Vikingler Efsanesi: Thor – Legends Of Valhalla: Thor

“VİKİNGLER EFSANESİ: THOR (Hetjur Valhallar – Þór)”

KONU
Genç demirci THOR, küçük bir köyde annesiyle mutluluk içinde yaşamaktadır .Efsaneye göre o Tanrıların Kralı Odin’in oğludur.  Thor, yiğitlik, onur ve saygı ve hiç bitmeyecek bir şöhretin peşindedir; kahraman olarak gördükleri de Valhalla’ya savaşmaya gittiklerinde ölen savaşçılardır. Kazara mı, kaderin işi mi bilinmez
ama dünyanın en güçlü silahı, Ezici çekiç Thor’un eline düşer.  THOR’un Odin’in oğlu olduğunu söyleyen efsanelere dayanarak köylüler, korkunç devlerin onlara hiç saldırmayacaklarını düşünürler. Fakat çok yanılırlar. Bir dev ordusu köyü basar ve hepsinden önce Thor’un arkadaşı Edda’yı rehin alırlar. O da arkadaşını kurtarmak için Ezici çekiç ile yollara koyulur.
Fakat savaşmaları gerek sadece devler değildir;  Tanrılara karşı daha kötü amaçlarla birleşenler de vardır. Odin tahtında, sağ kolunda tanrıça Freyja ile aylak aylak oturmaktadır. İnsanlarının ona adadıklarını yiyip içerek ziyafetler yaparken, eski ordusundaki askerlerin teker teker ölmelerini de izlemektedir. Sonra aniden kendisine adananlar azalmaya başlar ve Valhalla ordusu küçülmeye başlayınca herkes açlığa doğru sürüklenmeye başlar. Bunun sebebi Yeraltı Kraliçesi Hel ile Devlerin Kralı Thrym’in güçlerini birleştirmeleridir. Beraberce Valhalla’yı ele geçirip, herkesi yönetmek isterler. İnsanların Dünya’sını fırtınaya verip, karşılarına çıkan herkesi dondururlar ve Yeraltı Dünyası’na mahkumn ederler. Tek eksikleri vardır, dünyadaki en güçlü silah olan çekiç Ezici; bir an önce onu ele geçirmek isterler. THOR da Thrym’le karşı karşıya gelmek üzere bu maceraya atıldığında farkeder ki, akılzsı Devleri Ezici’nin yardımıyla yerle bir edebilir. Fakat Thrym de göründüğü kadar aptal değildir; THOR’u kandırarak onu ölümün eşiğine iter. Fakat bir mucize olur ve Edda ona yardım etmenin bir yolunu bulur. Fakat Ezici’y, devlerin arasında bırakmak zorunda kalır.
Herşeyi kaybetmek üzeredirler. Ezici’yi ele geçiren Hel, Odin ve ordusunu gücünden eder.  Hel, hepsni ele geçirecek gibidir. Çok fena bir kar fırtınası başlatır ve yaşayan her şey donmaya başlar. Valhalla’ya doğru Odin’le savaşmak üzere yola koyulduklarında, Hel ve devler Edda ve Thor’un kraliçenin gücünden kaçmaya çalıştıklarını görürler. THOR, Kılıç Nehri’ne atlayarak kaçmaayı başarır fakat Edda o kadar şanslı değildir ve Hel onu dondurmayı başarır.
THOR  hava almak için yeryüzüne çıktığında kendini Hel’in dondurduğu, donmuş savaşçıların, kadınlaırn ve çocukların dolu olduğu yerde bulur. O esnada Hel ve devler de, Odin’in tahtını ele geçirmek üzere Valhalla’ya gitmektedirler ve THOR farkeder ki arkadaşlarını, Tanrıları ve insanalrı kurtarmak için büyülü çekici Ezici’yi ele geçirmek zorundadır. Her çare tükendiğinde, yardım en beklenmedik yerden gelir.

Yönetmen: Óskar Jónasson
Senaryo: Mick Casale, Friðrik Erlingsson
Süre: 80 dk.
Tür: Animasyon
İthalat: Tiglon
Dağıtım: Tiglon

Bir yanıt yazın