Başrollerinde Shia LaBeouf – Megan Fox ikilisinin bir kez daha kamera karşısına geçtiği ikinci filmde izleyiciler daha fazla robotla tanışırken maceranın boyutları, başta Mısır olmak üzere daha çok ülkeye yayılacak.
Senaryosunu Roberto Orci ile Alex Kurtzman’ın yazdığı “Transformers – Revenge of the Fallen”ın çekimleri, 2008 yılında Mart – Kasım ayları arasında hayata geçirildi. Ağırlıklı çekim mekanı Amerika Birleşik Devletleri olurken filmin bazı bölümleri Mısır gibi ülkelerde çekildi.
İkinci filmîn konusu kısaca şöyle: Sam Witwicky (Shia LaBeouf), Transformers’ın kökenleri ve dünya üzerindeki tarihçesi konusunda yeni detaylar keşfeder. Topladığı bilgiyi ele geçirmek isteyen şeytani ruhlu Deceptionlar onun peşindedir. En büyük mücadele, Mısır’daki Giza piramitlerinde gerçekleşecektir. Çünkü aranan tapınak bu bölgededir.
Yapımcı Lorenzo di Bonaventura’nın yaptığı açıklamaya göre, filmde Transformers’ın Mısır’ı piramitlerin inşa edilmesinden önce ziyaret ettiği gösterilecek. Ayrıca Mısır’daki hiyeroglif yazılarının helikopteri ve günümüzdeki diğer son teknolojik araçları çağrıştırdığına değinilerek, bunların varlığı bir zamanlar dünyamızı ziyaret etmiş olan antik Sibertronian’ların bıraktığı bilgilerle açıklanacak.
İkinci “Transformers”ın yapımı için 200 milyon dolar bütçe ayrıldı. Bu rakam, ilk film için ayrılan bütçeden 50 milyon dolar daha fazlaydı. İlk aşamada iki tane devam filminin birden eşzamanlı olarak çekimi düşünüldü ama sonra bundan vazgeçildi.
Senaryo yazarları Roberto Orci ile Alex Kurtzman, aslında yoğun iş programları nedeniyle ikinci filmi pas geçmeyi düşünüyorlardı. Bu nedenle stüdyo yetkilileri 2007 Mayıs’ında başka yazarlarla görüşmeye başladılar. Ancak ortaya konulan senaryo taslaklarından tatmin olmayınca Orci ve Kurtzman’la yeniden iletişim kurarak geri dönmeleri için onları ikna ettiler.
İkinci filmde Orci – Kurtzman ikilisine Ehren Kruger da katıldı. Kruger’ın da yazım kadrosuna alınmasının sebebi, Transformers mitolojisi konusundaki derin bilgisiyle Michael Bay’i ve Hasbro başkanı Brian Goldner’ı etkilemiş olmasıydı. Sonuçta üç senaryo yazarına toplam olarak 8 milyon dolar ödendi.
Filmin çekimlerine 2008 yılı Mayıs ayında Los Angeles’ta başlandı. 2 Haziran 2007 tarihinden itibaren Pennsylvania eyaletindeki Bethlehem’e geçilerek burada Şangay’ı temsil eden mekanlarda çekim yapıldı. Ardından 9 Haziran’da Philadelphia eyaletine geçilerek, Delaware bölgesindeki Exelon tesislerinde çekimlere devam edildi.
Şanghay’daki savaşla ilgili sahnelerin çekimi, Kaliforniya’nın Long Beach kesiminde hayata geçirilirken eylül ayı boyunca New Mexico eyaletindeki Holloman Hava Kuvvetleri Üssü ve White Sands Füze Tesislerinde çekim yapıldı. Bu iki mekan, ilk filmde Katar’ı temsil etmişti. İkincisinde ise Mısır’la ilgili çekimler yapıldı. Piramitlerin yakın çekim sahneleri için Los Angeles’ta hazırlanan maketler kullanıldı.
Daha sonra filmin başrol oyuncusu Shia LaBeouf’un da yer aldığı bir grup, Mısır’a giderek Giza piramitleri bölgesi ve Luxor’da üç gün süreyle çalışma yaptı. Güvenlik nedeniyle bu çekimler gizli tutuldu.
Yönetmen Michael Bay, Mısır’a gitmeden önce Mısır hükümetiyle temas kurarak piramitler bölgesinde çekim yapmak için gerekli onaylar alındı.Dünyanın bu harikalarına film çekimleri sırasında herhangi bir zarar verilmeyeceği konusunda yetkililere gerekli güvenceler verildi.
Ardından Ürdün’e geçilerek Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle buradaki Petra, Wadi Rum ve Salt bölgelerinde dört gün süreyle çekim yapıldı. Ürdün’deki çalışmanın tamamlanmasının ardından Paris’e geçildi ve Eyfel Kulesi ile Zafer Anıtında çekime devam edildi. Filmin çekimleri 2 Kasım 2008 günü tamamlandı.
Oyuncu Kadrosu ve Karakterler
İnsan Karakterler
Sam Witwicky: East Coast Üniversitesi’nde astronomi okuyan ve ilk filmde Megatron’u öldüren genç Sam Witwicky rolünde Shia LaBeouf oynuyor. 27 Temmuz 2008 tarihinde bir araba kazası geçiren Shia LaBeouf, o kazada elinden yaralanmış ve elinden ameliyat olmak zorunda kalmıştı. Yeniden iyileşmesi beklenenden önce gerçekleşince çekimler için sete dönmesi fazla uzun sürmedi.
Mikaela Banes: Sam’in kız arkadaşı olan bu karakterin portresini yine Megan Fox çizdi. Geçtiğimiz haftalarda “Jennifer’s Body” adlı filmdeki rolü için epeyce kilo veren Megan Fox, yeni “Transformers”taki rolüne dönmeden önce üç haftada 5 kilo birden aldı. Kilo alma konusunda bu kadar ısrarlı olmasının sebebi, yönetmen Michael Bay’in bir deri bir kemik kızlardan hoşlanmıyor oluşuydu.
Yüzbaşı William Lennox: ABD Hava Subayı ve Autobotların müttefiki Yüzbaşı William Lennox rolünde Josh Duhamel kamera karşısına geçti.
Robert Epps: Lennox’un timinde ABD Hava Kuvvetleri Savaş Kontrolörü olan ve Autobotlar ile işbirliği yapan Robett Epps rolünde Tyrese Gibson’u izleyeceğiz.
Reggie Simmons: Lağvedilen Sektör 7 birliğinin eski ajanlarından olan ve dünya yüzeyinde Transformer aktivitesini gözlemleyen Reggie Simmons karakterini John Turturro canlandırdı. Film çekimleri sırasında Turturro’nun gerçek piramitlere tırmanmasına izin verildi.
Graham: Lennox’un timine katılan İngiliz Özel Kuvvetler mensubu Graham rolünde Matthew Marsden oynadı. İlk filmde yer almayan Matthew Marsden’in provalarda çok başarılı olması üzerine Michael Bay bu karakterin beyazperdede kalış süresini artırdı.
Leo Spitz: Yeni bir karakter olan Leo Spitz, Mısır yolculukları sırasında Sam ile Mikaela’ya eşlik eder. Bu rolde Ramon Rodriguez kamera karşısına geçti.
Autobotlar
Optimus Prime: Autobotların lideri olan Optimus Prime karakterini Peter Cullen seslendirdi. Filmin açılış sahnesini 2008 Ağustos ayında seslendiren Cullen, asıl kapsamlı çalışmaya Kasım ayından itibaren başladı.
Bumblebee: Sam ile arkadaş olan ve beşinci kuşak Chevrolet Camaro kılığına giren Autobot Bumblebee’nin seslendirmesini Mark Ryan yaptı.
Ironhide: GMC Topkick’e dönüşen Autobot silah uzmanı Ironhide karakterini birinci filmde Jess Harnell seslendirmişti.
Ratchet: Arama kurtarma Hummer H2 aracına dönüşen Autobot tıp görevlisi Ratchet’in seslendirmesini birinci filmde Robert Foxworth yapmıştı.
Arcee: Dişi kişiliği ve görünümü olan bir Autobot… Bu karakterin özelliği üç ayrı motosiklet şeklinde parçalanabilmesidir. Bunların her birinin kendine özgü robot formatı vardır. Arce karakteri ilk filmde yer almamıştı. Sebebi ise, senaryo yazarlarının ilk filmde bu karakterin “cinsiyetini” açıklayacak yeterli zamanı olmayacağını hissetmesiydi.
Mudflap ve Skids: Sırasıyla kırmızı Chevrolet Trax ve yeşil Chevrolet Beat’tir. Mudflap çok hiperaktif bir karakterdir. Skids ise kendisinin daha zeki olduğuna inanır ve olgun davranmaya çalışır ancak sessiz ve sakin kalmayı beceremez.
Sideswipe: Gümüş rengi Chevrolet Corvette’dir.
Jolt: Mavi renkli bir Chevrolet Volt’tur. Filmin oto sağlayıcısı olan General Motors’un yeni modeli Volt’un tanıtımını istemesi üzerine son dakikada filme eklendi.
Decepticonlar
Megatron: Decepticonlar’ın lideridir. Öldürülerek Laurentian Boşluğuna atıldıktan sonra Sibertronian tankı şeklinde yeniden ortaya çıkmıştır. Bu karakteri birinci filmde Hugo Weaving seslendirmişti. Empire dergisine konuşan Michael Bay, yeni filmde Megatron’un olmadığını, tank formatının yeni bir oyuncak olduğunu anlattı.
Starscream: F-22 Raptor’a dönüşen bir hava kuvvetleri komutanıdır. İlk filmin sonunda uzayın derinliklerine giderken izlemiştik. Yeni filmde vücudunda Sibertronian sembolleri taşıyarak döner ve yeni Decepticon ordusuna komuta eder. Senaryo yazarı Orci, bu karakterin daha çok diyaloğu olacağını söyledi. İlk filmde Charlie Adler seslendirmişti.
Soundwave: Megatron’un iletişim uzmanı ve en sadık askeridir. Jet ve uydu özellikleriyle donatılmış Sibertronian gemisine dönüşür.
Ravage: Tek gözlü dev bir jaguarı çağrıştıran küçük bir Soundwave’dir.
Barricade: Saleen S281 modeli bir polis arabasıdır. İlk filmde Jess Harnell seslendirmişti.
Scorponok: Blackout’un araba boyunda mekanik bir akrebi çağrıştıran eski partneridir. Birinci filmde Katar’da silahlı kuvvetler tarafından yenilgiye uğrayınca toprağa çakılmış ve kuyruğunu kaybetmişti. Yeni filmde kuyruğu tamir edildi.
Sideways: Bir Audi R8’dir.
Alice: Isabel Lucas’ın oynadığı Alice, Sam’i sinsice takip eden bir karakterdir.
Constructicons / Devastator: Çeşitli inşaat araçlarını bir araya getirecek şekilde formatlanmış dev bir savaşçıdır.
Long Haul: Yeşil renkli bir Caterpillar 773B çöp kamyonudur. Sağ bacağı oluşturur. Long Haul’un robot modu, orijinal karakterin hayranı olan freelance sanatçı Josh Nizzi tarafından tasarlanmıştı.
Rampage: Sol bacağı oluşturan Caterpillar D9 buldozerdir.
Scrapper: Sağ kolu oluşturan Caterpillar 992G inşaat kepçesidir.
Hightower: Sarı renkli Kobelco CK2500 vinçe dönüşür ve sol kolu oluşturur.
Mixmaster: Siyah ve gümüş rengi Mack beton mikserine dönüşür ve kafayı oluşturur.
The Fallen: Orijinal 13 Transformers’tan birisidir. Fallen adıyla bilinen bu robot, Transformers’ları bölmüştür. Yapımcı Lorenzo di Bonaventura onu Judas Iscariot ile kıyaslar. Sibertronian uçağına dönüşür. Gövde kısmında Decepticon amblemi taşır.

24 Haziran 2009 Çarşamba günü Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanıyor
Dağıtım: UIP Filmcilik
Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro, Matthew Marsden, Ramon Rodriguez
Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Ehren Kruger
Prodüksiyon Amiri: Steven Spielberg
Yapımcı Stüdyolar: DreamWorks Pictures, Paramount Pictures
http://www.transformersmovie.com/
http://film1.nl/transformers2/

Bir yanıt yazın