Umut Bahçesi – The Zookeeper’s Wife

HİKAYE HAKKINDA
The  Zookeeper’s  Wife’ta,  II.  Dünya  Savaşı  sırasında  yüzlerce  insana  yardım eli uzatan kahraman bir eş ve annenin gerçek hayat hikayesi konu alınıyor.  Iki  kez  Oscar  ödülüne  aday  gösterilen  Jessica  Chastain  ise,  Antonina Zabinska karakterine hayat veriyor.
Niki  Caro’nun  yönettiği,  Angela  Workman  senaryosunu  üstlendiği  film,  Diane  Ackerman’ın,  Antonina’nin  günlüklerine  dayanan  aynı  isimli kitabından uyarlanmıştır.
1939  yılında  Polonya’da,    Antonina  Zabinski  ve  kocası  Dr.  Jan  Zabinski  Varşova  Hayvanat  Bahçesini  birlikte  yönetiyorlardı.  Jan  bahçeden, Antonina  ise  bakımdan  sorumluydu.  Hayvanat  bahçesinin  görkemli  kapıları her gün ziyaretçiler için açılıyordu.
Almanlar ülkeyi işgal edince hayvanat bahçesi kapatıldı. Hayal kırıklığına uğrayan  çift,  savaş  alanına  dönen  ülkede  hayvanat  bahçesinin  raporunu  yeni  atanan  zoolog  Lutz  Heck’e  vereceklerdi.  Heck,  hayvanat  bahçesini kendi kurallarına göre yönetmeye başlamıştı.  Bu şartlar kendilerine ters geldiği  için  Antonina  ve  Jan  Zabinski,  Nazilere  karşı  çalışan  bir  diriliş  ekibiyle  birlik  olmaya  başladılar.  Hayvanat  bahçesinde  terkedilmiş hayvan  kafeslerine  ve  yeraltı  tünellerinde  yüzlerce  masum  insanı  saklayabileceğini  fark  ettiler.  Çift,  Varşova  Gettosu  haline  gelenleri kurtarmak için harekete geçerken, Antonina kendini ve ailesini büyük bir tehlikeye attığının farkındadır.
YAPIM HAKKINDA
Umut Bahçesi, kadınlar tarafından yazılmış ve yönetilmiş cesur bir kadın kahramanın gerçek hikayesidir.
2007 yılında yapımcı Diane Miller Levin’e eşi tarafından The Zookeeper’s Wife adlı bir kitap hediye edildi. Kitaptan çok etkilenen Levin,  hikayeyi sinemaya  taşımaya  karar  verdi.  Antonina  Zabinska’nın  günlüklerinden  yola çıkarak derinlemesine bir araştırma yaptı.

Diane Ackerman bu filmde bize insanlar, hayvanlar, tüm canlılara değer verildiği  bir  dünya  gösterdi.  Özellikle  de,  korku  ve  yıkım  döneminde  yaşayan  bir  kadının  kahramanlığını  bizlere  anlattı.  Antonina’nın içgüdüleri  bilimsel  ve  maneviydi.  Gerçekten  de  nadir  bulunan  bir  kombinasyondu. Bir hayvanı nasıl yakalayacağını, sakinleştireceğini   ve saldırılarını  nasıl  engelleyeceğini  biliyordu.  Aynı  zamanda  yaralı  bir  hayvan ile nasıl ilgileneceğini ve nasıl iyileştireceğini de  biliyordu.
Hayvanat  bahçesindeki  tüm  çekimlerde  gerçek  hayvanlar  kullanıldı.  Filmde efekt çalışmaları minimum seviyede kullanıldı. Sadece hayvanları tehlikeye sokabilecek sahneler için kullanılması tercih edildi.

Bir yanıt yazın