Yaban – Wild

Yaban

“YABAN”da, Dallas Buyers Club’ın yönetmeni Jean-Marc Vallée, Oscar ödüllü Reese Witherspoon ve Oscar adayı senarist Nick Hornby, yazar Cheryl Strayed’in çok satan, sıradışı bir macerasını ekranlara taşıyor. Yıllar süren umursamaz davranışları, eroin bağımlılığı ve evliliğinin yıkımıyla beraber Strayed acele bir karar alır. Lanetlenmişçesine aklında kalan annesi Bobbi’nin (Oscar adayı Laura Dern) hatıraları ve tamamen tecrübesizce, bin mili aşan Pacific Crest Yolu’nu tek başına yürümeyi kafasına koymuştur. YABAN, onu çıldırtan, güçlendiren ve sonunda iyileştiren bu maceradaki korku ve tatminleri ortaya koyuyor.

Fox Searchlight Pictures sunar, bir Pacific Standard prodüksiyonu, YABAN, başrollerde Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski, Michiel Huisman, Gaby Hoffman, Kevin Rankin, W. Earl Brown, Mo McRae, Keene McRae.

YABAN, ona ilham veren annesinin başdöndürücü ani ölümü, harabolmuş bir evlilik ve küstahca kendini yok etmeye adamış olmasına rağmen bunlara artık bir “Dur!” demek isteyen Chreyl Strayed’in akılalmaz macerasını anlatıyor. Hiç deneyimi olmadan, kocaman ağır bir çanta ve zayıf düşmüş iradesinin etkisiyle Strayed, Amerika’daki en uzun, en zorlu ve en vahşi transit yol olan Pasific Crest Yol’unu tek başına yürümeye karar verir. Yürüyüşe başlamasından biraz sonra bırakmayı düşündü fakat azmetti ve o birkaç ay boyunca korku, yorgunluk ve tehlikenin içinde ona neşe, cesaret ve güzelliği hatırlatanları buldu. Hayatını yeniden düzene oturtmasını sağlayan, yeni ama dikkat çekici hikayesini su yüzüne çıkartan bir macera.

Strayed’in açıklaması: “Pacific Crest Yolu’nu 94 günde yürümek benim için büyük fiziksel bir girişim olduğu kadar ruhani bir seyahatti aynı zamanda. Çoğu insanın yabana döndüğü kadar bende patikaya döndüm. Kaybolmuş ve çaresiz hissettiğim zaman, nasıl ilerleyebileceğimi bilmediğim bir yerde bile olsam, patika bana motomot bir ayağımı öbürünün önüne atmamı öğretti.”

Strayed’in hikayesi kendisi için çok anlamlıydı fakat yazılarının diğer insanların hayatlarını
bu kadar değiştirebilecek eserler olacağını öngöremezdi. 2012’de, Yaban basılır basılmaz çok satanlar listelerine girdi. Maceraperestliği ve saygısız ama bir o kadar da samimi tarzı ile çılgın çizgisini gösterdi. The New York Times Book Review, Yaban için “edebi ve insani zafer” yakıştırmasını yaparken, The Boston Globe ise “bağışıklık yapan, muhteşem kitap. Yalnızca eğlendirmekle kalmıyor, okumuş olmanın hazzını bırakıyor.”

Kitabı yayımlanmadan birkaç ay önce okuyanlardan birisi de Oscar ödüllü oyuncu ve prodüktör Bruna Papandrea ile kendi film şirketlerini oluşturmaya başlayan Reese Witherspoon’dan başkası değildi. Elinden geçen onlarca müsveddeden sonra Witherspoon’un tepkisi anlık ve hararetliydi.

“Kitabın ilk yarısını uçakta okudum    ve gözyaşları içinde kaldım.” diye anlatıyor Witherspoon. “Sonra, fazla sabredemedim ve kitabın kalanını geri dönüşte bitirdim. Dedim ki, “Cheryl Strayed’in kim olduğunu bilmiyorum ama hemen telefon numarasına ihtiyacım var.”
Witherspoon, Strayed’i aradı. Ona bu hatıraya ne kadar derinden baglandığını ve kitabının çok farklı hayatlara dokunacağına inandığını söyledi. “Cheryl’a bunun bir roket olduğunu ve sıkı tutunmasını çünkü çok yükseklere çıkacağını söyledim.” diyor ve ekliyor Witherspoon “Tahmin edebileceğiniz her ruhsal ve duygusal kişide ufacık da olsa onun bir parçasını buluyorum.

Saçmalamıyor, lafı uzatmıyolar ve herşeyi olduğu gibi söylüyor tıpkı insanların onun kitabına
verdiği tepkiler gibi.”

Gösterim Tarihi: 06 Şubat 2015
Dağıtım: The Moments Entertainment
Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Süre: 119 dk.
Tür: Dram, Macera
Ülke: ABD
Oyuncular: Reese Witherspoon, Gaby Hoffmann, Laura Dern, Thomas Sadoski, Keene McRae

“Yaban – Wild” için bir yanıt

Bir yanıt yazın