Yabancı / Outlander

Bir Howard McCain Filmi

Jim Caviezel, Sophia Myles, Jack Huston, Ron Perlman Ve John Hurt
Norveç fiyordlarına doğru gökyüzünden yanarak düşen bir uzay mekiği gecenin karanlığını aydınlatmıştır. Enkazdan bu dünyadan olmayan bir Adam çıkar … Kainan, insan görünümlü bir uzaylıdır… Uzay gemisinde farkında olmadan taşıdığı ölümcül bir kaçak yolcu olan Moorwen ile dünyaya inmiştir.

Bu  kahverengi gezegende kendi medeniyetinden yüzyıllarca geride  Kainan gerçek düşmanı ile yüzleşmeye fırsat bulamadan Vikingler tarafından esir alınır.

Viking klanına kabulü ise  Rothgarın hayatını kurtarması ile gerçekleşir.  Kainan hayatına ait gerçekleri , Kim olduğunu ailesini ve Moorwena ait sırları Rothgarın güzel ve korkusuz kızı Freyaya anlatır.

İntikam arzusu ile dolu garip canavar Viking köyüne saldırılarına devam etmekte ve korku yaratmaktadır. Tuzağa düşürülen Moorwen köyden ormanlık araziye kaçmayı başarır fakat kaçarken Kral Rothgarı ölümcül derecede yaralamayı başarır.

Tarihin tozlu yaprakları araasında Kainan Vikingler için unutulmayacak bir kahramanlık öyküsü yazmaktadır.

OYUNCULAR: Jim Caviezel, Sophia Myles, Jack Huston, John Hurt, Ron Perlman
YAPIMCILAR
Yönetmen: Howard McCain
Yapımcı: Chris Roberts, John Schimmel
Yapım Ortağı: Ian McCaig, Neishaw Ali
Yapım Amiri: Barrie Osborne, Don Carmody, Kia Jam, Christopher Eberts, Karen Loop,
Dirk Blackman, Vincent Marval, Philip Elway, Andy Grosch, Marcus Schoefer
Senaryo: Howard McCain, Dirk Blackman
Yapım Tasarımı: David Hackl
Yaratık Tasarımları: Patrick Tatopolous
Kostüm Tasarımı: Debrah Hanson
Görüntü Yönetmeni: Pierre Gill
Kurgu: David Dodson
Özel Görüntü Efektleri: David Kuklish
Müzik: Geoff Zanelli
Kasting: Deirdre Bowen C.D.C

YAPIM NOTLARI

Yapımcı Chris Roberts OUTLANDER’ın senaryosunu okuduğunda (ve Tatopolous’un Moorwen dizaynı), filmin konsepti konusunda hemen çalışmaya başlamak istemiş. Kamera arkası ekibine Yapım Amiri John Schimmel The MaTRIX ve LOTR filmlerinin yapımcısı Barrie Osbourne, ve dolayısı ile sanat yönetmeni Dan Hannah’ı da ekibe katmıştır.

2005 yılında Ian McCaig,George Lucas için Darth Maul karakterini dizayn etmişve bu projede de daha önce birlikte çalıştığı bir çok sanatçıyı bu film için bir araya getirmiştir. film için gerekli finans bulunduktan sonra, yapım ekibi Halifax,

Nova Scotia, Kanada’da çekim ekibinin geri kalanını toplamış. Yapım Tasarımcısı  David Hackl (SKINWALKERS, SAW 2 & 3) ve Kostüm Tasarımcısı Debra Hanson (BEOWULF & GRENDEL,

AWAY FROM HER) ekibe katıldılar. Herot Köyü, mağaralar, şelale (kapalı mekanda 4 ton su kullanılarak gerçekleştirilmiş)ve viking Gemisi Newfoundland’da çekilmiş.

Herot Köyü Halifax’ın 45 dakika dışında Nine Mile River bölgesinde inşa edilmiş.

Setin tamamının kurulması altı hafta sürmüş. Tarihi mekanların kurulumu için  Dalhousie Universitesi arkeoloji bölümünden destek alınmış.

Oseberg gemisinin dizaynı ise Oslo’da 1904 yılında keşfedilen ve Oslo’daki müzeye kaldırılan Viking gemisinden esinlenilmiştir.

Resimler:

Bir yanıt yazın