Yangın Var

YANGIN VAR 9 ARALIK’TA SİNEMALARDA…

Sezonun merakla beklenen  filmi ‘Yangın Var’, 9 Aralık’ta sinema izleyicisiyle  beyazperdede buluşuyor.  Türkiye’nın en pahalı yol filmi olan komedi-macera türündeki ‘Yangın Var’da Osman Sonant, Koşman adlı itfaiyeciyi, Nesrin Cavadzade Asya’yı Yavuz Bingöl ise Diyarbakır Belediye Başkanı’nı canlandırıyor…
Sinema izleyicileri arasında fenomen olan  ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’a göndermeler yapan ‘Yangın Var’da her yangın sönüyor, bir tek aşk yangını sönmüyor. Karadeniz’in Çayırbağı beldesine hibe edilen itfaiye komyonunun teslimi sırasında Koşman Asya’ya vuruluyor. 1.000 km yolculukta Koşman’a eşlik eden Asya, zaman içinde bu sempatik itfaiyeciye aşık oluyor. Her izleyeni kahkahalara boğacak olan ‘Yangın Var’, romatik hikayesiyle insanın kalbinin derinliklerine de dokunacak ve filmin sonunda izleyiciler koltuklarından kalkamayacak.  Murat Saraçoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu bu sıcak hikayenin yapımcılığını ise Koray Çalışkan / Yol Sinema üstleniyor.

‘Yangın Var’da Nesrin Cavadzade, Osman Sonant ve Yavuz Bingöl’ün dışında, Erkan Can komik bir cami imamını, Şerif Sezer tipik Karadenizli bir kadını oynuyor. Filmde ayrıca, Reha Özcan, Gaffur Uzuner ve Metin Yıldız gibi ünlü oyuncular da kamera karşısına geçti.

FİLMİN KONUSU:
Diyarbakır Trabzon’un Çayırbağı beldesine bir itfaiye kamyonu hediye eder. İtfaiyeci Koşman kamyonu Trabzon’a getirmek icin görevlendirilir ve kendini bir yaz günü Diyarbakır’da bulur. İstemeye istemeye gittiği Diyarbakır’dan geri dönüşü sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde 1.000 kilometrelik bir yol ve sıradışı bir macera vardır. Aşk, heyecan, hüzün ve kahkaha dolu Trabzon dönüş yolculuğu Koşman’ın ve yol arkadaşı Asya’nın bütün hayatını değiştirecektir.

YANGIN VAR TÜRKİYE- ALMANYA ORTAK YAPIMI

YÖNETMEN: MURAT SARAÇOĞLU
YAPIM ŞİRKETİ: YOL SİNEMA
YAPIMCI:
KORAY ÇALIŞKAN
ANA SPONSOR: ANADOLU ASLANI
ORTAK YAPIM ŞİRKETİ:
BULUT FİLM ve BREDOK FİLMS
ORTAK YAPIMCILAR: YAMAÇ OKUR, MUSTAFA DOK
DESTEKLEYENLER
: EURIMAGES VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELİF HAKLARI VE SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
DAĞITIM ŞİR.: UIP
SENARYO: MURAT BATGİ ve KORAY ÇALIŞKAN
GÖRÜNTÜ YÖN: GÖKHAN ATILMIŞ
SANAT YÖN.: TURAL POLAT
MÜZİK: EROL MUTLU, LEVENT GÜNEŞ, IŞIN KUCUR
SES: MİROSLAV BABİC
YARDIMCI YÖN.: AHMET YURTKUL
YAPIMCI YARD.: ASLI ERDEM
SÜRE: 98 dk
TÜRÜ: KOMEDİ, ROMANTİK, MACERA
ÇEKİM BAŞ. TAR: 1 TEMMUZ 2011
VİZYON TARİHİ: 9 ARALIK 2011
ÇEKİM YERİ: DİYARBAKIR, ARTVİN, BİNGÖL, RİZE, TRABZON
OYUNCULAR: OSMAN SONANT (KOŞMAN), NESRİN CAVADZADE (ASYA), YAVUZ BİNGÖL (DİYARBAKIR BELEDİYE BAŞKANI), ERKAN CAN (RİZELİ İMAM), ŞERİF SEZER (SEVGİ HANIM), REHA ÖZCAN (RİZE EMNİYET MÜDÜRÜ), GAFFUR UZUNER (ÇAYIRBAĞI BELEDİYE BAŞKANI), METİN YILDIZ (MUHARREM), MİRGÜN CABAS (MİRGÜN CABAS), HAKAN KARSAK (ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ)

Baş Roller

Osman Sonant (Koşman)

Trabzon’un Çayırbağı ilçesinde yaşayan, 30’una yaklaşan, aslen Artvinli, hafif topluca, Selvi Boylum Al Yazmalım hastası komik bir itfaiyeci. Diyarbakır’a hiç gitmemiş, oraya dair biraz ön yargılı. Beldelerine Diyarbakır’dan bir itfaiye kamyonu hediye edilince istemeye istemeye de olsa kendini Diyarbakır’da buluyor. Ve bu yolculuk tüm hayatını değiştiriyor.

Nesrin Cavadzade (Asya)

Diyarbakır’da yaşayan, 25 yaşlarında, olağanüstü güzelliği hayatta ona kendine güven ve farklı olabilme lüksü vermiş bir genç kadın. Biraz çılgın, kural tanımayan biri. Zeki, ketum ve sevgi dolu. İnce, uzun, harika gözlü, modern giyinen bir memur. Diyarbakır Belediyesi’nin itfaiye bölümünde vekil müdür yardımcısı. Koşman’ın saflığı ve inceliği onu çok etkiliyor. Zamanla o da Koşman’la ilgilenmeye başlıyor.

Yardımcı Roller

Yavuz Bingöl (Diyarbakır Belediye Başkanı)

Sakin, komik ve ağır başlı biridir. En zor durumlarda dahi espiri yapmayı elden bırakmaz. Mantıklı konuşur. Özel kalem müdürü Selim’e danışmadan bir adım atmaz. Koşman’ı çok sevmiştir.

Gaffur Uzuner (Çayırbağı Belediye Başkanı)
Bir parlayan bir sönen saman alevi gibidir. Dışı Karadeniz gibi hırçın, için bir çocuk gibi şendir. Koşman’ı kollar, ama inatçılığına kızar. Güneydoğu’yu iyi tanır, sever.

Erkan Can (Rizeli İmam)
Dünyanın en komik hikayesini hava durumu sunar gibi anlatır. Vakur ve anlayışlıdır. En civcivli zamanda dahi sukuneti ve şakayı elinden bırakmaz.

Şerif Sezer (Sevgi Hanım / Anne)

Koşman gibi ele avuca sığmaz. Heyecanlı ve şevkatlidir. Ama öfkelendiğinde sağı solu belli olmaz. İçi yaralıdır. Hayatta bir tek Koşman’ı kalmıştır. Onsuz edemez.

Bir yanıt yazın