Türk İşi Dondurma

“TÜRK İŞİ DONDURMA”:
15 Mart’ta Sadece Sinemalarda

Can Ulkay’ın yönettiği, Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Will Thorp’un başrolleri paylaştığı “Türk İşi Dondurma” filmi 15 Mart’ta vizyona giriyor.

Yapımcı Mustafa Uslu, bu kez 1. Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hayatından esinlenerek sinemaya uyarlandığı yeni filmi Türk İşi Dondurma’yı beyazperdeye taşıdı.

Barındırdığı dram öğeleriyle izleyenlerin kalbinde derin bir sızı bırakmaya hazırlanan Türk İşi Dondurma; Birinci Dünya Savaşı sırasında kader arkadaşı olarak Avustralya’da yaşayan Dondurmacı Mehmet (Ali Atay) ile Deveci Ali’nin (Erkan Kolçak Köstendil) öyküsünü anlatıyor.

İki yakın arkadaşın gurbette, memleketlerinden binlerce kilometre ötede verdikleri yaşam mücadelesini merkeze alan film, bu sırada Osmanlı İmparatorluğu’nu pençesine alan top yekûn savaşa milliyetçi duygularla destek olabilmek için çırpınışlarına odaklanıyor.

Etkileyici konusuyla savaşın en acı yüzünün altını çizen film, Mehmet ve Ali’nin birbirleriyle ve dillerini az bildikleri yabancı bir diyarda çevreleriyle ilişkilerine mizah ögeleri de katmayı ihmal etmiyor.

AYLA’nın yönetmeni Can Ulkay’ın yönettiği Türk İşi Dondurma’nın senaryosunu Gürkan Tanyaş yazdı. Müziklerinde Fahir Atakoğlu imzası bulunuyor. Kemerburgaz eteklerine Türkiye’nin en büyük platosu kurulan film için, 1900’lü yılları yansıtan Avustralya kasabası birebir inşa edildi, döneme uygun kostümler hazırlandı. Kostüm Tasarım sorumlusu Baran Uğurlu, Sanat Yönetmeni Soydan Kuş, Görüntü Yönetmeni Peter Steuger, Kurgu Yönetmeni ise Mustafa Presheva…

Filmin güçlü oyuncu kadrosunda; Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ile birlikte Will Thorpe başrolleri paylaşırken Caner Kurtaran, Marleen Mathews, Tristan Alexander, James Farley, Alma Terziç, Carl Warthon gibi yerli ve yabancı birbirinden değerli isimler bulunuyor.

Dijital Sanatlar’ın yapımcılığını üstlendiği Türk İşi Dondurma, 15 Mart’ta CGV Mars Dağıtım aracılığıyla vizyonda.