Vali

Koliba Film, merhum Recep Yazıcıoğlu’nun yaşamından ekranlara uyarlanan  ve rating rekorları kıran Köprü dizisinin ardından, “Süper Vali”nin anılarına son bir saygı duruşu olacak sinema filmine imza atıyor: VALİ…
Çekimleri Recep Yazıcıoğlu’nun en son görev yaptığı Denizli’de başlayan film, 9 Ocak tarihinde hem tüm Türkiye’de hem de Avrupa’da aynı anda vizyona girecek. Süper Vali’yi Erdal Beşikçioğlu’nun canlandıracağı filmde, Şebnem Dönmez, Uğur Polat, İsmail Hacıoğlu, Ayşegül Ünsal, Şemsi İnkaya, Özgür Çevik, Hakan Gerçek, Gökhan Soylu, Türkü Hazer, Sinan Pekinton, Hakan Boyav, Hakan Pişkin ve Ahmet Somers rol alıyor. Yapımcılığını KOLİBA FİLM/ Ata Türkoğlu, yönetmenliğini Çağatay Tosun’un üstlendiği VALİ’nin müziklerini ise Nail Yurtsever hazırlıyor.
9 Ocak’ta vizyona girecek VALİ filminin çekimleri Denizli, Uşak, Ankara ve İstanbul’da yapıldı. Filmde Süper Vali karakterini Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Köprü dizisinde Melek Yazıcı karakterini oynayan Ayşegül Ünsal ve Vali Yardımcısı Veysel rolünde izlediğimiz Gökhan Soylu’nun da rol aldığı film, Türk Sineması’nın usta isimlerini de buluşturuyor: Şebnem Dönmez, Uğur Polat, İsmail Hacıoğlu, Şemsi İnkaya, ve Hakan Boyav… 
Karakteri, güçlü iradesi, sıradışı fikirleri ve enerjisiyle halkın güvenini kazanmış bir devlet adamı olan Recep Yazıcıoğlu’nu Vali filminde, en son görev yaptığı Denizli ilinde başından geçen ilginç olaylarla izleyeceğiz… Yaptığı sıradışı işlerle adını tarihe yazdıran Yazıcıoğlu’nu, Denizli’de son derece sıradan ancak arkasında yüzlerce soru işareti bırakan bir trafik kazasında kaybetmiştik… Binlerce sevenini üzüntüye boğan bu elim kazanın perde arkası, ucu uluslararası örgütlere ve gizli servislere dayanan ilginç olaylar VALİ  filminde Beyazperde’ye yansıyacak.
Filmde, yeniçağ dünyasında, gizli ya da açık biçimde sergilenen politik oyunlar-komplolar ve uluslararası ilişkiler çıkar noktasında yeralan enerji meselesi de irdeleniyor. Sinemaseverler, Vali’de, Türkiye üzerine oynanan oyunlar ve bu oyunu bozmak isteyen vatansever karakterlerin mücadelesine tanık olarak Türk tarihinin son dönemlerinde yaşanan ibret veren olayların perde arkasını, hala çözülemeyen sır ölümlerin esrarını ve yüzyıllar boyu ülkemizin karşı karşıya olduğu entrikaların kaynağını öğrenecekler.
Vali Faruk Yazıcı’nın neredeyse çocukluktan beri arkadaşı olan MTA mühendisi Ömer Uçar ve arkadaşlarının, bölgedeki zengin uranyum madeni yatağıyla ilgili elde ettikleri bilgi üzerine başlayan şüpheli ölümler… Birbiri ardına kaybedilen pırıl pırıl, vatansever, fedakar bilim adamlarımız… Ve bu düzenin sürmesini isteyen sermayenin ardındaki gizli ve açık güçler… Kısacası Türkiye çıkarlarını koruyup ülke insanlarının menfaati için elini taşına altına koyanlarla, taşları/kayaları yukarıdan üstümüze yağdıran çıkar grupları arasındaki çekişmenin hikayesi… VALİ, hikayenin başrolünde olan Faruk Yazıcı’nın bile bu uğurda canı pahasına sürdürdüğü kavgaya, inada ve azme çevirecek kameraları…
Bilinmeyene ve düzenin ardındaki isimlere, odaklara doğru yola çıkan karakterler, kişiler arasında, bu topraklarda beslenen kardeşlik-dostluk ve sarsılmaz bir inat öyküsü de işlenecek… Kimi zaman kardeşlikle kimi zaman aşkla bir araya gelecek karakterler, bu yolculukta ve pusula doğrudan şaşmadan gerçeğin peşine düşecek.
VALİ, ülke insanının sorunlarına kafa yoran ve bu uğurda kavgadan çekinmeyen kişileri ön planda tutarak bir başka Türkiye gerceğini sinemanın gerçekliği ile beyazperdeye yansıtacak.
Her Türk vatandaşının, kadını, erkeği, yaşlısı, genci  ve çocuğuyla birlikte izleyeceği VALİ,  geçmişi merak edip, gelecekle ilgili planlar kuran milyonların, sadece bir kere değil defalarca seyretmek ve gelecek nesillere armağan etmek üzere arşivleyeceği bir sinema yapıtı olacak.
YÖNETMEN: M. ÇAĞATAY TOSUN
YAPIM: KOLİBA FİLM
YAPIMCI: ATA TÜRKOĞLU
SENARYO: BATUR EMİN AKYEL
M. ÇAĞATAY TOSUN
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: FERHAN AKGÜN
MÜZİK :     NAİL YURTSEVER
OYUNCULAR: Erdal Beşikçioğlu, Şebnem Dönmez, Uğur Polat, İsmail Hacıoğlu, Ayşegül Ünsal, Şemsi İnkaya, Özgür Çevik, Hakan Gerçek, Gökhan Soylu, Türkü Hazer, Sinan Pekinton, Hakan Boyav, Hakan Pişkin, Ahmet Somers

Bir yanıt yazın