Ünye de Fatsa Arası

Ünye de Fatsa Arası

Belgesele Dair Bilgiler

Yönetmen “Bu filmle şimdiye kadar Türkiye’de pek denenmemiş bir tür olan ‘mizah-belgesel’ türünü denemek istemiştim. Çekimler sırasında etrafımda olan arkadaşlarıma da hep bunu anlatıyordum. Ancak belgesel karelere dökülmeden ve izleyicisiyle buluşmadan önce inanın ben de korkuyordum. Çünkü klâsik belgesele alışmış otoritelere ve belgesel film izleyicisine bu çalışmamız yabancı gelebilirdi.” diye belirtiyor.
Devam ediyor: “Filmin kurgusu ve montajı bitti, birinci tebrik Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. İşleyişi, kurguyu ve anlatım dilini çok sevmişler,belgesele konu olan insanların içtenliği, rol yapmamaları ve rahatlığı sarmış onları. Ayrıca; “anlaşılıyordu ki yönetmenle çok iyi bir diyalog yakalanmış, ellerinden geleni artlarına koymamışlar, arada kurulan samimi dostlukla filmin enerjisi çok yukarıya çekilmiş” dediler.

Alkan “daha çok Hekimoğlu türküsüyle bilinen Ünye-Fatsa insanının sır öykülerinin özgün bir şekilde anlatıldığını ve ‘Ünye’nin Miletoslular tarafından kurulmuş olması, iki ilçenin arasındaki hısımlığın kaynağı olabilir mi?’ diye sorulacak ve yanıt aranacak” diyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında çekimleri yapılan belgeselin en ilginç yanı basın toplantısının iki kasabanın tam ortasında yapılması ve bu noktanın bizzat metre ile ölçülerek gerçekleşmesi idi.

Belgesel kuruldukları günden beri tatlı bir atışma içinde olan Ünye ile Fatsa’daki birbirlerine üstünlük sağlama mücadelesi konu ediliyor.Filmde Fatsalı olan Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı ile eşi Bengü’nün Fatsa’daki düğünü de yer alıyor.Fatsalı olan Türk sinemasının ünlü yıldız oyuncusu Kadir İnanır da filmde “Ben ne Ünyeliyim, nede Fatsalı, Türkiyeliyim” diyerek tartışmalara bir başka boyut kazandırıyor. Belgeselde Ünye ve Fatsa eşrafından Ali Poyrazoğlu, Ferhan Şensoy, Kadir İnanır, Mustafa Altıoklar, sanat dünyasını temsil ederken Ünye’li İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Fatsa Kaymakamı, (şu anda Orhangazi Kaymakamı ise de) belgeselde devlet erkânını temsil ettiler.

Ediz Hun ise kadroya kızını Fatsa’lı Başkonsolosa verdiğinden girdi.

Türkiye’nin Kültür Bakanlığı destekli “ilk mizah belgeseli” Ünye de Fatsa Arası, 23 Aralık Cuma gününden itibaren 1 hafta boyunca Beyoğlu Atlas Sineması’nda her gün sadece 11:00 matinesinde izlenebilir.

Bir yanıt yazın